Dopingautoriteit luidt de noodklok SPORT 33 Net sluit zich rond Verbruggen Meer controles dan ooit rondom Winterspelen ROTTERDAM - Na de Amerikaan Lance Armstrong beschuldigen meer oud-renners Hein Verbrug gen, voormalig voorzitter van de wielrenunie UCI, ervan een du bieuze rol te hebben gespeeld in de strijd tegen doping in het wiel rennen. In een reconstructie in AD Sportwereld zegt oud-renner Peter Winnen dat ploegleiders als Walter Godefroot tevergeefs bij de UCI aan de bel hebben getrok ken over het gebruik van epo in het peloton. „Maar daar is niets mee gedaan", aldus Winnen. Dat gold ook voor oud-coureur Edwig van Hooydonck. „Nadat ik was gestopt, heb ik een gesprek met Verbruggen verteld wat er speelde: dat epo sinds het begin van de jaren negentig in opmars was. Hij zei dat ik overdreef." Peter Stevenhaagen, oud-renner van PDM, werd door Verbruggen onder druk gezet nadat hij in een interview had gezegd dat het wiel rennen slecht werd geleid. „Jij hebt een probleem, jongen", zou Verbruggen hebben gezegd. „Zul ke renners als jij kan ik maken of breken. Ik bepaal wie er positief is. Ik weet drommels goed wat er aan de hand is bij PDM." De Dopingautoriteit kreeg er wel iswaar deze week van minister Edith Schippers (VWS) structu reel 200.000 euro op jaarbasis bij, maar dat geld mag niet worden be steed aan dopingcontroles. Ram: „Zo liggen de afspraken die ooit zijn gemaakt. Controles worden gefinancierd uit de Lotto-gelden en die nemen af." De vrees bestaat dat bij liberalise ring van de kansspelmarkt de om zet van de Lotto verder daalt. Van de miljoen euro die beschikbaar was, konden dit jaar 1800 contro les voor het nationale antidoping- programma worden uitgevoerd. Een bezuiniging van 5 procent be tekent voor 2014 een daling naar 1710 controles. Ram: „Dat gaat on herroepelijk leiden tot spannin gen, ook op het gebied van wat er van ons internationaal verwacht wordt." Een kritieke grens kon Ram niet noemen. „Als het zo doorgaat, ko men we al snel onder de 1500 con troles per jaar en komt er een mo ment dat we moeten zeggen: dit is te gek. Een paar jaar geleden za ten we nog aan meer dan 2300 controles." Ram presenteerde cijfers over 2012. In dat jaar werden in totaal 2544 controles uitgevoerd; 744 in opdracht van internationale fede raties of organisaties van interna tionale toernooien. Die tests lever den 32 positieve gevallen op, die grotendeels buiten de publiciteit bleven vanwege privacy. SEOUL - De Olympische Winter spelen in Sotsji krijgen volgend jaar het zwaarste antidopingpro- gramma ooit. Dat heeft de voorzit ter van het internationaal olym pisch comité, Thomas Bach, giste ren gezegd in Seoul. Het aantal tes ten tijdens de Spelen en in de aan loop naar het evenement gaat be duidend omhoog. „We hebben besloten het aantal testen in Sotsji ten opzichte van de Spelen van 2010 in Vancouver met 57 procent te verhogen", ver telde Bach. Volgens de preses wil het IOC nog eens onderstrepen dat het comité het gebruik van ver boden middelen uit de sport wil verbannen. „Dit is het beste be wijs. We willen een 'zero toleran ce beleid' hanteren, maar dan moet je dat ook laten zien met fei ten." Op dit moment worden de stalen van dopingcontroles van de Spe len van 2006 in Türijn opnieuw ge test met de verbeterde technie ken. „Binnenkort zullen de resulta ten naar buiten komen. Positieve gevallen zullen we volgens het 'ze ro tolerance beleid' behandelen." Kampioensschaal PEC gestolen PEC Zwolle heeft aangifte gedaan van diefstal van de kampioensschaal. De schaal die de ploeg anderhalfjaar geleden kreeg na de titel in de Jupiler League, is ont vreemd uit de vitrinekast in de hal van het stadion. Algemeen directeur Edward van Wonderen spreekt op de website van PEC van „een brute inval". De daders zijn volgens PEC vastgelegd op de camera's die buiten het stadion hangen. Mutu international af na mislukte grap Een grapje op Facebook heeft Adrian Mutu zijn sta tus als voetbalinternational van Roemenië gekost. Hij plaatste een afbeelding van bondscoach Victor Piturca op zijn account waarin diens gezicht was vervan gen voor dat van Mr. Bean. De bond kon er niet om la chen en besloot Mutu voor het leven te schorsen als in ternational. Aanleiding voor de grap was het feit dat Mutu niet in de selectie zat voor de play-off- duels met Griekenland. Sigthorsson: band in enkel gescheurd De IJslandse voetballer Kol- beinn Sigthorsson heeft vrij dag een band in zijn rechter- enkel ingescheurd in de eer ste van twee interlands te gen Kroatië, zo meldde zijn club Ajax gisteren. Siem de Jong, die uitviel in het duel van Oranje met Colombia, heeft een verrekking aan de rechterhamstring. Het is nog onbekend hoe lang beiden uit de roulatie zullen zijn. Project wielrenner Traksel mislukt Het project van wielervak- bond WBW en zijn voorzit ter Bobbie Traksel om een ei gen wielerploeg op te zetten is mislukt Dat heeft de wiel renner gisteren gemeld. Traksel kwam uiteindelijk net wat geld tekort voor een sluitend budget. „We heb ben er tot de laatste dag al les aan gedaan, maar uitein delijk hadden we gewoon te weinig tijd." Carlsen heeft nog halve punt nodig Magnus Carlsen heeft aan één remise uit drie partijen genoeg om zich wereldkam pioen schaken te mogen noe men. De 22-jarige Noor won gisteren in Chennai in India de negende partij en kwam op zes punten. De twee kamp tegen titelverdediger Viswanathan Anand (43) gaat over twaalf partijen. Carlsen was Anand in een Nimzo-Indische partij met zwart in 29 zetten de baas. VRIJDAG 22 NOVEMBER 2013 I Johnny Hoogerland werd dit jaar Nederlands kampioen op de weg. Het is de grote vraag waar de coureur uit Langeweegje zijn titel in 2014 kan verdedi gen. foto Vincent Jannink/ANP door Peter van Leeuwen NIEUWEGEIN - Het aantal in Neder land uitgevoerde dopingcontroles staat onder druk. Herman Ram, di recteur van de Dopingautoriteit, kondigde voor 2014 opnieuw een daling aan omdat ook zijn organisa tie lijdt onder de afname van in komsten uit de Lottogelden. „Als je als land een toptienambitie in de sport uitspreekt, zou die ook be trekking moeten hebben op het an- tidopingbeleid", zei Ram gisteren tijdens een mediabijeenkomst in Nieuwegein. ZWOLLE BOEKAREST AMSTERDAM RIJSWIJK CHENNAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33