Volksuniversiteit kijkt weer over Schelde heen Watersymposium van Duurzaam Groede OR Dethon blijft Klijnsma achter de broek zitten VW in glazen huis bij kerk 20 ZEEUWS-VLAANDEREN WEDEROPBOUWPERIODE Gemeente Sluis wil bijzondere kenmerken van wederopbouw onder de aandacht brengen. Hoek kan tweede week december weer geld pinnen Burkhardt, eigenaar van taal- en adviesbureau Talen.ten.bureau uit Breskens, geeft zelf al een paar ta lencursussen via de Volksuniversi teit. „Maar door het geringe aan bod in Zeeuws-Vlaanderen is dat instituut hier nauwelijks nog be kend. Dat is hartstikke zonde. Er is hier al niet zo veel te doen voor de bevolking." Burkhardt keek eens goed om zich heen en had in korte tijd der- In de aanbieding: taal, zelf verdediging, taart maken, naaien, bewegen, ontstres- sen met paarden en graffiti. tien mensen bij elkaar die cursus sen willen geven. „Het aanbod is heel divers: taal, zelfverdediging voor vrouwen, taart maken, naaien, bewegen, een cursus voor zzp'ers, ontstressen met paarden, graffiti, en kunst." De Volksuniversiteit is er blij mee, vertelt Burkhardt. „We bie den het op een gouden dienblad aan. Ze hoeven er alleen maar ge bruik van te maken." De nieuwe cursussen worden in verschillen de kernen in West-Zeeuws- Vlaanderen gegeven. „Oók in de kleinere dorpen", benadrukt Burk hardt. De cursusaanbieders en de Zeeuwse Volksuniversiteit hou den op zaterdag 30 november een voorlichtingsbijeenkomst over de nieuwe cursussen. Die vindt plaats in De Zaak aan de Europa straat in IJzendijke. Binnenlopen kan tussen 11.00 uur en 16.00 uur. Inschrijven voor de cursussen, waarvan een aantal al in januari begint, kan daar ook. Het cursusaanbod verschijnt bin nenkort ook op de website. OOSTBURG - „Oostburg is als je echtgenote. Na-zoveel jaren moet je met andere ogen kijken om de schoonheid te blijven zien." Of de eega van de Sluise wethouder Peter Ploegaert zich in die stelling kan vinden is de vraag. Daar was het Ploegaert ook niet om te doen tijdens de presentatie van het rap port 'Wederopbouw Oostburg: kwaliteiten en kansen'. Oostburg heeft veel bijzondere kanten, maar je moet eerst even door je eerste indruk heen kijken, bedoel de de wethouder er maar mee. Als onderdeel van het veelomvat tende plan Aantrekkelijk Oost- burg, waarvan ook 'het creëren van een herkenbare identiteit' deel uitmaakt, bekeek stichting Dorp, Stad en Land hoe Oostburg zich kan profileren als wederop- bouwstadje. Onderzoekster Ai- mee de Back presenteerde de uit komsten afgelopen week. Het rap port geeft aan hoe de gemeente re kening kan houden met de weder- opbouwtijd bij het realiseren van nieuwe plannen. Er hoeven dus nauwelijks extra aanpassingen voor gedaan worden. „Of je bo men nu links of rechts zet, en of je nu dit of dat soort bankjes koopt, hoeft financieel niet uit te maken", verklaart Ploegaert. „Maar we kunnen er wel de we- deropbouwkenmerken van Oost burg door benadrukken." En die zijn er nog genoeg. Niet zo gek: praktisch alle gebouwen in het centrum werden tijdens het bom bardement van 1944 verwoest of raakten op z'n minst beschadigd. Er moest zoveel vernieuwd wor den, dat het gemeentebestuur be sloot om ingenieur Klokke een compleet nieuw stadsplan op te la ten stellen, dat voldeed aan de ei sen van de moderne tijd. Daarbij wilden de bestuurders vooral lek ker veel ruimte. Straten schoven op, pleinen werden toegevoegd. Daardoor werd het centrum beter bereikbaar en konden voorzienin gen aan de pleinen worden geclus terd. De nieuwe Kroonwijk, die op een luchtfoto echt een kroon bovenop het centrum lijkt, was ook onder deel van dat stadsplan en bevat daardoor typische kenmerken van een wederopbouwwijk: een duide lijk stratenpatroon met rechte lij nen, veel dezelfde huizen, sober Belangrijke wens in het rap port én tijdens bewoners bijeenkomsten: breng het groen terug in het dorp. en functioneel. Typerend in de wederopbouwtijd was ook de aan dacht voor groen. Straten hadden vaak een dubbele rij bomen, op de pleinen verrezen plantoentjes en vanuit woonwijken werd ge zorgd voor een open blik richting het omringende landschap. Dat groen is nu grotendeels verdwe nen. Terugkeer daarvan is één van de grootste wensen van de heden daagse 'gebruikers' van Oostburg, bleek uit bijeenkomsten die de on derzoekers organiseerden. Bewo ners en vertegenwoordigers van onder meer ondernemers, dorps raad, gemeente, onderwijs en in stanties dachten