Directeur CineCity onderscheiden Internationaal contract voor Zeeuws houseduo Auteur bezoekt CULTUUR 31 voorstelling Gewürztraminer Met haar nieuwe programma komt cabaretière Nilgün Yerli dit seizoen maar liefst vier keer naar Zeeland. En met veel plezier. AGENDA vlissingen - De Zeeuwse Kome die geeft zaterdag 30 november een extra voorstelling van de ko medie Gewürztraminer in theater Vestzak'99 in Vlissingen. Dit ge beurt in verband met het bezoek van Marcel Osterop, de schrijver van het stuk. Hij wilde graag een opvoering bijwonen, maar had al leen deze datum beschikbaar om naar Vlissingen te komen. „De opvoeringsreeks was dan net afgelopen, maar dat lossen we dus op met een extra voorstelling als feestelijke afsluiting met een after party", zegt regisseuse Ans Schil ders. Zij hoopt op een volle zaal en biedt daarom eerdere bezoe kers de kans Gewürztraminer te- gen gereduceerd tarief nogmaals te bezoeken. OOSTBURG - Weinig cabaretiers reizen zo vaak af naar Zeeland als Nilgün Yerli. „Het is mijn lieve lingsprovincie", verklaart ze. „Ik ben nu eenmaal een vrouw van uitersten, dus ik hou van Fries land en van Zeeland. Zeeuwen hebben vaak de naam wat stug te zijn, maar dat vind ik dus totaal niet. Ze zijn misschien wat kat- uit-de-boomkijkerig, maar uitein delijk openen ze echt hun hart voor je." Vorig jaar deed ze zelfs een com plete tournee door de provincie. „Ik heb zo'n vijftien voorstellin gen gedaan in allemaal minithea- ters. Dat is me zó goed bevallen. Het is fantastisch om in Zeeland te zijn. De topografie van de pro vincie is ook prachtig. En de na tuur zo mooi." Nilgün Yerli, eerder deze maand 44 jaar geworden, werd geboren in Türkije en kwam op haar tien de naar Nederland. Ze is op vele fronten actief: in het theater, maar ook als schrijfster, columnis te en programmamaakster. Haar productie is imposant. „Het is ei genlijk ziekelijk: als ik niet creëer, dan heb ik het gevoel dat ik niet leef. Uit het maken van iets - dat kan ook een cake zijn - haal ik mijn levensgenot. En alleen maar schrijven is nogal eenzaam. Door de combinatie met theater kom je ook onder de mensen." Sinds eind jaren negentig staat ze solo op het toneel. Vanaf van avond trekt ze door het land met wat inmiddels haar zevende pro- gramma is: Onbeperkt genieten. Borne heeft de primeur. Het Le- deltheater in Oostburg is morgen avond de tweede halte tijdens een lange reeks try-outs, die door loopt tot eind januari. Het nieuwe programma bevindt zich nog in een pril stadium, be nadrukt Yerli. De eerste try-outs zullen het karakter van een lees- voorstelling hebben. „"Rissen nu en de première kan er nog heel veel veranderen." De kiem van de voorstelling is een gedachte die haar thuis over viel. „Samen met mijn man en kind zaten we 's avonds aan tafel en speelden Monopoly. Het was een ideaal familieplaatje en toch vroeg ik me af: waarom kan ik hier niet van genieten? Daar ben ik me verder in gaan verdiepen, omdat ik het om me heen ook merk. Ik zie veel mensen die aan de antidepressiva zitten. Hoe kan het dat we steeds minder van het leven genieten terwijl we steeds meer hebben?" De grote lijn van de voorstelling staat wel vast. „Het gaat over twaalf vrouwen met hun gedach ten en emoties van het moment. Het zijn allemaal heel verschillen de mensen, zoals een politica, een pubermeisje, een manvrouw en een zakenvrouw. Het zijn alle maal vrouwen die ook in mij zit ten." Een ondubbelzinnig antwoord op de vraag waarom 'onbeperkt ge nieten' voor menigeen zo lastig is, geeft Yerli niet. „Je moet zoiets niet voorschotelen, maar het pu bliek zelf een antwoord laten for muleren. En dat zal voor iedereen anders luiden." Weststrate ontving het eerbetoon vanwege zijn grote verdiensten in de bioscoopsector. Hij verkocht in de jaren negentig de oude cinema Alhambra om onder aan de boule vard een nieuwe bioscoop te bou wen met zeven filmzalen en in to