'Stuurhulp' voorkomt voorKomi i i r>A i fietser 4 BINNENLAND PLATTELAND j Dorpen die willen overleven, dienen met de tijd mee te gaan, stelt Gert-Jan Hospers. Sckao-d DacfriAtcacd KERSTMARKTEN BELG1E tl GEERTRUIDENBERG Uitbraak klebsiella In een verpleeghuis in Geertruidenberg zijn vier oude ren besmet met de soms ge vaarlijke, resistente darmbacte rie klebsiella. Het verpleeghuis zei gisteren dat een cliënt de besmetting heeft opgelopen in een Grieks ziekenhuis. ROTTERDAM 10 jaar dood in huis In Rotterdam heeft een vrouw tien jaar dood in haar huis gele gen. Agenten ontdekten dat nadat bouwvakkers, die in de straat aan het werk waren, bij de vrouw geen gehoor kregen toen ze aanbelden. De vrouw overleed op 74-jarige leeftijd. Het apparaat bootst vrijwel onge merkt de slingerbeweging na die nodig is om bij lage snelheid over eind te blijven. Daardoor heeft de fiets volgens onderzoeker Arend Schwab bij een snelheid van 5 ki lometer per uur dezelfde stabili teit als bij 20 kilometer per uur. Volgens Schwab hebben meerde re grote fietsfabrikanten al interes se in de stuurhulp. Toch zal het nog wel even duren voordat die echt op de markt komt, verwacht hij. Momenteel is er alleen een prototype klaar. „Daar moet nog veel aan gebeuren, maar we kun nen echt iets met de resultaten", hield de onderzoeker gisteren zijn toehoorders voor tijdens het Na tionaal Fietscongres in Helmond. Uit Schwabs onderzoek blijkt dat vooral het gebruik van het stuur voorkomt dat een fiets valt. Bij ouderen is het reactievermogen la ger. Als een stabilisator bij hen het sturen gedeeltelijk over neemt, kunnen valpartijen voor komen worden. Juist het aantal doden en ernstig gewonden on der oudere fietsers in het verkeer stijgt de laatste jaren. Minister Melanie Schultz van Hae- gen (WD, Infrastructuur) deed gisteren in een toespraak de op roep die ongevalstrend te keren. Niet door ouderen van de fiets te halen, maar door slimme oplossin gen te bedenken. Als voorbeeld noemt ze een waarschuwingssys teem voor op de fiets dat door TNO wordt ontwikkeld. Het kast je 'kijkt vooruit' en geeft een sig naal als er een gevaarlijke situatie dreigt. Schultz: „We kennen de piepjes uit de auto. Dat moeten we vertalen naar de fiets." 'Stuurbekrachtiging' voor de fiets wekt interesse van fabrikanten, zegt onderzoeker van TU Delft NIJMEGEN - Dorpsraden hebben iets hardnekkigs. In hun archief zit een oude ansichtkaart en die blijven ze koesteren: het dorp van Wim Sonneveld staat er op, met een bakker, slager, kruidenier, bank en postkantoor. Neem toch eens afscheid van die droom, zou economisch geograaf Gert-Jan Hospers van hun kerkto ren willen roepen. Hij vindt dat dorpsraden veel te veel het plaatje van een compleet dorp blijven na jagen, terwijl dorpelingen al lang in een andere realiteit leven. En wethouders - bang voor stem menverlies - gaan braaf in de droom mee. „Ze voeren de discussie over de toekomst van hun dorp alsof er een hek omheen staat", stelt Hos pers in zijn nieuwe boek Geogra fie en gevoel: wat plekken met ons doen. Dorpen moeten ophouden met navelstaren en kijken naar wat er in de regio aan voorzieningen voorhanden is, vindt Hospers, do cent aan de Universiteit Twente en bijzonder hoogleraar aan de Nijmeegse Radboud Universiteit. „Het is al lang normaal dat als je in Groessen woont, in Zevenaar werkt, in Nijmegen winkelt en in Arnhem naar een concert gaat. Dorpelingen zijn dankzij de auto en internet al lang halve stedelin gen geworden en ze voelen zich daar prima bij." Dorpsraden-kunnen beter in de (ook digitale) bereikbaarheid van hun dorp investeren, meent Hos pers. Op dit punt valt vaak het no- UTRECHT Rover opheldering NS Reizigersvereniging Rover wil op heldering van de NS over het weg halen van kaartautomaten op treinstations. Rover zegt dat reizi gers lang in de rij staan bij de res terende automaten. Veel mensen reizen met een ov-chipkaart en hebben geen kaartjes meer nodig. LELYSTAD Urkers: 'Niet omgekat' Vijf bestuurders van visbedrijven op Urk hebben gisteren bij de rechtbank in Lelystad ontkend dat ze jaren bewust vis hebben 'omgekat*. Het Openbaar Ministe rie verwijt de mannen en de be drijven dat ze goedkope vissoor ten verkochten als scholfilet. dige te verbeteren. In veel afgele gen dorpen is internet nog traag, terwijl bijvoorbeeld boeren goede verbindingen willen voor hun mo derne melkrobots. Creatieve bedrijfjes op het platte land, zoals design- en adviesbu reaus, willen breedband om grote bestanden te kunnen downloa den. Zeker in het buitengebied moet een dorp ook fysiek goed be reikbaar zijn. In krimpgebieden in Noord-Gro- ningen blijkt dat bewoners vooral daar een punt van maken. On danks het gebrek aan voorzienin gen woont 93 procent er naar volle tevredenheid: fijn huis, leuke contacten, dat telt het zwaarst. Maar als de dorpsbewo ners dan toch iets moeten opmer ken, is het dat voorzieningen in de regio per auto goed bereikbaar moeten zijn. Hospers: „Dorpsraden zouden zich kunnen afvragen hoe het met de mobiliteit van de dorpsbe volking is gesteld. Welke groepen Dorpelingen zijn dankzij de auto en internet al lang halve stedelingen geworden DEN HAAG Nieuwe drone kan lang missie uitvoeren Eind 2016 beschikt het ministe rie van Defensie over een nieu we drone die missies van lan ger dan 24 uur kan uitvoeren. De Amerikaanse MQ-9 Reaper wordt van de plank gekocht, zei minister Hennis gisteren. Het onbemande vliegtuig gaat informatie verzamelen tijdens buitenlandse missies, maar kan in Nederland volgens het ministerie ook worden ge bruikt voor dijkbewaking, hulp bij rampen en ordehand having. Momenteel beschikt de krijgsmacht over twee andere kleinere typen drones: de Ra ven en de Scan Eagle. Inclusief: 2x hotelovernachting, 2x ontbijtbuffet, Begeleiding door uw chauffeur, vervoer per Tourist Class Touringcar vai oudere Dorpsraad leert vaakn Vertrek: 13 december door Paul Bots HELMOND/DELFT - De TU in Delft ontwikkelt een 'stuurbekrachti ging' die voorkomt dat oudere fiet sers bij lage snelheid omvallen. door Wilma de Cort Gert-Jan Hospers, economisch geograaf Kom volledig in de kerstsfeer, bezoek maar liefst 3 kerstmarkten tijdens deze reis! In Lille, Arras, en Brussel. Geniet van de gezelligheid en de prachtig versierde winkels, kortom begin de kerst goed: Ga mee en Geniet! Of MOOISTB BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! fff Bonk nu: WWW.EFFEWEG.NL of bol 0529 46 96 67 "TT Alle fooien voorbehouden Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v boeking van 2 personen. Wi Exclusief excursie-en entreegelden en €18, reserveringskosten per boeking. -ff,, w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4