GEZOND 3 Moeder, wanneer ga je nu eens rr dood broken. Uiteindelijk stierven haar moeder en vader, relatief kort na elkaar. Natuurlijk heeft ze veel nagedacht over wat er precies misging. De cultuur speelt ongetwijfeld een rol, denkt ze. „In Grieken land en andere landen, waar het vanzelf sprekender is dat verschillende generaties met elkaar samenwonen, bestaat denk ik meer flexibiliteit. In Duitsland en Neder land is dit samenleven onnatuurlijk. Als je dan ineens in die situatie terechtkomt, blijkt iedereen de vereiste tolerantie te mis sen. Zeker als je te maken hebt met Duit sers, met hun hang naar orde en efficiën tie." De provocerende boektitel werd haar door de uitgever afgeraden, maar Rosenberg wil de er per se aan vasthouden. In die titel zit haar dilemma besloten. „Toen voor het eerst die vraag door mij heen schoot 'moeder, waarom sterf je niet?', schrok ik. Wat was er in hemelsnaam met ons gebeurd? Hoe kon ik zoiets vreselijks den ken? Maar ik wist: mijn ouders hadden zelf ook nooit gewild dat het zo zou gaan." Uit het grote aantal reacties dat ze krijgt, blijkt dat meer mensen met diezelfde vraag worstelen: wanneer houdt dit ooit op? Twee miljoen ouderen zijn in Duitsland aangewezen op intensieve zorg, vaak geleverd door hun verwanten. „Daar om wilde ik dit boek schrijven: om af te re kenen met de mythe dat het zo verrijkeod is om je ouders tot hun dood te verzorgen. Al dat positieve geklets over het leven in meergeneratiehuizen. Het is juist vreselijk." Ze had zich voorbereid op harde kritiek, van mensen die haar als een ondankbare egoïst zouden wegzetten. Maar dat viel mee. „Natuurlijk zijn er de vrouwen die zichzelf helemaal met die zorgrol identificeren en zich to taal opofferen, die vinden dat ik hup bestaan ondermijn. Maar ik krijg vooral veel waardering van mensen die het moedig vinden dat ik dit verhaal heb opgeschreven." Een vraag dringt zich op: waarom liet ze het zover komen? „Ik heb veel energie en doorzettingsvermogen en wilde een goede dochter zijn. Het was beter geweest als bij voorbeeld een sociaal werker had ingegre- ZORGPLICHT pen en had gezegd: dit kan zo niet langer. Maar er was niemand die in de gaten had hoe slecht het met mij ging." Was hulp bij zelfdoding, indien dit in Duitsland mogelijk was geweest, voor Ro senberg bespreekbaar geweest? „Ja. Mensen die ondraaglijk lijden, zoals mijn moeder -die bovendien zelf al jaren wilde ster ven- moet je het leven niet opdringen. Het zou goed zijn als in Duitsland voor de ze mensen de mogelijkheid van hulp bij zelfdoding zou bestaan." DINSDAG 19 NOVEMBER 2013 Meiden met overgewicht eerder in puberteit Overgewicht leidt er bij jonge meis jes toe dat zij eerder in de puberteit komen. Dit concluderen Amerikaanse onderzoekers uit gegevens van ruim 1.200 meisjes. Als maat voor de start van de puberteit noteerden de onder zoekers op welke leeftijd de borstvor- ming bij de meisjes op gang kwam. Bij meisjes met overgewicht lag dat tijdstip ongeveer een jaar eerder dan bij meisjes zonder overgewicht (8 jaar tegenover 9 jaar). De vroege puberteit vergroot mogelijk de kans op borstkanker later in het leven, waarschuwen ze. Die kans neemt toe naarmate de vruchtbare periode lan ger is. Eén prik voldoende tegen baarmoederhalskanker Het is niet per se nodig het vaccin te gen baarmoederhalskanker drie keer toe te dienen. Ook na één prik maakt het afweersysteem al langdu rig afweerstoffen aan tegen de virus sen waartegen het vaccin is gericht, melden Amerikaanse onderzoekers. Hun onderzoek is uitgevoerd met het vaccin dat ook in Nederland wordt ge bruikt, een vaccin tegen twee virus sen die betrokken zijn bij het ont staan van baarmoederhalskanker. Dat één prik voldoet, is vooral goed nieuws voor ontwikkelingslanden, stellen de onderzoekers. Daar is baar moederhalskanker een belangrijke doodsoorzaak onder vrouwen. Kindermishandeling Kindermishandeling, praat erover: dat is het thema van de Week van Kinde ren Veilig (tot en met 23 november, zie www.weekvankinderenveilig.nl). Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis heeft óp de locatie Goes vandaag van 12 tot 14 uur een informatiepunt staan. Daar kunnen mensen informa tie krijgen over de Wet Meidcode Kindermishandeling/huiselijk geweld, over scholing (hoe signaleer je mis handeling), of gewoon advies over wat ze moeten doen bij een vermoe den van kindermishandeling of huise lijk geweld. Op donderdag 21 novem ber staat de infostand van 12 tot 14 uur op de locatie .Vlissingen. Vijfde knieband ontdekt Iedere knie bevat niet vier, maar vijf gewrichtsbanden, melden Belgische orthopeden. Aan de buitenkant van de knie loopt naast de reeds beken de, buitenste knieband nog een twee de gewrichtsband. Die verbindt het dijbeen met het scheenbeen. Volgens de onderzoekers geeft deze band extra stabiliteit aan het kniegewricht. Pijn in knie. foto Getty Images Het bestaan van de band verklaart volgens hen waarom sommige patiën ten na een hersteld letsel aan een van de vier bekende banden veel pro blemen hebben met de knie. Stamcel dikke vrouw bevordert groei borsttumor Dat overgewicht bij vrouwen een be langrijke risicofactor is voor het krij gen van borstkanker, is bekend. On derzoekers uit New Orleans laten zien dat stamcellen hierbij een rol spelen. Stamcellen uit vet van men sen met overgewicht scheiden stof fen uit, waaronder leptine, die de groei en deling van borstkankercellen extra bevorderen. In muizen verliep de groei van borsttumoren in de aan wezigheid van stamcellen afkomstig van dikke vrouwen tweemaal zo snel als in de aanwezigheid van stamcel len van vrouwen zonder overgewicht. Martina Rosenberg - Moeder, wanneer ga je nu eens dood. Als de zorg voor je ouders een beproeving wordt. Atlas, 21,95 euro. reageren? V gezondheid@depersdienst.nl Kinderen en ouders hebben in Duitsland een zorgplicht voor el kaar. Ze zijn niet verplicht mantel zorg te geven, maar moeten wel een financiële bijdrage leveren. Als ouders bijvoorbeeld naar een bejaardenhuis of verpleeghuis gaan en hun pensioen is niet vol doende, springt het Sozialamt (soort Sociale Dienst) bij. Maar het Sozialamt zal proberen via de kinderen dat geld terug te halen, als die kinderen voldoende eigen vermogen hebben. Dat gaat overigens niet zomaar de kinderen moeten voldoende overhouden voor eigen onder houd, dat van hun echtgenoot en van hun kinderen. Bovendien zijn zaken als hypo theek, levensverzekeringen et ce tera ook vrijgesteld en blijft een bedrag aan spaargeld/aandelen tussen 20.000 en 80.000 euro ook onaangetast (dat hangt van het Sozialamt af).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35