2 3 Ouders verzorgen wordt zware taak v I T A A L m Overgewicht bij kinderen is een probleem. De Hartstichting, het Voedingscentrum en Lidl Nederland toeren met de FitFoodFun-factorbus door het land om kinderen te laten proeven hoe lekker 'gezond' kan zijn. „Ze op speelse manier gezonde keuzes laten maken, werkt goed." een spectaculaire fruitcactus in elkaar knut selt. Da's pas een binnenkomer in de klas! Dan gaan Wesley en Chantal zelf aan de slag; in een mum van tijd is een royale schaal gezonde snacks het resultaat. Of ze daarmee van hun voorkeur voor vet, zout en zoet loskomen, is niet gezegd. Maar de ontdekking dat gezonde snacks niet per se vies of stom zijn, is pure winst. Ouders moeten stevig in hun schoenen staan om weerstand te bieden als hun kind voor de zoveelste keer wil trakteren op on gezond. Daarmee 'scoor' je in de klas en toegegeven, makkelijk is het ook. Wat zak ken mini's (chips, candybars) of dozen mag nums zijn zo gekocht. Waarom hannesen in de keuken, 's ochtends vlak voor school tijd? Ondertussen wordt overgewicht bij jonge kinderen een groot probleem. Om ouders te helpen of hen via de kinderen te stimuleren slimmere keuzes te maken, kie zen steeds meer scholen voor gezond trak teren. De FitFoodFun-Factor, een tot kookstudio omgetoverde schoolbus, liet al 19.000 basis schoolleerlingen ervaren hoe leuk en lek ker gezond trakteren is. „Ze komen binnen met het idee dat ze paprika's niet lekker vinden", weet Van Tuyll van Serooskerken. „Maar als je ze laat zien hoe je er groente frietjes van maakt, vinden ze het ineens heerlijk." Arjet Stoffer, juf van groep 6 van De Schuil plaats, hoopt dat de aandacht voor gezonde voeding slechte gewoontes zal doorbreken. „Traktaties zijn hier nog te vaak ongezond. Met fruit rondgaan, vinden kinderen niet leuk. Als je ze laat kiezen tussen een appel en chips, kun je wel raden wat het wordt. Ook in de pauzes hebben de meesten koek jes bij zich. Sinds kort is maandag fruitdag. Niemand mag met koek of andere snacks naar school komen. Raar is dat er dan toch ouders zijn die dat naast zich neerleggen." Hoewel het soms een gevecht tegen de bier kaai lijkt, ontdekte Stoffer dat het thema ge zondheid wel degelijk door de kinderen wordt opgepakt. „Als je het maar leuk ver pakt. Nooit meer snoepen, krijg je niet ver kocht. Maar kinderen op speelse manier ge zonde keuzes laten maken, werkt juist op deze leeftijd goed. Dit is namelijk het mo ment dat ze zich bewuster worden van zichzelf." De Schuilplaats organiseerde al twee schoolontbijten met fruit. Een succes. Maar de avondvierdaagse leverde een fikse dis cussie op. Kinderen krijgen zakken vol snoep mee. Arjet: „Daar willen we vanaf, maar het zijn de ouders die zwichten. We hopen dat de gezonde leefstijl die wij sti muleren, via de kinderen uiteindelijk ook hen bereikt." De initiatiefnemers van FitFoodFun-factor hopen dat scholen het bezoek van de bus - die gratis komt voorrijden - beschouwen als onderdeel van een bredere aanpak om op jonge leeftijd een gezonde leefstijl te sti muleren. Van Hiyll van Serooskerken: „De meeste scholen hebben na deelname het thema 'gezond trakteren' een vaste plek ge geven in hun lesprogramma. Dat vinden wij fantastisch." raarop trakteerde jij toen je jarig was? Daarover hoe ven de leerlingen van groep 6 van ba sisschool De Schuil plaats in Putten niet lang na te denken. „Chips", klinkt het col lectief. Maar ook cupcakes, frikadellen, roze koeken en ijsjes herinneren ze zich. Superlekker allemaal, maar ook megavet en minder gezond. Dat moet anders, want steeds meer kinderen kampen met overge wicht. In de FitFoodFunfactorbus die door Nederland toert - een initiatief van de Hartstichting, het Voedingscentrum en Lidl Nederland - ontdekken school kinderen hoe. „Wij vinden het be langrijk daar op positieve wijze aan bij te dragen", zegt Séverine van "Riyll van Serooskerken, pers voorlichter van Lidl Neder land. „Via het feestelijke feno meen 'trakteren' ondervinden kinderen zelf dat gezond snoe pen lekker kan zijn en dat bewegen vooral leuk is." Voor Wesley (10) en Chantal (9) is het even schakelen in de FitFoodFun-factor bus, die deze middag voor school staat ge parkeerd. Hij trakteerde onlangs op chips, zij viert in februari haar verjaardag en twij felt tussen poffertjes en chips. Met 'gezond' heeft Chantal niet veel op. Thuis wordt wei nig fruit en groente gegeten. „Ik neem het wel bij een vriendinnetje, daar liggen altijd appels, tomaatjes en komkommers klaar. Daar eten ze het als snoep." In de bus ziet het duo de introductievideo, waarin topkok Ramon Beuk uitlegt dat je met aardbei, druif, banaan, een bloempot, wat satéprikkers en een handje strijkkralen MANDARIjNENVISjES Gezon t 4 Fruitcactus vecht tegen frikadel reageren? gezondheid@depersdienst.nl De FitFoodFun-factorbus. foto Lidl door Sandra van Maanen - Knip uit oranje papier voor elk visje een staart en twee vinnen. Plak dit met plakband op de mandarijnen. Teken voorop ogen en een mond! Leg ze op een zilverkleurig blad met door zichtige folie; dan lijkt het alsof ze in water dobberen. (25 kcal.) www.fitfoodfunfactor.nl foto Cathy Yeulet/Cetty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33