66 De dag dat John F. Kennedy werd vermoord, is een dag die veel lezers bijstaat als geen andere, want 'de wereld veranderde voorgoed'. De dag dat ]FK werd vermoord, was beslist een keerpunt in ons leven. 10 VERDIEPING 22 NOVEMBER 1963 J Een basketbalwedstrijd tegen Yanks in Haarlem die in tra nen eindigt, een jochie dat Gods inspanningen niet meer kan volgen en van zijn geloof valt op het Klein-Se- minarie Ypeiaar in Breda en een Brabants meisje van 14 dat al merkt hoe de zwart-wit-tv het nieuwe huiselijk altaar wordt dat het kerkelijke altaar defini tief zal vervangen. Drie herinneringen aan 22 november 1963 die niets met elkaar te maken hebben. Ze zouden misschien allang zijn vergeten door respectievelijk Pieter Bakker (Haar lem), Jan Frankevijle (Oosterhout) en Joke van Gils (Loon op Zand) als ze van een an dere dag waren geweest. Dit zijn drie van de bijna achthonderd le- zers van de gezamenlijke regionale kranten van Wegener, HDC en MGL, waaronder ook deze krant, die reageerden op de op roep om hun herinneringen aan die fatale dag in te sturen. Persoonlijke anekdotes, die samenvallen met zo'n moment dat de wereld schokte. Neil Armstrong op de maan, vliegtuigen die de Twin Towers in New York binnenvliegen en - dichter bij huis - de moord op Pim Fortuyn; het wa ren evenzo markerende gebeurtenissen die zouden volgen op die moord in Dallas, Texas. Een hele generatie weet nog precies wat ze deed of waar ze was toen ze hoorde dat Lee Harvey Oswald de open limousine van de president onder vuur had genomen. De door televisiebeelden gedragen pijn werd gevoeld van de Zeeuwse kust tot diep in de Achterhoek. Een dag die bevroor in het collectieve geheugen van 55-plussers, zo lijkt het. Maar ook een dag die ontdooit nu de vijftigste verjaardag van het drama daar is. Groot blijft bij veel lezers de ontzet ting over de moord op een icoon van hun jeugd. John F. Kennedy, Jacky en hun foto genieke kids belichaamden niet alleen een sprookje, maar ook dat verlangen naar een nieuwe en betere wereld. Hollywoodach- tige warmte en ontspanning in de span nendste jaren van de Koude Oorlog. Amerika gaf de mensen hoop en dus was het ook druk op de die dag gehouden Ame rican food show in Amsterdam. Andere le zers waren die avond thuis en zouden ver geefs wachten op de tweede aflevering van de cowboyserie Bonanza of hielden zich be zig met de hobby's van die tijd. Bij de schaakvereniging stonden vijftig mannen glanzende Cadillacs, Dodges en Studeba- kers uitgeknipt, die de jongens op het be hang boven hun bed plakten.' Het was de tijd van de grote films uit Hollywood en die onbereikbare sterren: Anne Bancroft, Sophia Loren en Rita Moreno. Gregory Peck en Sidney Poitier. En ja, de Vietnamoorlog woedde na de Ko- reaoorlog en langzaamaan drong steeds meer geweld de huiskamer binnen via steeds meer televisietoestellen. De prime ti me televisie-executie van een Amerikaanse droom maakte diepe indruk. 'Ik wist niet wat dat woord betekende, vermoord, maar durfde het ook niet te vragen', herinnert een lezeres zich. 'Kennedy was toch dood geschoten?' Vermoord. Zoiets gebeurde hier niet, ook niet in de zoete, zwart-wit- wereld van Swiebertje en Pipo de Clown of in de matineevoorstellingen van Abbott Costello, of Tarzan. 'Het enige geweld dat we zagen was Tarzan die met een zwarte aan en rond de borden, beneden de grote ri vieren leek het halve land nog in een fanfa re te spelen, tienermeisjes kwamen thuis van stenoles of borduurden op de club avond van de Doopsgezinde Kring. Het zat vol in het Philips Ontspanningscentrum in Eindhoven, waar Beethovens Negende galmde; orkest onder leiding van Hein Jor- dans. Jongeren rikten (een toen heel popu lair kaartspel) in de woonkamer of in het dorpscafé, of stortten hun hart uit bij pen- vriendinnen. Anderen waren creatief met figuurzagen of zaten in een lavet, een was piek ergens tussen een badkuip en een gootsteen in. Voor zo velen in deze opgroeiende genera tie was Amerika een sterke broer die het goed met ons voorhad, zo schrijft een lezer letterlijk. 'In de jaren na de oorlog was alles goed wat er uit Amerika kwam. Er werd ge vochten om de dikke tijdschriften vol plaat jes van lachende mensen. Daar werden Een dag bevroren in het Joke van Gils, Loon op Zand Een veiligheidsagent klimt op de limousine, vlak nadat John F. Kennedy is geraakt. foto ANP door Bob van Huët

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10