daar na over de kernwaarden van Oostburg. Kom terug met dat groen, roepen ze uit, juist ook omdat de pleinen zo veel ruimte bieden. Andere idee ën: het wel erg moderne straat- meubilair vervangen, luifels aan winkels aanpassen, de frituur- kiosk op de Markt weghalen, leeg stand aanpakken, en de oude ver- keersroute door het centrum her stellen. Daarnaast kunnen nieuwe én bestaande evenementen en ac tiviteiten (zoals een stadswande ling) Oostburg bij bezoekers op de kaart zetten. Op 'papierniveau' zou de gemeen te eenvoudige welstandsregels kunnen opstellen voor de vorm van daken en de kleur van gevels, adviseert Dorp, Stad en Land. Hoe ver die regels moeten gaan, laat het bureau in het midden: dat is een politieke keuze. Het document gaat binnenkort de inspraak in, zodat iedereen erop kan reageren. Daarna wordt het, al dan niet gewijzigd, vastgesteld door de gemeenteraad. Joost Schrijnen, voormalig project leider bij Zuidwest Delta, gaat in op duurzaam waterbeheer in de Delta. Niels Groot, watertechno loog bij Dow Chemicals, vertelt over hetzelfde onderwerp, maar dan specifiek voor de Kanaalzone. Angelo de Mul, die zich bezig houdt met 'duurzaam watermana gement' verhaalt over 'water en veiligheid'. Peter van Tilburg van de Delta Academy gaat in op de werkgelegenheid die het thema 'water' in Zeeland met zich mee kan brengen. Tenslotte houdt Jo Nieuwlands van waterschap Schel- destromen een inleiding over het waterschap. Na de lezingen, die vijf keer een kwartier duren, gaan de betrokke nen met elkaar in discussie. Ook de Sluise wethouder Peter Ploe gaert sluit dan aan. Nico Out ver zorgt de presentatie. De bijeen komst in de Grote Kerk begint om 15.00 uur en eindigt rond 17.30 uur. De toegang is gratis. HOEK - De pinautomaat in Hoek die in de nacht van 31 oktober op 1 november bij een plofkraak ern stig beschadigd raakte, is naar ver wachting de tweede week van de cember weer beschikbaar. De Ra bobank Terneuzen-Sas van Gent heeft dit meegedeeld. Een aanne mer is maandag in opdracht van de Rabobank begonnen met het herstel van de schade die aan het pand met de pinautomaat is aan gebracht. De automaat zit in een bijgebouw van de protestantse kerk. Tot er weer gepind kan wor den, kunnen klanten van C1000 Tanghe in Hoek daar maximaal honderd euro extra pinnen. Klijnsma zou maandag op ver zoek van de OR naar Zeeuws- Vlaanderen komen. Ze had echter een te drukke agenda. De OR had haar uitgenodigd, omdat heel veel gaat veranderen voor sociale werk voorzieningen. Mensen met een arbeidshandicap moeten aan de slag in 'het gewone bedrijfsleven', is één van de uitgangspunten van de nieuwe Participatiewet die in 2015 moet ingaan. „Zoveel vervan gende werkgelegenheid als in de Randstad is hier echter niet", stelt OR-voorzitter Basting. „Wij wil len dat daarmee rekening wordt gehouden in de wet." Daarvoor ligt in de Tweede Kamer ook al een motie klaar. Basting: „Wij wil len Klijnsma daar nog eens op wij zen." Ze heeft toegezegd 'zeker nog een keer te komen, desnoods in een weekend'. door Martijn de Koning BRESKENS - Zeven cursussen: dat is nu nog het complete aanbod van de Zeeuwse Volksuniversiteit in Zeeuws-Vlaanderen. De rest van de bijna 140 lesreeksen wordt 'aan de overkant' gegeven. Zonde, vindt Barbara Burkhardt uit Breskens. Dankzij haar inspanningen stijgt het aanbod nu flink. www.volksuniversiteitzeeland.nl. TERNEUZEN - Het veelbesproken glazen huis voor de Grote Kerk is klaar. De VW opent er 19 december officieel haar nieuwe winkel en informatiepunt. De medewerkers zijn nu druk met de inrichting. Om de glazen kubus met de kerk te verbinden, moest een muur worden doorbroken. Critici meenden dat het godshuis daarmee onherstelbaar is beschadigd, foto Mark Neelemans Anders kijken naar Oostburg loont moeite door Martijn de Koning door Martijn de Koning GROEDE - Stichting Duurzaam Groe de houdt zaterdag een symposium over water. Dat vindt plaats in de Grote Kerk in Groede. Het thema wordt op verschillende manieren belicht. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De ondernemingsraad van sociale werkvoorziening Dethon blijft staatssecretaris Jetta Klijnsma (PvdA, Sociale Zaken) ach ter de broek zitten. „We gaan er voor dat er een uitzonderingsposi tie komt voor de sociale werkvoor ziening in Zeeuws-Vlaanderen", al dus voorzitter Bram Basting van de ondernemingsraad van Dethon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60