Voorzitter TEZ noemt overname theater in rechtszaak 'een overval' KOOPZONDAG IN GOES 24 NOVEMBER J 66 Het rotwerk voor de schouwburg is gedaan, het mooie werk komt er nu eindelijk aan 66 De raad moet nu beseffen dat het geen millimeter verder kan worden uitgewrongen 26 WALCHEREN Ze waren tot elkaar veroordeeld, maar de gesprekken over de toekomst van de schouwburg waren zeker geen makkie. MTB-tourtocht over stranden FRANS LIEVENS stevig cultureel profiel met toneel en dans. Onder de vlag van Zee land Theaters vallen nu verschil lende podia met verschillende ka rakteristieken." Om de Middelburgse schouw burg klaar te maken voor de toe komst, is een ingrijpende renova tie nodig. Lievens betaalt die eerst zelf en krijgt van de gemeente 12,5 miljoen euro terugbetaald in 25 jaarlijkse termijnen van een half miljoen. Ook zijn afspraken gemaakt over meer voorstellingen en verdeling daarvan over het theater en Studio A58 op ZEP. De gemeenteraad moet de deal nog wel bekrachtigen op 16 december. Lievens verwacht niet minder dan instemming van de raad. „Dat zou eigenlijk een hamerstuk moeten zijn. Je moet je als raad hiermee in je handen wrijven en beseffen dat het echt geen milli meter verder uitgewrongen kan worden." MIDDELBURG - Veel keus hadden ze niet. Als de gemeente Middel burg en theaterexploitant Frans Lievens er nü niet uit waren geko men, was het over en sluiten ge weest voor de Middelburgse schouwburg. De uitkomst lijkt de meest logische en (voor theater- liefhebbers) de meest ideale. Toch waren het zeker geen gemak kelijke onderhandelingen, zegt Lievens. Hij sloeg zijn piketpalen ('tot hier en niet verder') en heeft wel degelijk op het punt gestaan zich terug te trekken. „En wethou der Saskia Szarafinski heeft er uit eindelijk nog 'twee ton afge snoept. Ze heeft hard onderhan deld", blikt Lievens terug. Dat ze toch tot overeenstemming zijn gekomen, komt doordat bei den ook bereid waren afspraken te maken voor de lange termijn, zegt Lievens. Bovendien is bij hem het gevoel gegroeid dat Mid delburg toch wel een heel specia le schouwburg heeft en dat hij die toch ook wel erg graag zou be houden aan zijn conglomeraat, waartoe ook het Scheldetheater in Terneuzen en De Mythe in Goes behoren. „Die schouwburg is in 1807 ont staan als een herenclub. Daar von den toen al schouwspelen plaats, precies op die plek aan het Molen water. Dat maakt het zo'n bijzon dere plek. Die heeft grote cultuur historische waarde." Nadat dat besef tot Lievens was doorgedrongen, veranderde zijn gevoel in de onderhandelingen met de gemeente Middelburg, be kent hij. „Ik doe niet alles voor het geld. Als het me daarom ging, dan was ik allang weg geweest uit Middelburg." Want toen hij in 2011 de exploita tie van de schouwburg overnam, eiste de gemeente ook van hem dat hij de music hall op het ZEP i zou kopen; dan was dat probleem ook meteen opgelost. Bovendien, rekent Lievens voor, ging de ex- 1 ploitatiesubsidie met een kwart miljoen euro omlaag en moest hij het onderhoud voortaan zelf beta- len. De gemeente Middelburg was ook af van het jaarlijkse te kort van twee ton dat de schouw- burg leed. Toen de gemeenteraad in 2012 ook nog eens besloot geen nieuwe schouwburg te bouwen, leverde dat de gemeente opnieuw een jaarlijkse besparing op. Al met al bespaarde de gemeente zo 1,4 miljoen euro per jaar. „Ik heb ook nog de personele problemen bij de schouwburg opgelost." Lievens blijft er monter onder, nu de kogel door de kerk is en voor uitgekeken kan gaan worden. „Het rotwerk is gedaan, het mooie werk komt eraan. Maar dat had wel in een nieuwe schouw burg moeten zijn. We moeten nu door met een tweedehandsje. Dat is wel een verschil in rendement hoor. In een nieuw theater had den we meer publiek gehad, grote re recettes, meer voorstellingen, meer