in 'Fukushima zich enthousiast in de misdaad BUITENLAND 7 gebied van de Koerden. De troe pen van de PYD zijn al maanden in een hevige strijd verwikkeld met extremistische Syrische rebel len. Eind oktober namen Koerden de Yarubiya-grenspost met Irak van de extremisten over, en ver dreven hen daarna uit negentien omliggende dorpen. In Iraaks Koerdistan staat de PYD bekend als de PKK, de naam waar mee de (Türkse) Koerdische Arbei derspartij van Abdullah Öcalan ook in het Westen bekend is. Veel Koerden vochten onder PKK-vlag en een portret van Öcalan siert het kantoor van PYD-vertegen- woordiger Rashoud. De discipline van deze soldaten en de strakke hand waarmee ze hun gebied in zowel Irak als Syrië beheren, oogst veel lof. „Ik haatte hen eerst, de PKK vermoordde mijn oom", zegt Azad uit het Syri sche Aleppo, die vorig jaar naar Iraaks Koerdistan vluchtte. „Maar ze zijn niet corrupt en bescher men het volk", geeft de masterstu- dent toe. „Ze zijn de beste optie." Niet alle Koerden denken er zo over; de zestien Koerdische par tijen partijen die zich hebben ver enigd in de Koerdische Nationale Coalitie, uitten felle kritiek op de PYD-aankondiging van een over gangsregering. Ook hun weldoe ner, Masoud Barzani, de president van Iraaks Koerdistan, haalde uit naar zijn broeders in Syrië. Zijn re gerende Koerdische Democrati sche Partij is het al langer oneens met de PYD. De regering van Bar zani onderhoudt warme banden met Turkije, dat gigantisch heeft geïnvesteerd in Iraaks Koerdistan. Ankara ziet niets in een onafhan kelijk Koerdisch Syrië onder de PYD, zeker niet nu de eigen vre desonderhandelingen met de PKK op de klippen lopen. De PYD zegt dat volledige onafhanke lijkheid nog niet op tafel ligt. De 200.000 Syrisch-Koerdische vluch telingen hebben grotere zorgen. „Een onafhankelijk Koerdisch ge bied is onze droom. Maar we wil len het liefst gewoon een normaal leven kunnen leiden", aldus vluchteling Hussein Hassan. KOERDISTAN Koerdisch jp gebied IRAN overvallen, maakten een Keniaan die net uit Zuid-Soedan was te ruggekeerd heel snel ruim 850.000 shilling afhandig. De trend in Kenia is zeer veront rustend: agenten die de stijgende criminaliteit moeten bestrijden zijn steeds vaker zelf betrokken bij gewapende roofovervallen, ont voeringen en andere misdaden. Volgens een recent rapport wer den in 2012 veertien politie-agen- ten berecht voor criminele activi- Agenten die de stijgende cri minaliteit moeten bestrij den zijn steeds vaker betrok ken bij gewapende roof teiten; dit jaar staat de teller al op 48. Het aantal dienders dat niet wordt gepakt, is volgens veilig heidsexperts nog vele malen gro ter. „Overvallen door ontspoorde agenten zijn meestal succesvol", zegt deskundige George Musama- li. „Ze zijn prima opgeleid in het om gaan met wapens en weten pre cies hoe de politie zal reageren als alarm wordt geslagen." De veiligheidsexperts wijten de sterke toename van politiecrimi- naliteit aan de slechte controle op wapens en uniformen van agen ten, onvoldoende onderzoek naar de achtergrond van de mensen die zich aanmelden voor een baan bij de politie en willekeurige ont slagen binnen het korps. Zo ble- TOKIO - Werknemers van het Ja panse energiebedrijf Tepco zijn gisteren begonnen met een ge vaarlijke klus in de deels verwoes te kerncentrale van Fukushima. Met een op afstand bestuurbare kraan worden alle nucleaire brandstofstaven uit een bescha digd gebouw gehaald. In de eerste twee dagen hoopt het bedrijf 22 staven uit een speciaal bad te takelen. Die worden in een waterdichte kist gelegd en overge bracht naar een veiliger opslag- bad. In totaal liggen in het bescha digde gebouw ruim 1500 van zul ke radioactieve staven. Bij het ruimen moet onder meer worden opgepast dat de staven niet beschadigd raken. Ook mogen ze niet in contact ko men met de lucht, omdat dit risi co's geeft op oververhitting en be smetting met radioactieve deel tjes. Een probleem bij het verwij deren is dat er nogal wat puin te recht is gekomen in de ruimte waarin de staven werden ge bruikt. De kerncentrale van Fukushima werd in 2011 getroffen door een aardbeving en een tsunami. Een nucleaire ramp was het gevolg toen meerdere reactoren een ge deeltelijke meltdown kregen door dat de koelingssystemen waren verwoest. Het opruimen van de staven geldt als een belangrijke stap in het ont mantelen van de kerncentrale. In de eerste twee dagen hoopt Tepco 22 nucleaire staven uit een speciaal bad te takelen ken enkele daders van een recen te overval op een benzinestation in een lommerrijke wijk van Nai robi officieren te zijn die kort daarvoor op straat waren gezet. Hoewel er forse straffen en boetes staan op het verliezen van je dienstwapen (zeven jaar cel of 100.000 euro), wordt hier in de praktijk erg nonchalant mee om gegaan. Ook levert vrijwel geen enkele agent na diensttijd zijn wa pen in, ook al staat dit in de regle menten. In Nairobi is er ook een levendige handel in politie-unifor- men en -radio's. De autoriteiten lijken machteloos. Hervormingen binnen het politie korps hebben weinig uitgehaald. Het inzetten van meer agenten op straat evenmin. Vluchten vanaf DINSDAG 19 NOVEMBER 2013 weg naar een staat .Kraa" vo?rstaven Koerdische strijders bij de begrafe nis van een van hun gesneuvelde kameraden, foto Reuters TU f Qamishli SYRIË IRAK nfographicOPef door onze redactie buitenland (Stansted) ENKELE REIS, VflNRF Boek tot 21.11.13. Belastingen en toeslagen inbegrepen. Reis in januari februari. Geldig op de dagen: Maandag Donderdag. Afhankelijk van beschikbaarheid en algemene voorwaarden. Kijk op Ryanair.com voor meer informatie. Tarieven exclusief optionele belastingen en toeslagen. Vluchten vanaf Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7