Budgetcoach helpt minima in Goes en Noord-Beveland weer op weg Politie vraagt hulp bij overvalzaak O Watt'je of e-Baron bij Land van Borsele Grote brand voormalig ketelhuis Yara ONTWERPWEDSTRIJD 26 WALCHEREN 66 Ik hoor vaak: 'Ik ga mijn handje niet ophouden bij de gemeente' MBO-scholieren bouwkunde mogen een ontwerp maken voor groot Vlissings bedrijfspand Wisselingen in dorpsraad van Vrouwenpolder Nu hebben mensen die de eindjes amper of niet meer aan elkaar kunnen knopen het niet alleen in december moeilijk, maar het hele jaar. In de gemeenten Goes en Noord-Bevel&nd kunnen zij te recht bij budgetcoach )an Hom- man. Een redder in nood die hen met raad en daad terzijde staat. Een soort Zeeuwse John Willi ams dus? Hornman (62) moet er om lachen. „Ja hoor, gooi dat er maar in." Het is namelijk wel exact wat hij doet, met dat ver schil dat de presentator van het RTJ_4-programma Een dubbeltje op zijn kant meer te maken heeft met mensen die geld over de balk heb ben gesmeten en Hornman juist met echte minima werkt. Hornman begon zijn carrière ooit bij een belastingadviseursbureau en was daarna lang filiaalmanager van een winkelketen. Hij heeft dus affiniteit met centen en sinds een jaar of zes is hij nu budget coach annex -adviseur. Een func tie die is ontstaan uit een in 2008 gehouden proefproject onder mi- nima in Goes-Noord. „Er werd vaak geroepen dat er diverse pot jes zijn binnen de gemeente, maar dat daar relatief weinig ge bruik van wordt gemaakt. Het bleek dat er een enorme behoefte aan begeleiding is", zegt hij. Horn man werkt op de afdeling schuld hulpverlening en het is zijn taak om te voorkomen dat mensen daarin terecht komen. Hornman heeft er zijn handen vol aan, want de groep mensen met financiële problemen wordt steeds groter. Velen van hen zien op tegen de papieren rompslomp die bij het aanvragen van allerlei toeslagen komt kijken. Hornman snapt dat wel. „Het Nederlandse stelsel is onnodig ingewikkeld als je het mij vraagt, want geld wordt gewoon rondgepompt. Waarom kunnen huurtoeslagen bijvoor beeld niet direct aan de woning- OOST-SOUBURG - De mannen die dinsdagochtend 22 oktober een overval pleegden op Bakker Bliek in de Kanaalstraat in Oost-Sou burg zijn via West-Souburg en Pa pegaaienburg in de richting van Lammerenburg gevlucht De recherche heeft de vluchtrou te gereconstrueerd aan de hand van getuigenverklaringen. De overval vond plaats om half vijf's morgens. De twee overvallers gin gen er vandoor toen het slachtof fer schreeuwde. Ze zijn via de Van Visvlietstraat en de Bu- teuxstraat naar de Pieter Louwer- sestraat gelopen. Een krantenbezorger zag de man nen even later op de Zuidbeek- seweg. Ze reden hard voorbij, op de fiets, in de richting van Lam merenburg. De bezorger heeft ver- corporatie worden overgemaakt?" Schroom speelt daarnaast mee in het maar blijven aanmodderen ('niemand gaat graag met de bil len bloot') maar ook trots, be merkt de budgetcoach. „Ik hoor vaak: 'ik ga mijn handje niet op houden bij de gemeente'. Ik leg dan uit dat al die regelingen er juist voor hen zijn. Als je op bij standsniveau zit, heb je recht op kwijtschelding van gemeentelijke belastingen. Toch zie ik vaak dat die gewoon worden betaald." Zodra iemand een uitkering aan vraagt, krijgt Hornman een sein tje en maakt hij een afspraak met de persoon. Dat is niet verplicht, maar negen van de tien keer heb ben mensen er baat bij. „Zo was er een vrouw van 75 jaar die zich nog nooit had aangemeld voor het declaratiefonds. Nu kan ze weer uitstapjes maken." teld dat een wandelende man en een vrouw bijna aangereden wer den door de fietsers. De politie zoekt contact met die man en die vrouw. De recherche zoekt men sen die op die dinsdagmorgen in de buurt van de route of het tun neltje onder de Nieuwe Vlissing- seweg zijn geweest. VLISSINGEN - „Hoe lang is die hal hier?", vraagt een student. Make laar Ton Begijn kijkt op zijn platte grond; er staan geen afmetingen op. Studenten bouwkunde van Scalda lopen woensdagmorgen door de hallen van wat nu nog de enorme kringloopwinkel in Vlis- singen is: voor de zomer moet er een stapel plannen liggen voor een nieuwe bestemming. Deveny van Veen en Samoa Groe- newegen vormen samen één van de teams die een ontwerp gaan maken voor de bedrijfshal. „We hebben veel ideeën", vertelt Sa moa. „We hebben onderzocht wat mensen graag willen; jonge ren hebben bijvoorbeeld graag een uitgaansgelegenheid, mis schien een discotheek?" Devony: „Maar voor ouderen is er eigenlijk ook weer weinig te doen.. De opdracht is vrij: de derdejaars scholieren mogen alles verzinnen wat ze willen. „De grenzen zijn onbeperkt", zegt gebouweigenaar Harrie Verel. Vlak voor de zomer vakantie kiest een jury het win nende ontwerp. „We kunnen met zijn tweeën 750 euro verdienen", zegt Samoa. „Ja, dat geeft er wel een extra drive aan. Op school is ook een echt wedstrijdsfeertje