ZEEUWS-VLAANDEREN Relaxed Terneuzense staat in finale 'Rechtsongelijkheid bij ophalen oud papier door clubs' a'mana'< Archivarissen maken centrale database over gevluchte Belgen in Zeeland tijdens le Wereldoorlog. www.pzc.nl/zeeiandceboekt Mannenensemble Lezzom viert eerste lustrum met cd DE MOOISTE OCEN VAN NEDERLAND terneuzen - Zeeuwse gemeentear chivarissen slaan de handen in een om een digitale Zeeuwse data base over Belgische vluchtelingen in de Eerste Wereldoorlog te ma ken. Aanleiding voor dit plan is de herdenking van de Eerste We reldoorlog, die in 2014 precies een eeuw geleden uitbrak. Veel Zeeuwse archiefdiensten her bergen gegevens over Belgische vluchtelingen. Fred van den Kie- boom, archivaris van de gemeen te Tholen, trekt de kar om zoveel mogelijk gegevens te bundelen. „Dat is enerzijds een geste rich ting de Belgen. Maar ook veel Zeeuwen weten uit de overleve ring nog wel iets over vluchtelin gen, die tijdelijk onderdak voa- den bij hun families. Ook voor hen kan zo'n database dus interes sant zijn. Het is een wat onbeken de periode in de Zeeuwse geschie denis. Er is weinig over vastge legd", aldus Van den Kieboom. De Zeeuws-Vlaamse grens werd in 1914 door ongeveer 550.000 Bel gen gepasseerd. Vooral in okto ber, toen ook Antwerpen in han den van de Duitsers viel, ging een massa vluchtelingen op weg naar het neutrale Nederland. De mees ten reisden door naar andere pro vincies, maar ook een flink aantal bleef voor langere tijd in Zeeland. In 'het verslag van het Provinciaal Comité tot hulpverlening aan vluchtelingen in Zeeland' werd op 1 november 1914 gesproken over 48.627 vluchtelingen die on dersteuning genoten. Het werke lijke aantal gevluchte Belgen in Zeeland is veel hoger. Als voorbeeld noemt Van den Kei boom Sint-Maartensdijk. Volgens het bevolkingsregister waren daar 455 Belgische vluchtelingen, ter wijl het Provinciaal Comité er 302 noteerde. In Eede passeerden zo'n 30.000 tot 40.000 Belgen de grens, maar er werden er maar 167 als 'behoeftigen' geregistreerd. Kortom, er is veel onduidelijk over het aantal Belgische vluchte lingen in Zeeland tijdens de Eer ste Wereldoorlog, ook doordat het archief van het Provinciaal Comi té in 1940 tijdens het bombarde ment op Middelburg is verwoest. Het bundelen van alle gemeente- gegevens van gevluchte Belgen (naam, leeftijd, geboorteplaats en plaats van herkomst) moet er ver andering in brengen. In oktober 2014 komt de database online, via: Twintig verenigingen in de ge meente Terneuzen leveren vrijwil ligers om het papier op te halen. Daarvoor krijgen ze subsidie, bo venop de basissubsidie die elke vereniging krijgt. Nu de gemeen te het papier voortaan op weekda gen wil inzamelen, ziet een aan tal clubs zich genoodzaakt om daar uitzendkrachten voor in te huren. „Wij hebben niets tegen deze verenigingen, maar wij en tal van andere clubs moeten het al jaren zonder dit subsidiegeld doen. Het klopt toch niet dat an dere partijen dan deze twintig hier niet aan kunnen meedoen?" Stichting Showcorpsen Axel (waaronder de showband Axel, showband Blue Phoenix, twirl- groep Unie en de Trailblazers val len) maakt de kwestie volgende week woensdag aanhangig in de vergadering van de raadscommis sie Omgeving. Aanvang half acht. De medewerkers van dat Goese kan toor dienen zich elke maandag te vervoegen bij de hoofdvestiging te Middelburg voor gezamenlijk over leg. Om het milieu en brandstof te spa ren, stappen de collega's als het even kan in één auto. Halverwege de rit wierp één van de inzittenden een blik op zijn horloge. „Hé, we zijn een kwartier te vroeg", zei hij. Dat leidde tot verbazing bij de bestuurder. „Nee hoor", wees hij op het dashboardklokje, „precies op tijd en deze staat gelijk, dat weet ik zeker." „Tja", reageerde zijn collega laco niek. „Ik ben ook zó relaxed, zelfs mijn horloge gaat er langzamer van lopen." PZo DINSDAG 19 november 2013 Gevluchte Belgen in database door Raymond de Frel www.zeeuwengezocht.nl TERNEUZEN - Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie heeft de mooiste ogen van Nederland? Zeker is dat Julia Eshuis (3) uit Terneuzen vooraan stond toen de ogen werden uitgedeeld. Daar hadden haar ouders Patrick en Patricia ook oog voor. „Haar ogen hebben de kleur van papa en de vorm van mama", ver telt Patricia. Ze liet haar dochter meedoen aan de wedstrijd De Mooiste Ogen van Nederland van het oogzorgbedrijf Bausch+Lomb. Julia is doorgedrongen tot de laatste tien kandidaten. Stemmen kan tot het einde van de week via de Facebookpagina (www.facebook.com/BauschLombNL) van het bedrijf. Eind de ze week weet Julia of ze de allermooiste ogen van het land heeft. Als dat zo is, wint ze een fotoshoot foto Mariska Geelhoed door Raymond de Frel AXEL - De stichting Showcorpsen Axel wil dat de Terneuzense politie ke partijen de regeling voor het op halen van oud papier door vereni gingen opnieuw tegen het licht houden. Volgens voorzitter Ronaut den Hollander is er sprake van rechtsongelijkheid. Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57