11 'Piepers, juun en kunst' op veiling bij elkaar Geadopteerde rotonde verwelkomt Rillanders straks in zeven talen i Supervoordelig bellen, sms'en en internetten met de LG Optimus L9, hollands nieuwe. 22 SCHOUWEN-DUIVELAND a Het besluit over de herinrichting van het Havenpark en het Kraanplein in Zierikzee is door de gemeenteraad uitgesteld. analyse zierikzee - Wie aan het stadshart van Zierikzee komt, komt aan de ziel van inwoners. Althans daar lijkt het op, want vanaf het begin dat er sprake was van plannen voor de herinrichting van het Ha venpark en Kraanplein in Zierik zee roeren de tegenstanders van vernieuwing zich. De discussie is meer dan tien jaar oud, maar concreet werden de plannen pas eind 2011. Toen pre senteerde het college de tekenin gen voor een speelser Havenpark met kronkelende paden die de oude getijdenloop symboliseer den en een nieuwe bestrating die beter aansluit bij het (inmiddels gerealiseerde) ontwerp voor het Havenplein. Bij het Kraanplein moeten terras sen komen en een Spaanse trap richting het water om het getij te beleven. In 2012 hakte de gemeen teraad de knoop door. Het gebied wordt heringericht. De tegenstanders van de vernieu wing klommen op de barricaden en er volgde rechtszaken. Eén in woner begon een handtekenin genactie die ruim 11.000 protest stemmen opleverde, zowel van toeristen als inwoners. Geen modernisering en het oude historische karakter behouden, was de boodschap. Want de actie voerders vrezen dat het monu mentale karakter van het plein te veel zal veranderen. Het college van B en W bleek ge voelig voor de protesten en paste de plannen gedeeltelijk aan. Het anker, het beeld van Job Baster en het kikkerfontein (drie speerpun ten van de actievoerders) bleven behouden en het plan werd een voudiger. Het college vroeg de raad om 1,1 miljoen euro beschikbaar te stel len voor het aangepaste plan, zon der dat de raad zich over de veran deringen kon uitspreken. Dat wil de de raad niet. 'We geven geen geld aan plannen die we niet ken nen en we willen alsnog luisteren naar de inwoners', klonk het stoer. Want - zo concludeerde de gemeenteraad, de communicatie over de plannen was slecht ge weest en dat moest nog worden goedgemaakt. Er komt nu een werkgroep van in woners die in recordtijd naar de plannen moet kijken en advies ge ven. Een werkgroep waar mensen zichzelf voor kunnen aanmelden en daarin schuilt een groot ge vaar. De tegenstanders zullen vast komen opdagen, maar hoe zit het met de voorstanders? Dat kan het advies behoorlijk kleuren. Bovendien is maar de vraag of er veel wordt gedaan met de noeste arbeid van de werkgroepleden. Al le politieke partijen hebben al meermalen hun standpunt be paald. Dat vergroot de kans dat de werkgroep voor de kat z'n viool aan de slag gaat, en dat zou een heel verkeerd signaal naar de in woners zijn. Stichting Anti-Saai Rilland heeft de rotonde op de kruising met de Saaftingestraat geadopteerd en wil met een welkomstekst het multi-culturele karakter van het dorp onderstrepen. Volgens Dan Friede van Anti-Saai wordt het nog wel even puzzelen om de meest gesproken talen van de Ril landers op de borden te krijgen. „Die mogen niet groter zijn dan 30 bij 70 centimeter. Gelukkig mo gen wij vier in plaats van maxi maal drie borden plaatsen." Anti-Saai reageerde in het voor jaar op een oproep van de gemeen te om zeven rotondes te adopte ren. Tot nu toe werd dit alleen Voordeel voor lezers van de PZC door Esme Soesman hebben zij Tholen en Sint-Philips- land, inclusief de oude gemeente grenzen, in kleine gekleurde steentjes vastgelegd. „Het krijgt hier een prominente plaats. Want het is natuurlijk hartstikke leuk dat de veiling is gekozen om dit werk op te hangen. Dit is ge maakt vóór en dóór onderne mers", reageerde Hage op het ca deau. De veiling in Sint-Annaland, die in 1930 van start is gegaan, is een bijzondere stek én organisatie. „Het is een coöperatie, die een be langrijk deel uitmaakt van de landbouwgeschiedenis van de ge meente Tholen", typeren Kirsti Gillis en Monique Nefs van OOT. Jaren geleden telde Nederland nog zo'n 160 veilingen. „Nu zijn ze op twee handen te tellen", zegt Hage. Sint-Annaland staat boven dien als enige specifieke aardap pelveiling te boek. Nog altijd wordt zo'n vijftig procent van de omzet via de veilingklok tot stand gebracht. De rest wordt verhan deld via bemiddeling. Als het oog sten begint, doorgaans de laatste week van mei of de eerste week van juni, is het een drukte van be lang bij de veiling. Daarnaast wor den in de zomermaanden streek productenveilingen gehouden; een initiatief van de Stichting Lek ker Regionaal Product. Het waren de leden van OOT zelf die mochten vertellen waar ze het kleurrijke werk wilden hebben hangen. „De ideeën liepen uiteen van de Noordpool tot de Zuid pool, maar de meesten kozen toch voor de veiling", gaf Mathijssen bij de overhandiging aan. Die in vulling past volgens hem goed bij het uitgangspunt van OOT om 'sa men te willen doen' en 'samen te werken'. „Alles van Tholen heb ben wij hoog in het vaandel staan", verwees hij naar Alvantho (wat staat voor Alles van Tholen); een samenwerking tussen de vei ling van Sint Annaland en Scher- penisse. De Zeeuwse kleiaardap- pel is haar topproduct. De mozaïek is gemaakt door Thoolse ondernemers tijdens hun jaarlijkse OOT-uitje. Onder lei ding van Esther Timmermans van Pompelientje uit Tholen-stad LG optimus Voor maar per maand LG Optimus L9 door hoveniers gedaan. Wie een rotonde adopteert, moet vijf jaar lang voor het onderhoud zorgen. Friede: „We beginnen 30 novem ber om half elf om alle beplan ting, behalve de boom, eruit te slo pen." Ook jongeren, de doelgroep waar Anti-Saai zich vooral op richt, mogen -mits door volwas sen begeleid- meehelpen. „In het voorjaar gaan we rotonde weer be planten." Een hovenier en moge lijk ook NL Doet helpen dan mee. Wat is werk van werkgroep waard? door Melita Lanting Elfduizend handtekeningen werden in gezameld tegen de plannen voor de herinrichting van het Havenpark en Kraanplein. Een roep van toeristen en inwoners voor behoud van het oude. door Joeri Wisse RILLAND - Wie Rilland via de Bath- seweg binnenrijdt, wordt vanaf vol gend jaar in het Nederlands, Duits, Engels, Turks, Pools, Portugees en Bulgaars welkom geheten. David Hage (I) en voorzitter Rini Mathijssen van OOT sjouwen de mozaïek naar de gang waar het werk komt te hangen foto Leo Adriaansen SINT-ANNALAND - Bedrijvigheid al om, gisteren in het anders rond de ze tijd van het jaar rustige veiling gebouw in Sint-Annaland. Onder de veilingklok bood voorzitter Rini Mathijssen van Ondernemers Over leg Tholen (OOT) een door de le den gemaakt mozaïek van het ei land Tholen aan aan veilingman Da vid Hage. en iedere maand: 275 belminuten, sms'jes of MB Bezorgkosten eenmalig €30.- Bestel nu: hollandsnieuwe.nl/pzc Pnisv«|/x*ngen. zet- en druk feiten voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44