'Piepers, juun en kunst' op veiling bij elkaar Geadopteerde rotonde verwelkomt Rillanders straks in zeven talen hollands nieuwe. Supervoordelig bellen, sms'en en internetten met de LG Optimus L9. 22 BEVELANDEN en THOLEN De Cameronian in Baarland mag voortaan ook een eetcafé en een lunchroom zijn en ijs verkopen. BAARLAND - Dorpshuizen in de ge meente Borsele mogen ook com merciële activiteiten gaan hou den. De maatschappelijke functie blijft echter altijd voorop staan, benadrukt wethouder Ad Schenk. „De functie van een dorpshuis blijft prioriteit hebben. Vanuit de leefbaarheid van een dorp hebben we besloten dat een dorpshuis in voorkomende gevallen ook com merciële activiteiten mag gaan houden." Schenk benadrukt dat commercie geen algemene stelregel wordt voor alle dorpshuizen. „Het is zeker niet zo dat als we toestaan dat bijvoorbeeld één dorpshuis een terras mag exploite ren, dat vervolgens alle dorpshui zen dat mogen gaan doen. Dat hangt af van de plaatselijke situa tie. We bekijken van geval tot ge val. Het blijft maatwerk." Belangrijk criterium is bijvoor beeld het aantal reguliere horeca zaken in een dorp. Als er een café in het dorp is, dan lijkt het niet waarschijnlijk dat het plaatselijke dorpshuis een ontheffing voor een terras krijgt. Is er geen horeca in een dorp, of is een restaurant bijvoorbeeld al leen in de avonduren open, dan kan een dorpshuis wel een onthef fing krijgen. De gemeente Borsele wil daar mee oneerlijke concurrentie met de reguliere horeca voorkomen. Een dorpshuis is immers een door de gemeente gesubidieerde instelling. Dorpshuis Cameronian in Baar land mag voortaan ook eetcafé en lunchroom zijn. Tevens mag er ambachtelijk ijs worden verkocht en mag de beheerder een terras exploiteren. In Baarland is verder geen café, restaurant Onder de Toren is al leen in de avonduren geopend en dijkpaviljoen De Landing is vol gens wethouder Schenk te ver weg om van enige concurrentie met het dorpshuis te spreken. Het dorpshuis en het dijkpaviljoen zit ten volgens hem daarom niet in eikaars vaarwater. Dat dorpshuizen ook de commer- ciële kant op mogen gaan, past volgens wethouder Schenk ook in het beeld van de terugtrekkende overheid. Ook dorpshuizen zullen in de toe komst minder subsidie van de ge meente krijgen. In Borsele zou daar volgend jaar al sprake van zijn, ware het niet dat de gemeen teraad deze maand besloot de ge plande bezuiniging op accommo daties zoals dorpshuizen te schrappen. Wethouder Schenk: „We vinden het een prima zaak dat beheer ders van dorpshuizen ook op an dere manieren proberen hun be groting rond te krijgen. Dat zou in de vorm van commerciële acti viteiten kunnen zijn. Maar nog maals, dat mag niet ten koste gaan van de reguliere horeca in een dorp." lg optimuB ï-9 Voordeel voor lezers van de PZC Het waren de leden van OOT zelf die mochten vertellen waar ze het kleurrijke werk wilden hebben hangen. „De ideeën liepen uiteen van de Noordpool tot de Zuid pool, maar de meesten kozen toch voor de veiling", gaf Mathijssen bij de overhandiging aan. Die in vulling past volgens hem goed bij het uitgangspunt van OOT om 'sa men te willen doen' en 'samen te werken'. „Alles van Tholen heb ben wij hoog in het vaandel staan", verwees hij naar Alvantho (wat staat voor Alles van Tholen); een samenwerking tussen de vei ling van Sint Annaland en Scher- penisse. De Zeeuwse kleiaardap- pel is haar topproduct. De mozaïek is gemaakt door Thoolse ondernemers tijdens hun jaarlijkse OOT-uitje. Onder lei ding van Esther Timmermans van Pompelientje uit Tholen-stad hebben zij Tholen en Sint-Philips- land, inclusief de oude gemeente grenzen, in kleine gekleurde steentjes vastgelegd. „Het krijgt hier een prominente plaats. Want het is natuurlijk hartstikke leuk dat de veiling is gekozen om dit werk op te hangen. Dit is ge maakt vóór en dóór onderne mers", reageerde Hage op het ca deau. De veiling in Sint-Annaland, die in 1930 van start is gegaan, is een bijzondere stek én organisatie. „Het is een coöperatie, die een be langrijk deel uitmaakt van de landbouwgesc-hiedenis van de ge meente Tholen", typeren Kirsti Gillis en Monique Nefs van OOT. Jaren geleden telde Nederland nog zo'n 160 veilingen. „Nu zijn ze op twee handen te tellen", zegt Hage. Sint-Annaland staat boven dien als enige specifieke aardap pelveiling te boek. Nog altijd wordt zo'n vijftig procent van de omzet via de veilingklok tot stand gebracht. De rest wordt verhan deld via bemiddeling. Als het oog sten begint, doorgaans de laatste week van mei of de eerste week Van juni, is het een drukte van be lang bij de veiling. Daarnaast wor den in de zomermaanden streek productenveilingen gehouden; een initiatief van de Stichting Lek ker Regionaal Product. dorp onderstrepen. Volgens Dan Friede van Anti-Saai wordt het nog wel even puzzelen om de meest gesproken talen van de Ril- landers op de borden te krijgen. „Die mogen niet groter zijn dan 30 bij 70 centimeter. Gelukkig mo gen wij vier in plaats van maxi maal drie borden plaatsen." Anti-Saai reageerde in het voor jaar op een oproep van de gemeen te om zeven rotondes te adopte ren. Tot nu toe werd dit alleen door hoveniers gedaan. Wie een rotonde adopteert, moet vijf jaar lang voor het onderhoud zorgen. Friede: „We beginnen 30 novem ber om half elf om alle beplan ting, behalve de boom, eruit te slo pen." Ook jongeren, de doelgroep waar Anti-Saai zich vooral op richt, mogen -mits door volwas sen begeleid- meehelpen. „In het voorjaar gaan we rotonde weer be planten." Een hovenier en moge lijk ook NL Doet, helpen mee. LG Optimus L9 Voor maar per maand Stichting Anti-Saai Rilland heeft de rotonde op de kruising met de Saaftingestraat geadopteerd en wil met een welkomstekst het multi-culturele karakter van het kan commercieel Dorpshuis door Frank van Cooten 14 De veertien dorpshuizen in de ge meente Borsele mogen onder voor waarden ook commerciële activiteiten gaan ontwikkelen. Dat hangt wel af van de plaatselijke situatie. Bezorgkosten eenmalig €30.- Beste j hollandsnieuwe.nl/pzc Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Bedrijvigheid al om, gisteren in het anders rond de ze tijd van het jaar rustige veiling gebouw in Sint-Annaland. Onder de veilingklok bood voorzitter Rini Mathijssen van Ondernemers Over leg Tholen (OOT) een door de le den gemaakt mozaïek van het ei land Tholen aan aan veilingman Da vid Hage. door Joeri Wisse RILLAND - Wie Rilland via de Bath- seweg binnenrijdt, wordt vanaf vol gend jaar in het Nederlands, Duits, Engels, Turks, Pools, Portugees en Bulgaars welkom geheten. c15,- David Hage (I) en voorzitter Rini Mathijssen van OOT sjouwen de mozaïek naar de gang waar het werk komt te hangen foto Leo Adriaansen en iedere maand: 275 belminuten, sms'jes of MB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54