24 ZEELAND MENSENRECHTEN Een bijzonder huwelijk, gisteren in Zierikzee. Yvonne Cunningham en Denise Artis Shaw zijn vanwege hun seksuele geaardheid gevlucht uit Jamaica. Het paar woont in Zierikzee. - - ceremonie in het gemeentehuis nog ingeto gen; in het zaaltje ging het al snel Caribisch los met een travestie-act en het luidkeels ge zongen 'Get up, stand up. Stand up for your rights' van Bob Marley. En dat terwijl veel reg- geateksten, volgens Yvonne, uitgesproken ho mofoob zijn. Een van de ceremoniemeesters is Ishamar (26) die tegenwoordig in Groningen woont. Hij werd op Jamaica door omstanders en politie mensen in elkaar geslagen, met messen gesto ken en achter een auto door de straat ge sleurd. Yvonne: „Hij werd voor dood achterge laten, maar Ishamar wilde niet dood." Ishamar is niet te flauw om - op verzoek van Yvonne - na het feestje de littekens van zijn steekwon den te laten zien. De jongemannen toonden gisteren uitgebreid hun dankbaarheid. „Met hulp van Yvonne heb ik mij ouders durven vertellen dat ik homo ben. Sindsdien is ze mijn 'oom', mijn mentor, een sterke vrouw die veel voor mij betekent", zei eF een. En de ander: „Wat wil je met je le ven, vroeg Yvonne me. Als je hier blijft, ma ken ze je dood. Ik ga en jij gaat met mij mee. Een maand later woonde ik in Nederland. Ze is als een moeder voor mij. Ik voel me haar zoon." Yvonne heeft op Jamaica vier kinderen wo nen. Trots vertelt ze dat er een advocaat is ge worden en een ander politieman. „Nee me neer, die maakt zich niet schuldig aan geweld tegen homo's. Die respecteert iedereen om hetgeen hij is. En zijn moeder komt al tijd op de eerste plaats. Zo heb ik ze opgevoed, tenminste. En mijn andere zoon? - Yvonne kijkt er een beetje zuinig bij - die doet echtscheidingen. Die houdt zich niet met men senrechten bezig." Homoseksuelen worden op Jamaica met de Bij bel in de hand ver volgd. Potenrammen is bijna de nationale sport geworden. „En de regering doet niets. De minister van Justitie heeft onder druk van het buitenland een wet aangekon digd die ons moet beschermen. Maar dat is een wassen neus. Die wet komt er niet." Van de kerk hebben de Jamaicaan- se homo's en lesbi's ook niets te verwachten. In september was er een demonstratie van streng gelovige christenen onder het motto 'Stop het geweld'. Yvonne: „Ja, maar ze zijn net zo hard tegen abortus en homofielen." Het was, zo vertelde de ambtenaar van de bur gerlijk stand gisteren, de grote droom van bei de vrouwen om te trouwen. Na twee jaar in Nederland en een succesvol afgeronde inbur- geringscursus was het dan zo ver. Geld is er niet en dus werd het een sobere, gratis cere monie op maandagochtend in een achteraf- zaaltje van het gemeentehuis. Wat wil je met je leven? Als je hier blijft, maken ze je dood. Ik ga en jij gaat met me mee Haar auto werd voor haar ogen aan barrels geslagen en de buren kwamen ver tellen dat ze haar huis in brand gingen steken. „Toen werd het tijd om te gaan," vertelt Yvonne Cunning ham (51) tijdens haar bruiloftsfeest in het zaal tje van de Zeeuwse Wereldvrouwen in Zierik zee. Haar kersverse echtgenote Denise Artis Shaw (54) verging het niet veel anders. „Die was be diende in een benzinestation. 'Donder maar op voordat we je iets aandoen', kreeg ze van haar baas te horen." Onafhankelijk van elkaar trokken de twee vrouwen 'the bush' in. „Tijdens een feest op een berg, waar veel homo's en lesbi's zich ver schuilen, ontmoette ik Denise." Yvonne is jurist. Op Jamaica was ze mensen rechtenadvocaat. „Tijdens een congres over mensenrechten in 2005 in Den Haag ontdekte ik hoe Nederland tegenover homoseksuelen staat. Terug in Jamaica heb ik rondverteld dat je in Holland op bescherming mag rekenen. Sindsdien heb ik 'quite a few' mensen het land uit geholpen. Niet alleen naar Nederland, er vluchten er ook veel naar Canada, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Zwitserland. Ik had nooit gedacht dat het met mij ook eens zo ver zou komen.Ik wilde echt niet weg uit Jamaica, maar het werd gewoon te erg." De bruiloft gisteren in Zierikzee had vier ceremoniemeesters. Alle vier homofiele mannen, die veel aan Yvonne en Deni se te danken hebben. Was de Zwart, lesbisch en daar Yvonne Cunningham door Ton van den Nouweland Yvonne (links) en Denise uit Jamai ca trouwden gisteren in Zierikzee. foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56