Wereldranglijst is prima leidraad Cavendish krijgt van ploegleider startverbod bij Zesdaagse van Gent 66 Het is geen sinecure om nu nog een gemeente te vinden die het NK wil hebben 32 SPORT WIELRENNEN Nationale titelstrijd dreigt weer een hoofdpijndossier te worden nu de gemeente Dinkelland is afgehaakt. In totaal staan er 207 landen op de ranking. Van de 32 deelnemers aan het WK 2014 staan er liefst 25 bij de eerste 32 op de lijst van okto ber. Verder nemen ook de num mers 33 en 34 deel aan het WK. De laagst geklasseerde deelnemer is Kameroen, dat op dit moment 59ste staat. Volgende week komt er een nieuwe ranglijst uit, waarin ook de resultaten van de laatste maand zijn opgenomen. Te ver wachten valt dat Nigeria (33) en Honduras (34) dan ook in de top 32 terechtkomen. Ook opmerkelijk: de eerste negen tien landen op de Fifa-ranglijst hebben zich allemaal geplaatst. Oekraïne, de nummer twintig, is het hoogst geplaatste land dat niet naar het WK gaat en werd dins dag ternauwernood uitgeschakeld door Frankrijk, de nummer 21 van de lijst. De kans dat Frankrijk straks twintigste staat is dus le vensgroot aanwezig. Hoe ingewik keld die Fifa-lijst ook tot stand komt, hij lijkt wel een redelijk kloppend beeld te geven van de krachtsverschillen en verhoudin gen in de internationale voetbal wereld. Uruguay plaatste zich donderdag als laatste voor het WK, dat over 202 dagen van start gaat in Brazi lië. Daar zijn, nu Uruguay en eer der deze week ook Frankrijk zich hebben geplaatst, komende zomer alle landen die ooit wereldkampi oen zijn geworden aanwezig. Uru guay bracht het aantal Zuid-Ame rikaanse deelnemers op zes. Gast land Brazilië, Argentinië, Uruguay en Chili waren er vier jaar geleden ook bij, Colombia en Ecuador niet. Naast die twee Latijnse 'nieuwelin gen' en de Europese debutant Bosnië en Herzegovina zijn ook Costa Rica, Iran, Rusland, Kroatië en België er nu wél bij. Acht ande re landen dus dan in 2010, waar door 25 procent van het deelne mersveld uit vers bloed bestaat. Ook opvallend: door de uitschake ling van Zweden is voor het eerst sinds 1982 geen Scandinavisch land aanwezig op het WK. De komende maanden zal het spe culeren aanhouden. Welk land steekt er bovenuit? Kan Brazilië in eigen land voor de zesde keer wereldkampioen worden? Of steekt de Argentijn Lionel Messi daar een stokje voor? Zijn de Duit sers echt zo goed? En wie mogen we tot de outsiders rekenen? Dui delijk is wel dat een keur aan top- spelers voorbij gaat komen. Ney- mar, Messi, Ronaldo, Iniesta, Özil, Falcao, Drogba, Suarez, Van Persie, Eto'o, Ribéry, Rooney en ook de oude meester Pirlo nog een keer. Ze willen stuk voor stuk schitte ren op het misschien wel mooiste voetbalpodium, dat voor de vijfde keer in de historie in Zuid-Ameri- ka zal worden opgebouwd. De voorgaande vier toernooien daar werden nooit door een Euro pees land gewonnen. Voor de Eu ropese landen is er komende zo mer dus in meerdere opzichten een prachtige uitdaging. DEELNEMENDE LANDEN WK-VOETBAL 2014 GASTLAND Brazilië EUROPA België fehj Bosnië en Herzegovina Duitsland Engeland Kroatië Nederland Portugal Haf Rusland Frankrijk O Spanje Griekenland Zwitserland J Italië AFRIKA ZUID-AMERIKA G Algerije C J Argentinië Ghana Chili .1 1 Ivoorkust Colombia Kameroen LgJ Ecuador Nigeria Uruguay AZIË NOORD-AMERIKA Australië Costa Rica Iran Honduras Japan Mexico Zuid-Korea Verenigde Staten MAASTRICHT - Het NK wielrennen is voor de Nederlandse wieleru- nie (KNWU) stilaan een hoofd pijndossier aan het worden. Met de intentieverklaring van de pro vincie Limburg en de stichting wielerevenementen Dinkelland om het NK tussen 2009 en 2014 beurtelings in Limburg en de gemeente Dinkelland te orga niseren, leek de nationale titel strijd voor een lange periode in veilige haven. Maar niets is min der waar. Het kostte de Stichting NK Weg- wielrennen (SNKW) bloed, zweet en tranen om voor de Lim burgse edities in 2012 en 2013 een gastheer te vinden. Kerkrade wierp zich uiteindelijk op, maar ook dat ging niet zonder slag of stoot. Dit voorjaar dreigde de loka le organisatie in Kerkrade ermee het NK terug te geven omdat het budget niet toereikend was. Door tussenkomst van de overheid kon een afgang worden voorkomen. Woensdag werd bekend dat ook de editie 2014 in Ootmarsum (ge meente Dinkelland) aan het in fuus ligt. Het bedrijfsleven in Overijssel is enthousiast genoeg, maar in tegenstelling tot in Lim burg laten de overheidsinstanties het afweten. Zowel de provincie Overijssel, de regio Twente als het Twents Bureau voor Toerisme la ten de nationale titelstrijd finan cieel in de kou staan, waarna de lokale organisatie liet weten de stekker te trekken uit het project. Hoe het nu verder moet met het NK, weet niemand. Bestuurslid Sven