Nog niet juichen om daling werklozen Bavaria stapt naar grondwettelijk hof Duitsland om naam te redden 66 Wij snappen dat mensen gaan rekenen, maar je wilt, zeker nu, niet in de WW komen PZC WERKLOOSHEID 2 IN HET NIEUWS Maak iemand abonnee! Financiële regeling voor ontslagen werknemers, maakt thuiszitten soms aantrekkelijk. COLOFON PAUL KUSTERS DEFENSIE ZET INI OP ONBEMANDE VLIEGTUIGEN „Het vertrouwen van de consu menten neemt toe en het aantal vacatures stijgt. Het zijn allemaal voorzichtige tekenen van econo misch herstel. Maar het is te vroeg om te juichen", aldus As scher. Gisteren bleek dat de naar sei zoensinvloeden gecorrigeerde werkloosheid in oktober afnam tot 8,5 procent van de beroepsbe volking. In juli van dit jaar stond het werkloosheidspercentage op 8,7 procent, na een stijging van twee jaar. De werkloosheid daalde het sterkst bij mannen en jongeren. Er zitten na de afname van 11.000 in oktober nog altijd 674.000 personen zonder baan. Tege lijkertijd nam in oktober het aan tal mensen met een WW-uitke- ring toe tot 408.000, blijkt uit cij fers van uitkeringsinstantie UWV. De afname van de werkloosheid in Nederland komt vooral doordat steeds minder mensen actief op zoek gaan naar een baan, zei eco noom Peter Hein van Mulligen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. Van echt herstel op de arbeidsmarkt is daarom volgens hem nog geen sprake. De werkloosheid liep vol gens het CBS flink terug in het on derwijs. Maar seizoengevoelige sectoren als de landbouw en de horeca lieten juist een forse groei van het aantal nieuwe WW'ers zien. Het UWV maakte bekend dat het aantal lopende WW-uitkeringen in oktober 2 procent hoger was dan in september. Er werden in oktober 58.000 nieuwe uitkerin gen verstrekt. Ook werden 50.000 uitkeringen beëindigd. HENGELO - Eerst de WW ingaan bij ontslag is soms lucratiever dan vanuit je werk direct overstappen op een minder betaalde baan. Wie eerst in de WW heeft geze ten en daarna opnieuw ontslagen wordt, krijgt dan namelijk een ho gere uitkering dan de directe over stapper. Dat is het wrange gevolg van de regels voor het zogeheten garan tiedagloon. Als een arbeidscon tract door een reorganisatie over enkele maanden afloopt, staat een werknemer voor de keuze: probe ren om, vaak met behulp van de werkgever, van-werk-naar-werk te gaan of om vanuit de WW naar een nieuwe baan te gaan zoe ken. Wie eerst de WW ingaat, laat de kans schieten om gewoon door te blijven werken, maar hij kan dan wel terugvallen op het zo geheten garantiedagloon. Wie dan een lager betaalde baan aan vaardt en dan weer werkloos wordt, krijgt dan in ieder geval weer de vorige, hogere WW-uit- kering. Anders gezegd: wie direct van een baan van 2.000 euro over stapt naar een baan van 1.700 eu ro en dan na een poosje weer ont slagen wordt, krijgt bij ontslag 70 procent van 1.700 euro, maar wie eerst de WW ingaat en dan bij die tweede baan ontslagen wordt, krijgt 70 procent van 2.000 euro. Voorwaarden voor die regel zijn dat je binnen twee jaar na het eer ste ontslag weer gaat werken te gen een lager loon en dat je bin nen drie jaar na het eerste ontslag weer op straat komt te staan. De derde voorwaarde is dat je daad werkelijk in de WW hebt geze ten, ook al is het maar korte tijd. „Dat is een lastig dilemma", zegt directeur Bert ten Cate van Meta- lektro Personeelsdiensten in Hen gelo, dat jaarlijks vele duizenden werkzoekenden aan een baan helpt. „Want neem je direct die baan met een lager loon, met het risico van straks een nog lagere WW? Of wacht je tot er een iets beter betaalde baan langskomt, met in ieder geval de zekerheid van twee jaar lang 70 procent van je oude loon?" De directeur merkt dat veel werk zoekenden tegen dat keuzepro bleem aanlopen. Het bureau ver richt outplacement-diensten voor werknemers die door een reorga nisatie hun werk verliezen of drei gen te verliezen. „Natuurlijk is het het beste dat je zo snel moge lijk weer aan de slag gaat, maar ja, je hebt ook te maken met je vaste, lasten en je gezinsbudget. Dat wil je niet nog meer in gevaar breng en." Ten Cate pleit daarom voor een versoepeling van de regels. Werk nemers die ontslag aangezegd hebben gekregen, zouden volgens hem ook als ze niet in de WW be landen, toch op die regeling aan spraak moeten kunnen maken. „Dan stimuleer je pas echt dat mensen weer snel werk aanvaar den." Volgens woordvoerder Wes sel Agterhof van het UWV klopt het dat WW'ers onder voorwaar den kunnen terugvallen op een uitkering berekend op basis van een eerdere baan. „Wij snappen best dat mensen gaan rekenen, De Nederlandse brouwer wil daar mee voorkomen dat het voortaan geen bier onder de naam Bavaria meer mag verkopen op de Duitse markt. De afgelopen jaren verloor Bavaria rechtszaken hierover die liepen bij gerechtelijke instanties in Duitsland. Deze week wees het Duitse federale gerechtshof in Karlsruhe de bezwaren van het bedrijf uit Lieshout tegen deze uit spraken van de hand. Beierse brouwers klagen al jaren dat de merknaam van het Neder landse biermerk misleidend is. Beieren wordt in verschillende ta len Bavaria genoemd. Volgens Duitse media is met de af wijzing van het federale gerechts hof een eind gekomen aan de juri dische strijd tussen Bavaria en de zogeheten Bayerischer Brauer- Brouwer wil voorkomen dat het in Duitsland niet meer bier onder de naam Bavaria op de markt mag brengen bund. Maar volgens Bavaria is bij dat besluit de Duitse en Europese wetgeving niet goed toegepast. Daaróm wil de brouwer een oor deel van het grondwettelijk hof. Bavaria benadrukt dat de bena ming Bayerisch Bier pas in 2001 als beschermde geografische aan duiding werd geregistreerd, ter wijl Bavaria al sinds 1995 een be schermd merk is. Daarnaast wijst het bedrijf erop dat het in andere landen, waar de Duitse brouwers- bond ook rechtszaken had aange spannen, wel gelijk kreeg van de rechter. Ook het Europees Hof heeft volgens het bedrijf eerder in het voordeel van Bavaria beslist. toosenhenk.n! G En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee "Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. door Wilko Voordouw DEN HAAG - Ondanks de lichte da ling van de werkloosheid in okto ber wil minister Lodewijk Asscher van Sociale Zaken en Werkgelegen heid de vlag zeker nog niet uithan gen. WW soms door Jan Ruesink Wessel Agterhof, UWV i 1 LIESHOUT - Bavaria stapt naar het grondwettelijk hof van Duitsland om bij onze oosterburen bier te kunnen blijven slijten. Dat maakte Bavaria gisteren bekend. De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Abonnees heb ben gratis toegang tot de e-paper via pzc.nl/epaper (eenmalig aanmelden) Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties )ire T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2