aan dood Vladimier Klopjacht politie in Parijs op schutter PvdA: Blok moet meer doen voor krimpregio IN HET NIEUWS 3 EU: gelijke arbeidsrechten zeevarenden op Vrederust al eerder slachtoffer was van geweld en bedreiging. „Hij is in 2009 door een mede-pa tiënt met een mes bedreigd. Dat heeft nog geleid tot een rechts zaak en een veroordeling." Het slachtoffer was volgens de raads man een 'soort draaideur-patiënt' en sinds negen jaar kind aan huis bij Vrederust. „Als het goed met hem ging woonde hij thuis in Rot terdam. Ging het slecht, dan ver bleef hij op Vrederust. Maar de laatste keer kwam hij er dus niet meer in. Ze zeiden dat het beleid was gewijzigd." De raadsman denkt dat die wijziging mogelijk te maken heeft met de reductie van het aantal bedden bij GGZ-in- stellingen zoals eerder dit jaar in een bestuursakkoord is afgespro ken. „Het aantal bedden moet om- laag met 31 procent in 2020. Daar voor in de plaats komt meer am bulante zorg." Vrederust zegt in verband met de privacybescherming niet inhoude lijk op de aantijgingen te kunnen reageren. Het ziekenhuis bena drukt dat het 'enorm is geschrok ken van het drama en meeleeft met de familie'. De instelling denkt goed te hebben gehandeld, in geval van zowel slachtoffer als verdachte, maar laat hiernaar onaf hankelijk onderzoek uitvoeren. Het uitvoerende bureau rappor teert direct aan de Inspectie. De politie vreesde geruime tijd dat de schutter een aanslag op de Eiffeltoren wilde plegen. Veel mensen werd opgeroepen binnen te blijven. De schutter opende het vuur in het kantoor van de links georiënteerde krant Libération, waardoor een fotograaf levensge vaarlijk gewond raakte. Daarna sloeg hij op de vlucht. Anderhalf uur later loste hij schoten voor het gebouw van de Franse bank Société Générale, maar hij raakte niemand. Kort daarop werd een automobilist gegijzeld door waar schijnlijk dezelfde man, die de be stuurder dwong hem af te zetten op de Champs-Elysées in hartje Parijs, vlakbij een metrostation. Volgens de politie zijn de aansla gen door dezelfde man gepleegd. De omschrijving van de man bij de schietincidenten is gelijklui dend en ook komen de kogelhul zen overeen. Hij zou gewapend zijn met een jachtgeweer, in de 40 zijn, een kaalgeschoren hoofd hebben en dik zijn. Hij was gister avond nog niet aangehouden. PvdA-Kamerlid Albert de Vries zal dat vandaag tijdens de behan deling van de begroting van Wo nen aan de orde stellen. Zijn par tijgenote in de senaat Marleen Barth maande de bewindsman re cent ook al het onderwerp promi nenter op de kaart te zetten. „Hij moet het voortouw nemen, in plaats van alleen onderzoeken uit zetten", aldus De Vries. Coalitiegenoot WD herkent zich niet in de kritiek. „Er zijn allerlei actieplannen, nu komt het erop aan om te experimenteren", zegt Kamerlid Barbara Visser. In Den Haag moeten vooral bar rières weggenomen worden. Zo zou bijvoorbeeld het bouwbesluit aangepast moeten worden, zodat de vele leegstaande boerderijen veel makkelijker een andere be stemming kunnen krijgen. Nu is het vaak een bureaucratisch ge doe om meerdere gezinnen in één boerderij te kunnen laten wo nen. Ook andere belemmeringen die aan de orde zijn bij het wonen in een grensgebied moeten worden geslecht. Visser denkt dan bijvoor beeld aan het feit dat mensen die over de grens werken maar in Ne derland wonen, hun hypotheek rente niet mogen aftrekken. BRUSSEL - De Europese Commis sie wil dat zeevarenden dezelfde arbeidsrechten krijgen als werkne mers aan wal. Daarom heeft de commissie gisteren voorgesteld dat werknemers in de maritieme sector ook onder de bestaande so ciale EU-regels vallen. Hierdoor kunnen werkers in de zeevaart en visserij ook toegang krijgen tot overleg via onderne mingsraden, bescherming bij een faillissement van de werkgever, informatie als hun bedrijf wordt overgenomen, en andere rechten die in een vijftal EU-richtlijnen zijn vastgelegd. Volgens de huidi ge regels kunnen lidstaten hun zeevarenden van die rechten uit sluiten, maar daar wil de commis sie nu dus een eind aan maken. De betreffende richtlijnen moe ten voor iedereen gelden, zowel aan wal als op zee. Een extra voordeel is dat voor alle scheepvaart- en visserijbedrijven in de EU voortaan dezelfde regels zouden gelden, aldus Eurocom missaris Laszlo Andor. Tevens kan de maatregel helpen om werk nemers naar de maritieme sector te lokken, aangezien hier een te kort aan arbeidskrachten dreigt. DINSDAG 19 NOVEMBER 20T3 perspectief bieden Plastic zakken met noodhulp wachten op distributie (foto linksboven). Vrijwilligers delen hulppakketten uit in het door tyfoon Haiyan getroffen gebied (rechtsboven). Het samenstellen van de individuele pakketten gebeurt met de hand. foto's Gawad Kalinga PARIJS - De politie van Parijs heeft gisteren een massale klopjacht ge houden, nadat een nog onbekende man schoten had gelost bij een krant en een bank. Hij gijzelde ook een automobilist. door Sandra Donker DEN HAAG - Minister Stef Blok (Wo nen) moet zich actiever gaan be moeien met krimpregio's. Coalitie partij PvdA wil dat de WD-be- windsman komt met een funda mentele visie hoe de leefbaarheid van de regio's die kampen met be volkingsafname op peil kan blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3