uitstraling. En die was goed koper geweest in exploitatie. Dat is een rendementsverschil van vier ton per jaar." Toch spreekt hij liefdevol over dat 'tweedehandsje'. „Ik kom er dol graag. Het is een prachtige schouwburg. En bij mij is ook het gevoel ontstaan dat ik met die drie schouwburgen kan beschik ken over een diversiteit waarbij ik ook kan specialiseren. Terneuzen voor de grotere publieksaantallen, de opera's; Goes als cultuurhuis met veel aandacht voor amateur kunsten; en Middelburg met een Tijdens een rechtszaak donderdag in Middelburg blikte Bogaerts nog even terug naar 2010 toen hij en zijn medebestuursleden door wethouder Albert de Vries 'voor het blok' worden gezet. Zij kregen toen te horen dat de overeen komst was gesloten. „Daar waren wij niet gelukkig mee. Dat was een overval. Maar wij konden ons er niet tegen verzetten." Bogaerts zat gisteren aan tafel bij de rechter tijdens een zaak die was aangespannen door oud-be drijfsleider Peter de Neef van de Middelburgse schouwburg en de Goese tegen het bestuur van TEZ. Hij vindt dat het bestuur hem in de steek liet toen hij 'onterecht' in een kwaad daglicht kwam te staan nadat een brief van de on- Advocate van De Neef laat weten dat bestuursleden TEZ niet persoonlijk aan sprakelijk worden gesteld. dernemingsraad uitlekte. Daarin werd De Neef aangewezen als ie mand die zou falen bij het leiding geven aan de theaterorganisatie. Zijn advocaat stelde dat door het niet publiekelijk afstand nemen van die brief er grote schade is ontstaan. „De Neef kan een verde re carrière in de theaterwereld nu wel vergeten." Volgens eigen zeg gen heeft De Neef inmiddels vele malen gesolliciteerd naar een functie en telkens wordt hij afge wezen. „Mijn carrière is voorbij." De Neef eist van het TEZ-bestuur een vergoeding van de door hem geleden schade. Een bedrag kon hij nog niet noemen. WESTKAPELLE - Zondag 8 decem ber wordt voor de eerste keer een officiële toertocht voor mountain bikes gehoudenover de stranden van Scharendijke naar Westkapel- le. De tocht start om 11.00 uur aan de Brouwersdam bij Beachclub Perry's in Scharendijke. Deze tocht is 46 km lang en gaat vooral over de stranden. Informatie en inschrijving: http: //zeeuwsemtbstrandtocht.nl. VAN 13.00 TOT 17.00 UUR Liefde voor een tweedehandsje Frans Lievens is directeur van Theater BV. De basis van dat bedrijf is gelegd met het Scheldetheater in Terneu zen. Dat werd in september 2001 geopend door prins Wil- lem-Alexander. In 2011 nam Lievens de exploita tie over van de theaters in Middel burg en Goes. Die vielen tot dan onder Theater Exploitatie Zeeland (TEZ), maar dat kwam financieel in zwaar weer. Middelburg sloot een overeenkomst met Lievens voor de schouwburg in Middel burg en Goes deed vervolgens het zelfde voor De Mythe. In 2011 nam Lievens ook de mu sic hall op het ZEP in Middelburg over. Die wordt binnenkort ver bouwd tot Studio A58, voor grote re muziekoptredens, congressen en beurzen. De drie grote Zeeuwse schouwbur gen worden nu door Lievens geëx ploiteerd. Hij zorgt ook voor de programmering. Onder de vlag van Zeeland Thea ters wordt de programmering van de drie schouwburgen aangebo den. Lievens streeft naar een ver deling van voorstellingen over de verschillende theaters, die elk hun eigen karakteristiek hebben. door Maurits Sep Terneuzen. „Ik kom dolgraag in de schouwburg in Middelburg. Die is echt Frans Lievens in het Scheldetheater in prachtig." foto Camille Schelstraete Frans Lievens Frans Lievens MIDDELBURG - Een overval. Zo beti telde voorzitter Gerard Bogaerts van Theater Exploitatie Zeeland (TEZ) de intentie-overeenkomst tussen de gemeente Middelburg en theaterexploitant Frans Lievens. GEZELLIG WINKELEN DOE JE IN WI N K ELS T AD G 0 ES JB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26