SPORT Van Gaal: spelers niet fit genoeg Armstrong beweert dat oud-voorzitter van UCI hem hielp bij het wegpoetsen van dopingfoutjes. Franck Ribery vecht met Frankrijk voor WK Het laatste WK-nieuws, reacties, foto's en video's Directie Belkin-ploeg steunt chauffeur Piet de Vos Nadat Van Persie vorige week al afhaakte, ging er een dag voor de wedstrijd ook een streep door de naam van Arjen Robben, die zater dag tegen Japan een lichte enkel blessure opliep. Ook Nigel de Jong (voetblessure) verliet giste- ren geblesseerd het trainings kamp. De lijst met afwezigen is daardoor enorm, want naast dat drietal ontbreken ook Wesley Sne- ijder, Jordy Clasie, Dirk Kuijt, Bru no Martins Indi, Michel Vorm en Jetro Willems. Klaas-)an Huntel- aar en Ibrahim Afellay zijn al veel langer uit de roulatie. Bondscoach Louis van Gaal wil er geen al te groot punt van maken dat Oranje vanavond tegen de we-,_ reldtopper Colombia aantreedt met een uitgeholde selectie. „Ik maak me pas zorgen als dat straks in mei nog het geval is. Het is juist mooi dat nu andere spelers in aanmerking kunnen komen die anders geen kans zouden krij gen. We zitten nog middenin de selectieprocedure." Van Gaal zegt zich wel te kunnen vinden in de opmerking van Ron Vlaar, die zaterdag na de wed strijd verklaarde dat hij de Japan ners fitter vond ogen. „Ik ben op dat gebied afhankelijk van de club- coaches. Ik kan bij Oranje, als ik de spelers maar een paar dagen heb, geen conditionele trainingen doen", aldus Van Gaal. „Ik roep al anderhalf jaar dat we fitter moe ten worden als we volgens mijn visie willen voetballen. Als we naar onze wedstrijden kijken, heb ben we het alleen in het duel met Hongarije negentig minuten vol gehouden om te pressen. Japan kon het zaterdag wel volhouden. Wij niet. Misschien, als ik de spe lers straks drie a vier weken tot mijn beschikking, heb, kan ik ze conditioneel wel zo ver krijgen." NIJMEGEN - Niemand hoeft mede lijden te hebben met Hein Ver bruggen. Ook niet nu Lance Armstrong zich kennelijk heeft voorgenomen de 72-jarige Neder landse oud-voorzitter van de UCI mee te sleuren in zijn val. De twee zijn wat betreft het op een intimiderende manier ontkennen van dopingfeiten eikaars gelijken. Daarom hadden ze voor de ont maskering van Armstrong zo'n goede band en daarom ook ver tikt de Amerikaan het om als eni ge te boeten voor de daden die of gemeengoed waren in zijn tijd, of de zegen hadden van de hoogste bestuurders van de internationale wielerunie. Verbruggen bestuurde de UCI van 1991 tot en met 2005 met veel flair. De bij repenfabriek Mars groot geworden marketingman uit Helmond toonde zich als het moest meer straatvechter dan di plomaat. In de beginjaren van de epo verklaarde hij iedereen voor gek die suggereerde dat er een pro bleem was. Later gaf hij aan dat de UCI niet voor niets op de proppen kwam met de dure hematocrietcontro- les. Om maar aan te geven dat hij in ieder geval niet gek was. Verbruggen schoffeerde renners als Erwan Mentheour en Chris- tophe Bassons op het moment dat zij zich opwierpen als de klok kenluiders van een verderfelijk do- pingsysteem. Voor hem waren het gefrustreerde mislukkelingen, die probeerden hun eigen falen te verdoezelen. De Franse vooraan staande sportkrant l'Equipe noem de hij publiekelijk een roddel krant als die zich iets te kritisch toonde en tot het einde toe blijft Verbruggen ontkennen dat hij do- pinggevallen onder de mat heeft geschoven. Als hij al heeft zitten slapen, wie dan niet, luidt stee vast zijn verweer. Hein Verbruggen bleef altijd de marketingman voor wie het pro duct op de eerste plaats stond. 'De monumenten van de sport moet je beschermen', was zijn vi sie. Daarin ging hij ver. Te ver in ieder geval voor de mores van nu. Destijds vond Verbruggen dat hij iconen als Pantani en Armstrong moest beschermen om schade aan het product wielrennen te ver mijden. In dat licht past de deze week geuite beschuldiging van Armst rong dat Verbruggen ingreep op het moment dat hij al in de eerste week van de Tour van 1999 een positieve cortisonenplas aflever de. 'Verzin maar iets waarvoor je een attest kunt antidateren', zou de marketing-president hebben verordonneerd. In de film 'The Armstrong Lie' vertelt de renner hoe ze na de positieve test een kwaaltje en een middel hadden verzonnen dat perfect zou passen bij de gevonden cortisonen: een zalfje tegen de zadelpijn. Waar Armstrong mensen die durf den te twijfelen aan zijn integri teit afblafte en desnoods voor de rechter sleepte, koos Verbruggen voor de hautaine rol van de onbe grepen profeet. Niemand kan in derdaad zeggen dat er iets mis was (is) met zijn marketingvisie op de sport. De inkomsten blijven ver achter omdat de betrokken partijen als ploegen, wedstrijden en renners alleen maar oog heb ben voor hun eigen belang. Om dat ze ook niet bereid zijn de macht onverdeeld bij één sterk or gaan (UCI, ProTour) neer te leg gen. Verbruggen verzuchtte dat hij daarom ook niet de macht had om het dopingprobleem goed aan te pakken. De Nederlander had de overtuiging dat hij wist wat goed was de voor sport. Daarbij heeft hij zich vergaloppeerd. Ver bruggen komt er niet meer mee weg door te zeggen dat hij niets kon uitrichten tegen de kanker die diep in de sport was uitge zaaid. Zoals een ploegarts er niet meer mee komt als hij zegt dat hij vroeger in het belang van de ren ners meewerkte aan dopingge- bruik om excessen te voorkomen. Zijn manier om de imagoschade binnen te perken te houden, was fundamenteel fout. Net zoals de manier waarop Armstrong pro beerde de machtigste wielrenner te blijven niet deugde. Beiden zit ten ze nu met de gebakken peren. VOETBAL WIELRENNEN DINSDAG 19 november 2013 NOORDWIJK - Het is al vaak gezegd en geschreven: het Nederlands elf tal zonder Robin van Persie en Ar jen Robben is een ploeg zonder ex treme kwaliteit. Vanavond tegen Colombia kan Oranje laten zien wat het waard is als de enige twee wereldtoppers er niet bij zijn. Colombia, de tegenstan- 4 der van Oranje van avond in de Arena, neemt op de wereld ranglijst de vierde posi tie in. Hein Verbruggen nam gisteren met verbazing en ongeloof kennis van de recente beschuldigingen aan zijn adres door Lance Armstrong, foto ANP Verbruggen in het nauw BESCHOUWING door Ad Pertijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47