taal meer dan 1200 stoelen. De plannen leken wel erg ambiti eus, maar mede door het ontbre ken van een bioscoop in Middel burg en Goes groeide CineCity uit tot een grote publiekstrekker, met 340.000 bezoekers per jaar. Binnenkort wordt de vijf miljoen ste bezoeker verwacht. Weststrate is tevens lid van de Raad van Toezicht van Film by the Sea en is bovendien actief bin nen de Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten, de In ternational Union of Cinemas, de Stichting Blauwe Ruis (hulpverle ning in verschillende landen in West-Afrika) en de Stichting Bio Kinderrevalidatie. Achter de namen Amyntas Da niar gaan respectievelijk Marvin de Feijter (19) uit Kapelle en Ra mon Hirdes (20) uit Krabbendijke schuil. Ze kennen elkaar nog maar enkele maanden. „Ik ont moette Marvin op een feestje dat ik zelf had georganiseerd", zegt Ramon Hirdes. In muzikaal op zicht bleek het direct te klikken en ze besloten te gaan samenwer ken. „Daarna is het heel snel gegaan. Nadat we een preview, dertig se conden van een track, op internet hadden gezet, kregen we heel veel reacties. Ook van dat Duitse label. En nu hebben we een tienjarig contract. Daar staan we zelf ook wel versteld van. Dan weet je even niet wat je meemaakt." Komende maand wordt de track Perfect match uitgebracht als voor bode van meer materiaal dat in de loop van 2014 zal verschijnen. Hir des: „Onze muziekstijlen blijken een supercombinatie te vormen. Het is inderdaad een 'perfect match'." Het tweetal hoopt dat de betrok kenheid van Glovel Records te vens de deuren opent naar optre dens in het buitenland. Alles staat nu voor het duo in het teken van Amyntas Daniar, zegt Hirdes. „Marvin zit nog op school en ik werk bij de Free Record Shop in Goes, maar verder steken we alle tijd in onze muziek." VRIJDAG 22 NOVEMBER 2013 Meer agendanieuws vindt u op onze website. Coes Cabaret: Philippe Geubels, De Mythe, 20.00 uur (uitverkocht) Lewedorp Blijspel 'Lucy Baby", door Toneelvereni ging Kunstvrienden, De Zandlööper, 20.00 uur Middelburg 25 jaar Champagne Charlie, De Spot, 20.00 uur (zaal open) Optredens The Brimstone Days (Zwe den) en Capital Sentimental, Bar American, 21.00 uur 'House arrest', Schuttershof, 23.00.uur Nieuw- en SL Joosland Theaterconcert Jeroen Zijlstra, De Wegwijzer, 20.30 uur Terneuzen 'De Miraculeuze Comeback van Mea L. Loman', door Toneelgroep Terneuzen, Porgy en Bess, 20.00 uur 'Koninkrijk Concert', Muziekvereniging Veronica en Flash Back, Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Tribute to The Band met muzikanten uit De Dijk, Sjako en Normaal, De Piek, 21.30 uur Kiss Lickss, Kiss-tributeband, Panta Rhei, 21.30 uur Zaterdag 30 november, Vestzak'99, Vlissingen, 20.30 uur. Een vrouw van uitersten door Rolf Bosboom Twaalf keer Nilgün Yerli: „Als ik niet creëer, dan heb ik het gevoel dat ik niet leef." Nilgün Yerli, morgen in Ledeltheater in Oostburg (20.15 uur), za. 30 nov. in De Wegwijzer in Nieuw- en St Joos land (20.30 uur), za. 25 jan. 2014 in Arsenaaltheater in Vlissingen (20.15 uur) en vr. 14 maart 2014 in Luctor et Emergo in Rilland (20.00 uur). Ad Weststrate voert het woord nadat hij zijn onderscheiding heeft ontvan gen. Rechts commissaris van de Koning Han Polman, foto Lex de Meester VLISSINGEN - Ad Weststrate, direc teur-eigenaar van de CineCity- bioscopen in Vlissingen en Terneu zen, mag zich sinds gisteren Ridder in de Orde van Oranje-Nassau noe men. Commissaris van de Koning Han Polman verraste hem met de koninklijke onderscheiding tijdens een lunch in het kader van het vijf tienjarig bestaan van CineCity. KAPELLE - Het Zeeuwse houseduo Amyntas Daniar heeft een inter nationaal platencontract getekend. Bij het Duitse label Glovel Records verschijnt in december een eerste track, Perfect match getiteld. Het la bel zal de komende tien jaar alle muziek uitbrengen van het duo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31