TO©S I l! i 1 Familie: Vrederust is schuldig I 2 IN HET NIEUWS COLOFON TYFOON HAIYAN interview Een voedselpakket geeft hoop, stelt de Filipijnse hulpverlener Luis Oquinena in Amsterdam. Maak iemand abonnee! ii Vladimier is in 2009 door een mede-patiënt met een mes bedreigd EP BELPAMEL VAN BKl'ERS VOOR <3IRO 555 S PAUL KUSTERS toosenhenk.nl D O U BEDELT TOOSKE RA0AS» SORRY» IK BEN EEN BN-ER VOOR BE 0IFTEN ONBER BE 3 EURO... AMSTERDAM - Huizen zonder da ken. Palmbomen en elektriciteits- palen geknakt als lucifers. De on beschrijflijke chaos van uit elkaar geblazen gemeenschappen. Op zijn laptop laat directeur Luis Oquinena van de Filipijnse ont wikkelingsorganisatie Gawad Ka- linga foto's en films zien die hij in het rampgebied heeft gemaakt. Beelden die we al denken te ken nen van tv, maar die zijn gescho ten op plekken waar nog geen journalisten zijn geweest sinds de tyfoon Haiyan langs kwam. Gesponsord door KLM is Oquine na speciaal voor de grote hulpac tie naar Nederland gekomen. Het is een flitsbezoek; gistermorgen landde hij op Schiphol, vandaag vliegt hij weer terug. De uren daartussen zijn volgepland met in terviews, een live-verslag op tv en overleg met Europese mede werkers van de hulporganisatie. Waarom bent u naar Nederland ge komen? Kunt u in de Filipijnen op dit moment niet meer betekenen? „De hele wereld wil de Filipijnen helpen. Het Empire State Buil ding in New York is zelfs verlicht in onze nationale kleuren. Maar zo'n grote landelijke media-actie als Nederland houdt, is uniek. Ik ben hier om Nederlanders te ver tellen hoe belangrijk hun dona ties zijn. Miljoenen huizen moe ten opnieuw worden opgebouwd; we moeten de overlevenden per spectief bieden. Maar het gaat nu eerst om noodhulp. In het ramp gebied hebben we een efficiënt netwerk opgezet om voedsel en hulp te distribueren. Duizenden vrijwilligers helpen ons daarbij." Dat gaat nog niet zo makkelijk, ho ren wij van westerse journalisten. Vliegtuigen konden niet landen, chauffeurs durfden de zwaarst ge troffen gebieden niet in, winkels en apotheken werden geplunderd. „Er waren plunderingen, maar het voedsel dat daarbij is buitge maakt, werd meestal verdeeld. Excessen waren er ook; mensen die een flatscreen stalen of andere dingen die je niet direct nodig hebt na een tyfoon. Maar dat zijn uitzonderingen. In Tacloban op het eiland Leyte kwam alles sa men: verslaggevers, hulpverle ners, de bulk aan goederen. De verwoeste infrastructuur van de stad kon dat niet aan. Zelf hebben we onze hulp op Leyte daarom ge coördineerd vanaf de andere kant van het eiland. Dat voordeel heb ben wij als lokale organisatie: we waren al voor de tyfoon actiefin afgelegen gebieden. Gawad Kalin- ga probeert mensen uit de slop penwijken in de grote steden weg te halen en hen een beter bestaan te bieden in de landbouw. Omdat we in lokale, agrarische gemeen schappen geworteld zijn, konden we snel reageren. We krijgen veel hulp uit die gemeenschappen. De solidariteit is groot. Mensen le nen hun auto's uit om noodpak- Voor slachtoffers betekent 'n pakket dat ze gevonden zijn, dat ze het hebben overleefd ketten te bezorgen in omliggende dorpen. Mensen die zelf amper te eten hebben, koken voor de vrij willigers. We hebben nu zo'n 60.000 voedselpakketten gedistri bueerd, hopelijk worden dat er de komende twee weken 200.000." Is dat geen druppel op een gloeiende plaat? Volgens de VN zijn tien mil joen mensen getroffen door de ramp. „Voor