Mannenensemble Lezzom viert eerste lustrum met cd 26 CULTUUR Koor A58 geeft concert in Rilland Van Dixhoorn genomineerd voor Poëzieprijs Toneelgroep Terneuzen begint vanavond in Porgy en Bess de opvoeringsreeks van tr De miraculeuze comeback van Mea L Loman. AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. RILLAND - Koor A58 geeft morgen avond om 20.00 uur in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland een avondvullend concert waarbij het zowel oud als nieuw repertoire zal laten horen. Het publiek krijgt ook een voorproefje van het nieu we musicalproject van A58: Best of Broadway, dat medio 2014 op de planken wordt gebracht. Te ho ren zijn onder anderen Not while I'm around, Another hundred peop le, The circle of life en Aan het eind van de dag. AMSTERDAM - De Zeeuwse dichter F. van Dixhoorn is met zijn bun del De zon in de pan genomineerd voor de VSB Poëzieprijs 2014. Dat maakte juryvoorzitter Ahmed Aboutaleb gisteravond bekend. De VSB Poëzieprijs is dé prijs voor Nederlandstalige poëzie en bekroont jaarlijks de beste dicht bundel. Aan de prijs is een bedrag van 25.000 euro verbonden. De uitreiking vindt plaats op 29 ja nuari 2014 tijdens de Poëzieweek. Naast Van Dixhoorn werden nog vier dichters genomineerd: Maria Barnas, Micha Hamel, Miriam Van hee en Antoine de Kom. Van Dixhoorn (Hansweert 1948) wordt als één van de belangrijkste hedendaagse dichters van Zee land beschouwd. TERNEUZEN - Mea Loman is een ta lentloze zangeres, maar be schouwt zichzelf als een vedette. Ze draagt zwierige kleding en is er zelf van overtuigd dat ze op een podium thuishoort. Mea be sluit dan ook terug te keren naar het revueclubje Zon en Vreugd waar ze vijfjaar geleden de ster speelster was, maar waar ze nood gedwongen uit vertrok. Zij is nu vast van plan haar ren tree te maken. Dat valt echter niet bij iedereen even goed binnen dat clubje amateurartiesten. Boven dien is Mea's echtgenoot Huib fa liekant tegen. Mea laat zich echter door niks weerhouden en zet al les in om haar doel te bereiken. „Na twee behoorlijk zware stuk ken waren we nu toe aan iets luchtigs. We zijn in ons eigen ver leden gedoken en we besloten tot een reprise van De miraculeuze co meback van Mea L. Loman. Het is minstens twintig jaar geleden dat we dit stuk eerder opvoerden", zegt Corina Besseling. Zij vertolkt de rol van buurvrouw Teuni die Mea stimuleert in haar come back. Teuni blijkt overigens een geheime agenda te voeren. Het vermaarde duo Guus Vleugel en Ton Vorstenbosch schreef het stuk in 1979. Het kreeg toen een eerste opvoeringsreeks in het pro fessionele circuit bij Globe onder regie van Gerardjan Rijnders. Het verhaal kon in die tijd nog shockeren. Het was immers vrij enant om te zien hoe mensen ich kunnen verliezen in derde- angs amusement, terwijl ze zelf en onrechte overtuigd zijn van un kunnen. Dat maakte het stuk ok behoorlijk schrijnend. De tijden zijn echter drastisch ver anderd. Tegenwoordig geldt ta- lentloosheid-in veel televisiepro gramma's als dagelijks entertain ment. „Bovendien hebben de persona ges zelf absoluut niet in de gaten hoe droevig het in werkelijkheid met hen gesteld is. Het is aan de toeschouwers daar een mening over te hebben", vult Besseling aan. Als voorbeeld noemt ze de slotscène: Mea Loman heeft vrij wel alles verloren, maar zij geeft er toch blijk van nergens spijt van te hebben. Besseling: „Het is een komedie vol humor. Er zit ook zang en muziek in. Het revueclub je in het verhaal neemt zichzelf zeer serieus bij de optredens in bejaardentehuizen. Twee spelers binnen onze cast, Tbrid loensen en