Fred Teeven VERDIEPING heeft behalve zware portefeuilles als het ge vangeniswezen en tbs ook asielzaken. Dat doet-ie graag. Waar voorgangers de rode map pen met schrijnende asielgevallen vreesden, gaat het staatssecretaris Teeven naar eigen zeggen prima af. De oud-officier van justitie geldt als no nonsens-type, een rechttoe recht aan crimefighter. Een harde werker en dossier vreter. Eentje die goed luistert naar zijn amb tenaren, maar niet zomaar hun adviezen overneemt. Toch gaat het de staatssecretaris deze kabi netsperiode niet van een leien dakje. Het asieldossier kostte hem in april bijna de kop. De Kamer debatteerde over de overleden Russische asielzoeker Dolmatov en Teeven dreigde te struikelen omdat PvdA'ers het ver trouwen in de staatssecretaris wilden opzeg gen. Het lukte PvdA-leider Samsom op de valreep om zijn fractie achter Teeven te scha ren. Maar de sores zijn niet voorbij. Waar baas Op stelten vrijwel moeiteloos door lastige dos siers wandelt, moet Teeven spitsroeden lo pen. Met een zuur gezicht kondigde hij vorig jaar het kinderpardon aan (een PvdA-wens). Nu wil Teeven dan eindelijk het WD-deel van de uitruil oogsten: de strafbaarstelling van illegaliteit. Maar dat gaat niet een-twee-drie. Het bestraffen van illegaal verblijf in Nederland bezorgt de PvdA buik pijn, dus probeert die partij het plan van ta fel te krijgen of te verzachten. Hoewel de WD'er er alles aan gelegen is om door te zetten, moet er van Teeven niet veel hals starrigheid verwacht worden. Hij is de prijsbokser die ondanks het imago van een man van stavast al bijdraaide op essentiële punten: het bajesplan werd fors aangepast. En met de bezuinigingen op de rechtsbij stand lijkt dat nu ook te gebeuren. De kri tiek op Teeven komt niet alleen van bui ten. Uit een uitgelekte interne notitie bleek deze zomer dat zijn eigen ambtena ren de te snelle invoering van het enkelban denplan kraakten. Kritiek komt er ook van gerenommeerde instituten als de Nationale Ombudsman, de Raad van State en de Raad voor de Rechtspraak. Hun negatieve adviezen legt Teeven zonder blikken of blozen naast zich neer, met als meest recente voorbeeld de door de Raad van Strafrechttoepassing en Jeugdbescherming gegeven aanbeveling om Volkert van der G. met proefverlof te la- Ik verbaas me keer op keer hoe ze wetsvoorstellen door de Kamer loodsen ten gaan. Het is die houding die in het hele speelveld van de rechterlijke macht regel matig tot gefronste wenkbrauwen leidt. Openlijk of anoniem daarover praten met deze krant, vinden rechters echter 'onge past'. Ook Nationale Ombudsman Alex Brenninkmeijer wil zijn kritiek niet toe lichten. Binnen de advocatuur zijn openlijke criti casters van Teeven wel volop te vinden. Ad vocaten en het OM hebben van nature een haat-liefdeverhouding, maar raadsmannen zeggen oprecht bezorgd te zijn over wat strafrechtadvocaat Tjalljng van der Goot als 'de uitholling van de rechtsstaat' betitelt: „Ik verbaas me keer op keer hoe ze bepaal de wetsvoorstellen door de Kamer loodsen op basis van onjuiste informatie of rede nen." Hij kreeg indirect met Teeven te maken als advocaat van Robert M. in de omvangrijke Amsterdamse zedenzaak. De staatssecreta ris kondigde vlak voor het begin van de zaak aan het spreekrecht voor ouders van slachtoffers te willen invoeren en ook al mogelijk te willen maken in de zaak-Ro- bert M. zelf. Die inmenging van de politi cus met een zaak-onder-de-rechter was vol gens de advocaat ongehoord. Ook andere maatregelen laten volgens Van der Goot zien dat verdachten steeds minder rechten krijgen. De Wet beperking taakstraf - een wet die taakstraf verbiedt als er sprake is van een ernstig misdrijf- is volgens de Leeuwarder advocaat een typisch voor beeld van kwalitatief slechte incidentenL wetgeving. De advocatuur staat niet alleen in die kritiek. De Eerste Kamer wil binnen kort ook een debat aangaan over 'de staat van de rechtsstaat'. Juristen in de Senaat vrezen dat het duo op Veiligheid en Justi tie de rechtsstaat geen goed doet. En Tee ven? Die slaapt er geen nhcht minder om. DINSDAG 19 NOVEMBER 2013 Advocaat Tjalling van der Goot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9