aan het ontstaan." Sibren Hokke, Tim Ligtenberg, Jo- han de Feijter en Corné van Broekhoven weten het zeker: hier moet een studentencampus ko men. „We waren hier met ons ver stand op nul heengekomen", zegt Hokke. „Maar nu komen de idee ën. Het is een heel erg mooi ge bouw. Groot ook. Je kunt hier ver blijven maken, en daar eetgelegen- heden en sportaccomodaties. Jon geren willen best in Vlissingen studeren, maar het wonen is er niet zo aantrekkelijk. Dus het zou goed zijn voor de stad." De bouwkundestudenten van Scalda hebben al vaker 'echte' op drachten gedaan. „Maar tot nu toe ging het om kleinere projecten", zegt docent Joke Kleinepier. „Voor het verkeerstorentje bij het oude Veerplein is een ontwerp ge maakt met muziekstudio's. En we hebben projecten in de Vlissingse binnenstad gedaan. We werken al een paar jaar samen met Begijn." Studenten moeten niet alleen een bouwkundige tekening inleveren, ze moeten ook een marketing plan maken en een financiële on derbouwing van hun plan. Het zou zo maar kunnen dat één van de ideeën van de scholieren echt wordt uitgevoerd, zegt Verel, maar de kans bestaat dat ze voor niets werken. „De studenten kun nen bedenken wat ze willen, wij gaan gewoon verder. We kunnen niet wachten tot er volgend jaar misschien een heel goed idee is waarvan de wethouder zegt: sor ry, dat past niet in het bestem mingsplan." Begijn: „Er zijn geen regels voor de bestemming. Ja, voor de gemeente wel, maar voor de Studenten niet." De makelaar geeft toe dat als het allemaal goed gaat, hij voor een prikkie een vol ledig plan in zijn schoot krijgt ge worpen. „Maar als het winnende idee van studenten echt wordt uit gevoerd, zit er nog een kleine bo nus aan vast." Bij ons op school is inmiddels al een echt wedstrijdsfeertje aan het ontstaan. Omdat alle vormen van energie centraal staan binnen de stichting (zie bijvoorbeeld de plannen voor een energiecentrum) worden de bijdragen in energietermen uitge drukt. Voor een tientje per jaar wordt ie mand Watt'je, en voor duizend euro per jaar mag een bedrijf of or ganisatie zich e-Baron noemen. Als Action Hero wordt de stich- ting gesteund door tijd, creativi teit, kennis, energie en/of arbeid van diegene die dan deze titel mag dragen. Het dagelijks ge meentebestuur van Borsele be sloot om e-Baron te worden. De kosten van sponsoring van dui zend euro worden gedekt uit de post 'milieubeleidsplan'. Deze steun betekent ook dat de website www.borseleheefthet.nl vanaf medio volgend jaar van in ternet wordt verwijderd. Alle film pjes worden overgezet naar de website van het Land van Borsele. Alle e-Baronnen en Action Hero's krijgen een certificaat en een ver melding op de website. De brandmelding kwam even na half zes, het vuur was tegen ze ven uur onder controle, dankzij de inzet van blusvoertuigen van de bedrijfsbrandweer van Yara en de Terneuzense brandweer. Een woordvoerder van Yara meld de dat er geen gewonden zijn ge vallen en dat er ook geen gevaarlij ke stoffen zijn vrijgekomen. De productie heeft normaal door gang kunnen vinden. Hoewel het voormalige ketelhuis moet wor den gesloopt, komt de brand toch vervelend uit. Volgens de woord voerder lopen er verschillende lei dingen en kabels vlakbij het ge bouw. Het was woensdagavond nog niet bekend of daar schade aan is ont staan. Bij Yara vinden de laatste maan den tal van sloopwerkzaamheden plaats. Niet alleen het ketelhuis wordt momenteel ontmanteld, maar ook één van de - nu. nog - drie beeldbepalende gekleurde prillto- rens. VROUWENPOLDER - De dorpsraad Vrouwenpolder heeft een nieuwe voorzitter. Jaap Tas wordt opge volgd door Arie van Vliet. Tas was vijf jaar lang voorzitter van de dorpsraad, maar stelde zich niet meer beschikbaar voor een volgende termijn. De dorps raad heeft bovendien besloten een vice-voorzitter te benoemen. Die is gevonden in de persoon van Jan Schraa. Behalve de voorzitter heeft ook de secretaris haar functie neerge legd, vanwege drukke werkzaam heden. Michèlle Kebapci wordt per 1 januari opgevolgd door Alex Maas. door Luc Oggel GOES - Veel minima zitten hem on getwijfeld te knijpen. De duurste maand van het jaar staat voor de deur en in combinatie met de alge hele economische malheur is de cember voor hen allesbehalve een feestmaand. Budgetcoach Jan Hornman I Jan Hornbach, budgetcoach. foto Marcelle Davidse door Nadia Berkelder Een disco of door Nadia Berkelder www.pzcnl: beelden bewa kingscamera overval Samoa Groenewegen door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Wie de promotie stichting Het Land van Borsele een warm hart toedraagt, kan e-Baron, Action Hero of Watt'je worden. SLUISKIL - In het voormalige ketel huis van kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost heeft woensdagavond een grote brand gewoed, ontstaan bij sloopwerkzaamheden met een snijbrander.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26