Lederen Travelin 'Classic Stockholm outdoor laars 6 GEZOND Diabetes: een soort oliecrisis S pzc.nl/webwinkel W0' Begin november kondigden diverse media met trompetgeschal de komst aan van een nieuw medicijn voor mensen met diabetes: dapagliflozine (merknaam Forxiga). Diabetesarts en onderzoeker Nanno Kleefstra is vooralsnog terughoudend. Ooit, dat wil zeggen' tot 1922, was vooral type 1 diabetes een dodelijke ziekte. In dat jaar behan delden de medici Ban ting, Best en Macleod voor het eerst met succes een type 1 diabetespatiënt met het insuline dat zij hadden weten te isoleren uit kalve ren. Anno 2013 beschikken artsen over een keur aan geneesmiddelen waarmee zij het over grote deel van de patiënten met (type 1 of 2) diabetes goed kunnen behandelen. Behal ve insuline ook middelen die de alvlees klier aansporen meer insuline te maken en diverse middelen die opname van glucose door de lichaamscellen verbeteren. „Dapagliflozine, het medicijn dat nu nieuw op de markt is gekomen, werkt an ders", legt Nanno Kleefstra uit. Hij werkt als arts in het diabetes kenniscentrum van Isala in Zwolle, is universitair docent aan het Universitair Medisch Centrum Gronin gen en bestuurslid van Langerhans, een or ganisatie die onafhankelijke informatie geeft over diabetes. „Dit medicijn spoort het lichaam niet aan tot het maken van meer insuline en het zorgt er ook niet voor dat het insuline beter zijn werk kan doen. Dapagliflozine werkt in de nieren. Het blokkeert een transporteiwit in de nieren waardoor ze glucose in de urine gaan lo zen. Met als gevolg dat de hoeveelheid glu cose in het bloed iets daalt." Het recente enthousiasme in de media over dapagliflozine deelt Kleefstra voorals nog niet. „Uit de studies die naar dit mid del zijn gedaan, blijkt het de hoeveelheid glucose in het bloed wat meer te laten da len dan een behandeling met placebo, een neppil. Maar de daling is minder groot dan gemiddeld wordt bereikt met de al langer bestaande medicijnen. Ook de daling van het lichaamsgewicht, een positief effect dat veel genoemd wordt bij dit middel, is niet meteen relevant te noemen. Gemiddeld valt de patiënt door het gebruik van dit me dicijn t tot 2,5 kilo af. „Wat voor mij het belangrijkste argument is om voorlopig terughoudend te zijn, is het feit dat we nog helemaal niet weten wat de effecten en de veiligheid zijn van het middel op de lange termijn. Mensen met type 2 diabetes moeten hun medicij nen levenslang gebruiken. Dan moet je ze ker weten dat die medicijnen langdurig ef fectief en vooral ook veilig zijn. Vijftien jaar geleden kwamen er ook nieuwe diabe tesgeneesmiddelen op de markt waarover toen lovende woorden zijn geschreven. Pas later bleken ze na een paar jaar gebruik ern stige bijwerkingen te hebben. Over de lan getermijneffecten van dit nieuwe medicijn weten we nog niets. Terwijl er genoeg an dere middelen voor deze patiënten zijn waarvan we wel zeker weten dat ze langdu rig veilig en effectief zijn. Veruit de meeste patiënten redden het daar prima mee. En lukt het niet met deze geneesmiddelen, dan hebben we nog een paar reservemidde len waarvan we weten dat ze ook veilig zijn. Om die reden is dit nieuwe middel dan ook nog niet opgenomen als behandel- optie in de recent vernieuwde diabetes richtlijn voor huisartsen." Ofschoon het middel nog niet in deze richtlijn staat mag een arts ervan afwijken als hij daar een goe de reden voor heeft. Het medicijn wordt sinds 1 november vergoed. Met een beetje fantasie kun je diabetes ('suikerziekte') vergelij ken met een oliecrisis. De cel len in het lichaam raken versto ken van hun belangrijkste ener giebron, glucose. De crisis is echter niet het gevolg van boze oliesjeiks maar van stakende ha venarbeiders. Zij weigeren de olie uit de tankschepen aan wal te brengen. Die 'weigering* heeft verschillende oorzaken. Bij type 1 diabetes maakt het lichaam het hormoon insuline niet meer aan. Insuline is als het ware de scheepstoeter die de lichaamscellen waarschuwt dat er glucose 'klaarligt in de ha ven' om in de cel te worden op genomen. Bij een tekort aan in suline weten de havenarbei ders niet dat de olietankers in de haven hebben afgemeerd. Bij type 2 diabetes, 'ouder- domssuiker*is nog wel insuli ne aanwezig maar de lichaams cellen reageren hier niet meer op. De olietankers liggen in de haven te toeteren maar de ha venarbeiders horen het niet of hebben te weinig materiaal om de olie uit de schepen te halen. In een later stadium van de aan doening neemt ook bij type 2 diabetes de aanmaak van insuli ne af. In alle gevallen geldt: de cellen nemen de glucose onvol doende op uit het bloed waar door de hoeveelheid glucose in het bloed stijgt. Lezersprijs 99,- DIN Scepsis r nieuw middel door Marten Dooper illustratie Nourdio Kouch reageren? gezondheid@depersdienst.nl i WEBWINKEL Deze prachtige en leren halfhoge waterdichte laars is de meest complete laars voor alle weersomstandigheden. De laars is 100% waterproof en ademend. Gemaakt van leer en aan de binnenkant voorzien van Wol. De laarzen beschikken tevens over een profielzool voor extra grip en een uitneembare en voorgevormde inlegzool. Te dragen door zowel dames als heren. Hoogwaardig leer 100% waterdicht en ademend Volledig gevoerd met wol Natuur rubberen profielzool Kuitwijdte verstelbaar Verkrijgbaar in de maten: 36 t/m 46 Geschikt voor zowel dames als heren Bon ciml2qar Lederen Travelin 'Classic Stockholm outdoor laars Hierbij bestel ik C] x V. schoenmaatoutdoor laars C 99,-" x M. schoenmaatoutdoor laars è€99,-" 'Exclusief 4,95 verzendkosten Voornaam: Achternaam: mO vO Straat: Nr: Plaats: Postcode: f~l fl Telefoon: E-Mail: Ik machtig Buckaroo Payment Bankrekening: Services in opdracht van Wegener Media éénmalig het verschuldigde bedrag te incasseren van: Stuur deze bon in een envelop naar: Webwinkel, Postbus-1090, 5004 BB Tilburg. Handtekening: Vragen? Bel 0900 2021352 (€0,45 p.g.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38