Jacobs van de SNKW hoopt dat de deur voor Dinkelland nog op een kier staat. „Door het NK te rug te geven, heeft de lokale orga nisatie druk gezet op de overheid. Bij het vorige NK in Dinkelland in 2011 bedroeg de overheidsbij drage amper 11.000 euro. Op een budget van ongeveer 350.000 eu ro is dat bitter weinig. Ik sluit niet uit dat Dinkelland zich alsnog aan meldt als de overheid toch nog met geld over de brug gaat ko men." Een comeback van Dinkelland is voor de SNKW het gunstigste sce nario. Zo niet, dan moet de stich ting op zoek naar een nieuwe gast heer voor de titelstrijd. Gezien de korte tijdspanne waarin gehan deld moet worden, vreest Jacobs voor een lastige missie. „Het is geen sinecure om nu nog een ge meente te vinden die het NK wil hebben. Het is al heel erg laat om van nul af aan te beginnen. Er moet eerst een lokaal comité wor den geformeerd en dan moet er ook nog 350.000 euro op tafel ko men. Om dat nog voor elkaar te krijgen, zullen we ons volle bak in de bocht moeten gooien." Volgende week zit de SNKW om de tafel met de KNWU om de ont stane impasse te bespreken. Een terugkeer van het NK naar Lim burg behoort tot de mogelijkhe den. Kerkrade, dat de voorbije twee jaar garant stond voor een boeiend NK, komt dan vanzelf sprekend opnieuw in beeld. Wel ke (Limburgse) gemeente zich ook opwerpt, zonder forse steun van de overheid lijkt het kosten plaatje van 350.000 euro in deze fase bij voorbaat onhaalbaar. Dat laatste beseft ook Sven Jacobs. De Heerlenaar houdt er zelfs reke ning mee dat de SNKW het zesja rige contract met de KNWU niet kan uitdienen". In dat scenario moet de KNWU een nieuwe orga nisator zoeken voor het NK of zelf aan de knoppen gaan draaien. Niet vanwege de onfrisse bier- en worstenwalm die daar al jaren hangt. Ook niet omdat de renners daar met andere sponsornamen als kermisartiesten hun rondjes rijden, maar omdat de teambaas er niet aan moet denken dat 'Markske' door een val op de wie lerbaan volgend jaar een aantal wegwedstrijden mist. „Op de ope ningsavond vielen er al twee. Wat als Mark één van hen was", verde digt Lefevere zijn besluit. Hoe gevaarlijk de baan in Gent kan zijn, werd zeven jaar geleden duidelijk. De Spaanse wereldkam pioen Isaac Galvez bleef na een harde val dood liggen op het hout. Dat gevaar zal echter niet meege speeld hebben in de afweging van Lefevere. Twee andere renners van zijn ploeg, Iljo Keisse en Niki Terpstra, mogen deze week im mers wel hun rondjes afwerken in Het Kuipke. Hij gedoogt hun winterse uitstapjes, maar Caven dish zegt hij nooit toestemming te zullen geven voor het rijden op de baan. Zeker niet in de zesdaag- sen. „Daarvoor wordt hij niet be taald", stelt de teambaas. Caven dish krijgt een vorstelijk salaris om te scoren op de weg. „De baan past ook niet in de voorbereiding op het wegseizoen", voegt de Vla ming toe. Voor Keisse en Terpstra kennelijk wel. Het is daarom een-opmerkelijk 'nee' in een wereld waarin het nog niet zo heel lang geleden de gewoonste zaak was dat de top pers zich voor vorstelijke gages in de winter lieten zien in de zes daagsen. Cavendish komt nota be ne van de baan. Hij wil zelfs in 2016 in actie komen op de olympi sche piste van Rio de Janeiro. Dat Cavendish een veel duurdere en belangrijkere renner is voor OPQS dan Terpstra en Keisse mag duidelijk zijn. Misschien wel iets te duur inmiddels. Marcel Kittel verdrong de Brit tijdens de Tour naar het tweede plan. In de auto biografie At Speed geeft Caven dish aan dat 'op je 28e je beste ja ren eerder achter je dan voor je lig gen.' Oftewel: alle kans dat Kittel afgelopen zomer Cavendish zijn winterse bijbaan heeft afgepakt. door Barry van der Hooft NIJMEGEN - Om de wereldranglijst die de Fifa om de zoveel tijd publi ceert, wordt nog wel eens lacherig gedaan. De voor velen zogenaamd ondoorzichtige rekenmethode om de lijst samen te stellen zou niet deugen. Maar wie naar de laatste ranglijst van de Fifa kjjkt en ziet welke 32 landen zich voor het WK geplaatst hebben, moet erkennen dat die ranglijst zo gek nog niet is. Via een uitgebreid kwalificatieproces en de automatische kwalificatie van het gastland, zijn er 32 landen overgebleven voor het eindtoer- nooi van het WK-voetbal in Brazilië. De landen worden op 6 decem ber verdeeld in acht poules van vier teams. infographic DPd. CN 1 bron FIFA Wie o wie wil het NK organiseren? door Patrick Delait Sven Jacobs door Ad Pertijs GENT - Opmerkelijk nieuws vanuit het feestvierende Kuipke in Cent. Patrick Lefevere van Omega Phar- ma Quick Step (OPQS) heeft zijn kopman Mark Cavendish - tot grote teleurstelling van de organisa tie - verboden om daar deze week mee te doen aan de Gentse Zes daagse. I Mark Cavendish

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32