Willem Minneboo, hebben sa men in een band gezeten en we ten echt wel iets van zang en mu ziek. Dan is het niet eens zo ge makkelijk hoor, om uit de toon te vallen." Toneelgroep Terneuzen speelt de voorstellingen traditiegetrouw in Porgy en Bess. Dat betekent dat de toeschouwers praktisch in het decor zitten en het spel van heel dichtbij meemaken. De regie is van Monique Aers- sens. In de voorgaande twee stuk ken - Van oude mensen en de din gen die voorbijgaan en Familie - leg de zij nadruk op karakteropbouw van de personages. Volgens Besseling gaat het nu veel minder om verdieping. „In deze komedie draait het vooral om uitgesproken typetjes. Sommi ge grapjes uit de tijd dat het ge schreven is, komen niet meer over en hebben we aangepast." Lezzom kwam vijf jaar geleden voort uit het Middelburgs Man nenkoor, dat indertijd ter ziele ging wegens een gebrek aan aan was. Een aantal leden besloot een ensemble te beginnen, aanvanke lijk gedirigeerd door Marcel van Westen en de afgelopen jaren door Elena Berdnikova. „Onder haar leiding is ons reper toire steeds breder geworden", zegt Ad Roelse van Lezzom. „We doen ook behoorlijk veel concer ten, zo'n tien per jaar. Meestal op Walcheren, maar ook bijvoor beeld in België. De locaties varië ren van de Zeeuwse Rozentuin in Kats tot diverse kerken." Lezzom zingt a capella, telt veer tien leden en streeft een hoog ni veau na. Het repertoire loopt uit een van klassiek tot pop en van middeleeuws tot hedendaags. Het Russische lied is uitgegroeid tot een van de specialiteiten van het koor, mede dankzij de Russische achtergrond van dirigente Berdni kova. „Het publiek hoort het ook graag", zegt Roelse. Begin dit jaar werd het plan opge vat om een cd op te nemen, ver telt Roelse. „Daar was al langere De cd, met als titel Tebe Pojem ('Wij zingen voor u'), is in live- vorm opgenomen in de kerk in Nieuw- en Sint Joosland en geeft een representatief beeld van het repertoire van Lezzom. Alle solo's worden gezongen door de koorle den zelf. Vorig jaar leverde Lezzom al een bijdrage aan Oostkapelle Serious Request. Dat beviel zo goed, dat is besloten een deel van de op brengst van de cd tot eind dit jaar aan de actie te schenken. Het man nenensemble geeft in dat kader vrijdag 20 december ook een dub belconcert in de kerk van Oostka pelle, samen met Concertina. tijd vraag naar, maar we wilden een minimaal niveau bereikt heb ben voordat we eraan begonnen. Nu was de tijd er rijp voor en valt alles mooi samen met ons eerste lustrum." Middelburg Optreden The Dragonfly Orchestra, muzikaal en visueel spektakel uit China, Schouwburg, 20.00 uur Terneuzen 'De Miraculeuze Comeback van Mea L. Loman' door Toneelgroep Terneuzen, Porgy en Bess, 20.00 uur Zierikzee 'Alle dagen', cabaretvoorstelling van Ri chard Groenendijk, Podium De Weverij, 20.15 uur www.koora58.nl talentloos Gretig maar door Ali Pankow Vanavond, Porgy en Bess, Terneuzen, 20.00 uur; daar ook wo. 20 nov., do. 21 nov., vrij. 22 nov., zat. 23 nov., 20.00 uur en zon. 24 nov., 15.00 uur. Scène uit de nieuwe voorstelling van Toneelgroep Terneuzen met rechts Anneke van Glansbeek als Mea Loman. foto Peter Nicolai door Rolf Bosboom OOSTKAPELLE - Het Walchers man nenensemble Lezzom grijpt zijn eerste lustrum aan voor de presen tatie van een cd. Het album wordt tevens ingezet voor de actie Oost- kapelle Serious Request, die in de cember wordt gehouden. De cd is verkrijgbaar bij concerten en te bestellen via rudy.b@zeelandnet.nl. Lezzom, met vooraan dirigente Elena Berdnikova. foto Koos Borg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26