de slachtoffers betekent zo'n pakket veel meer dan eten voor een paar dagen. Dat merk je aan hun blijdschap, de omhelzin gen en tranen. Voor hen is zo'n pakket de bevestiging dat ze ge vonden zijn, dat ze de ramp heb ben overleefd. Dat geeft hoop en kracht. Dat gevoel is van onschat bare waarde." Op Twitter en Facebook is Haiyan een veelbesproken onderwerp. Heb ben jullie daar profijt van? „Zeker, alleen al de honderddui zenden euro's aan donaties die via sociale media binnen zijn ge komen. Op basis van foto's die vrijwilligers in afgelegen gebie den naar ons sturen, bepalen we mede waar we welke hulp moe ten leveren. Mensen die geen idee hebben of hun familieleden nog in leven zijn, vinden ze soms via Facebook weer terug." Op de klimaattop in Polen legde het hoofd van de Filipijnse delegatie af gelopen week een verband tussen de tyfoon en klimaatverandering en riep op tot snelle actie. Voelen de mensen in het rampgebied zich slachtoffer van het Westen? „Nee, daar houden ze zich niet mee bezig. Zij zijn bezig met over leven. Maar op een hoger niveau speelt die discussie natuurlijk wel. De Filipijnen staan in de top drie van meest kwetsbare gebie den als de zeespiegel stijgt. Bij de aanleg van nieuwe dorpen hou den wij daar rekening mee. En dat helpt: in de ongeveer 200 dor pen die wij hebben gebouwd in het rampgebied vielen geen slachtoffers. Maar ook de over heid en internationale gemeen schap hebben de taak om de meest kwetsbare gebieden te be schermen. Dit was niet de eerste tyfoon en ook niet de laatste." De familie verwijt de GGZ-instel- ling dat ze tot tweemaal toe heeft geweigerd Vladimier op te ne men, terwijl hij in grote psychi sche nood met zijn vader op de stoep van de kliniek stond. „Dat gebeurde vlak voor zijn dood, de laatste keer op 5 oktober. Daarna heeft de familie niks meer van hem gehoord", zegt advocaat Tom Eskes van de van oorsprong Armeense familie uit Rotterdam. Op 17 oktober werd op aanwij zing van de 27-jarige verdachte in een bos bij Vrederust het lichaam van Shachbazov opgegraven. De verdachte heeft de moord bij de politie bekend. De familie denkt dat Vladimier nog had geleefd, als Vrederust hem had toegelaten. Eskes: „Ze vermoeden dat hij is blijven rondhangen bij de instel ling en daar op de verdachte is ge stuit. Die man zat op een gesloten afdeling, maar mocht toch buiten rondlopen." De nabestaanden zitten met meer vragen, zegt de advocaat. „Ze vin den het merkwaardig dat perso neel van Vrederust op 8 oktober zelf de familie heeft gebeld, om dat het geen contact met Vladim ier kon krijgen. Dat was nota be ne drie dagen nadat ze hem zelf de toegang hadden geweigerd. Was dat wroeging? Of iets an ders?" Eskes zegt over aanwijzin gen te beschikken dat Shachbazov Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 www.pzc.ni Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Abonnees heb ben gratis toegang tot de e-paper via pzc.nl/epaper (eenmalig aanmelden) Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Overlevenden door Annemieke van Dongen Luis Oquinena En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee door Hessel de Ree BERGEN OP ZOOM - De nabestaan den van de vermoorde Vladimier Shachbazov (27) willen psychia trisch ziekenhuis Vrederust in Hal steren aansprakelijk stellen voor de dood van hun familielid, dat werd omgebracht door een mede-pa tiënt uit Dinteloord. Tom Eskes, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2