Ik zie tranen komen. Voel ze ook. Einde wedstrijd. Of Kennedy deugde niet en daarom vond God het niet erg dat hij werd vermoord. VERDIEPING 11 panter of een krokodil vocht.' 'Dallas' bleek het einde van hun onbezorgde kindertijd. 'De sfeer in huis veranderde', schrijft Joke van Gils. 'De tv kreeg al gauw een meer prominente plaats in de achterkamer, om dat daar de kachel brandde. Ik maakte voortaan mijn huiswerk in de keuken in plaats van in de huiskamer. Mijn moeder zat daar nog vaak te naaien achter haar Sin- ger-naaimachine. Ik herinner me nog het snorrende geluid, het wiel dat steeds snel ler draaide terwijl de gulzige machine de stof opvrat. Ik herinner me ook het televi siegeluid op de achtergrond. De dag dat JFK werd vermoord was beslist een keer punt in ons leven, dat keerpunt werd niet door de moord veroorzaakt maar doordat we konden zien wat er aan de andere kant van de wereld gebeurde. De zwart-wit-tv werd het huiselijke altaar dat het kerkelijke altaar verving. Via het nieuwe medium konden de maatschappelijke en kerkelijke ontwikkelingen de huiskamer binnenko men', zo verwoordt ze wat menig lezer voelt. Ook die anders vast vergeten basketbalwed strijd in Haarlem eindigde in een andere tijd dan waarin hij was begonnen. De lan ge wijzers van de klok in het Krelagehuis 'schokken' en 'een verstikkend wachten vult de ruimte', noteert Pieter Bakker. De tegenstander, een Amerikaans militair bas ketbalteam van Soesterberg, heeft al direct telefonisch contact met de thuisbasis. 'Een verdachte schijnt te zijn aangehouden. Ie mand heeft een transistorradio aangezet. We staan eromheen. Luisteren. Op een houten vloer. Met bleke gezichten. Het is 19.02 uur. Doodstil. Dan die snikkende stem over de radio: John F. Kennedy, de 35e president van de Verenigde Staten, is niet meer. Hij is aan zijn verwondingen be zweken. De Amerikanen staan stram in de houding en salueren. Ik zie tranen komen. Voel ze ook. Einde wedstrijd. Een vrijheids droom spat uit elkaar. De wereld zal nooit meer dezelfde zijn.' Op het Klein-Seminarie Ypelaar in Breda valt een dag later de kleine Jan Frankevijle van zijn geloof. Twaalf jaar oud, overge plaatst vanuit het Zeeuws-Vlaamse platte-, land. 'Hadden we eindelijk een katholieke president van het machtigste land ter we reld en dan laat die God van ons zomaar de eerste de beste katholieke president van Amerika vermoorden.' Hier klopte iets niet, zo was zijn jongensre denering. 'Of die God van ons had zitten slapen of Kennedy deugde niet en daarom vond God het niet erg dat hij werd ver moord. Of de leraar daar maar even een pas sende reactie op wilde geven.' Jantje werd door zijn docent naar de wijze rector ge stuurd die het ook niet wist, maar begrip had voor zijn teleurgestelde leerling. Een ander tijdperk was begonnen. HERINNERINGEN TV OP 22 NOVEMBER 1963 KRANT VAN 23 NOVEMBER VRIJDAG 22 NOVEMBER 2013 Pieter Bakker, Haarlem Jan Frankevijle, afkomstig uit Zeeuws-Vlaanderen, nu woonachtig in Oosterhout I Nederlandse huiskamer uit 1963. Bewaard in het Nederlands Openluchtmuseum, niet vanwege JFK maar om dat andere grote evenement van 1963: Reinier Papings Elfstedentriomf. De kamer is onderdeel van de innovatieve tijdscapsule HollandRama. De televisie kreeg een plekje met be hulp van Photoshop, foto Marina Popova beeldmontage Nourdin Kouch Onze oproep om herinneringen aan 22 november 1963 in te stu ren leidde tot honderden brieven, mails en foto's. De drie in het verhaal hiernaast ge noemde lezers werden uiteindelijk genomineerd voor de hoofdprijs, het JFK-pakket ter waarde van 150 euro. Dat werd gewonnen door Pieter Bakker uit Haarlem. Sa-" men met nog acht lezers was hij woensdag te gast op de residentie van de Amerikaanse zaakgelastig de in Den Haag. Owww.pzc.nl/jfk50 Waar was u toen Kennedy werd vermoord? Het NTS-journaal bracht in Neder land het eerste bericht van de moordaanslag op JFK. Nog tijdens de uitzending moest de nieuwslezer zichzelf corrigeren toen hij meedeelde dat president Kennedy nog leefde, een hoopvol feit dat helaas snel door de werke lijkheid werd achterhaald. Er was achteraf veel kritiek op de actualiteitenrubriek Brandpunt die meende eerst nog het Conciliejour naal en twee lang geplande onder werpen te moeten uitzenden. Het geïmproviseerde commentaar van Henk Neuman maakte daaren tegen grote indruk. Alle kranten stonden die zaterdag uiteraard boordevol met nieuws over de vermoorde JFK en diens opvolging door Lyndon B. Johnson als 36e president van de Verenig de Staten van Amerika. Ander nieuws uit eigen land: luis tergeld verhoogd van 12 naar 18 gulden per jaar, nazi-jager Simon Wiesenthal komt niet naar Amster dam, Godfried Bomans opent de Haagse kunstmarkt In het buitenland: geslaagde top tussen bondskanselier Erhard en president De Gaulle, Engeland vraagt VS opheldering over wapen leveranties aan Jakarta. www.pzc.nl/jfk50 Kijk naar een interactieve tijd lijn van JFK, van geboorte tot aan zijn dood, met foto's en vi deo's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11