Extra onderzoek Oosterscheldekering Goed voor de patiënten, forensen en bedrijven Sergio Herman geeft Pure C zetje I Ongekend 18 ZEELAND VERKEER Volhardende lobby werpt vruchten af; ontsluiting kan er in het gunstigste geval over drie a vier jaar liggen. dinsdag Een inwoner van de Clinge die niemand kent. Wat klopt er niet aan deze zin? Het zou om een terreurverdachte van 23 jaar gaan die een aanslag op de Belgische Staatsomroep heeft voorbereid. Nauwelijks een woord is eraan gewijd op Twit ter en Facebook. Wie het land van Hulst in zijn algemeenheid en Clinge in het bijzonder kent, weet dat de eerste zin niet juist kan zijn. Op een dorp als Clin- ge is het favoriete tijdverdrijf namelijk praten over deze en gene. Als er een prijs uitge deeld zou worden aan een dorp waar men het meest van elkaar weet en vertelt, maken de dor pen in het land van Hulst een grote kans op de hoofdprijs én plek twee én plek drie en een eervolle vermelding overigens. Als er iets gebeurt, en dat is na tuurlijk niet zo vaak in ons prachtig landje apart, gonst en zoemt het binnen een half uur. Binnen een uur ligt de naam van de persoon in kwestie op de toonbank bij de bakker of zoeft voorbij op de social me dia. Nog diezelfde avond gaat er een tiental verhalen rond. Er treedt een soort filtering op die er de volgende dag één verhaal van smeedt. En voila, het com plete verhaal is bekend. Op bouwplaatsen, aan de toog, op het schoolplein en bij de bus halte wordt het vervolgens uit gewisseld. Binnen een week is iedereen op de hoogte. Ik heb dit fenomeen meerdere malen met fascinatie mogen volgen. Een bijzonder snelle vorm van informatieoverdracht. De streek is kleinschalig. Zo kleinschalig dat iedereen uitein delijk weer met iedereen ver bonden is. Niemand, zelfs de grootste kluizenaar en daar ken ik er ook één of twee van, kan zich daaraan onttrekken. Han dig vaak, benauwend... soms. Het is simpelweg onmogelijk om hier, zoals dat in een stad wel kan, een ongekend leven te leiden. En op de Clinge dus al zeker niet. Mocht het zo zijn dat je wortels hier liggen, dan geldt dat zelfs ook voor je voor vaderen tot in het zevende ge slacht. Een terreurverdachte van de Clinge die niemand zou ken nen is... een ongekend raadsel voor mij. De minister zei dat maandag in de Tweede Kamer. Alle partijen maken zich ernstige zorgen over het gebrek aan kennis bij Rijkswa terstaat over de Oosterscheldeke ring. In augustus sloegen zes voor malige ontwerpers en bouwers van de pijlerdam alarm. Ze stel den dat de bodem aan weerszij den van de kering er veel ernsti ger aan toe was dan Rijkswater staat het liet voorkomen. Er ont stond in de Kamer grote commo tie en de minister scherpte het on derhoud aan. Schultz erkende maandag dat in de afgelopen ja ren 'gaten zijn geslagen in de ken nis van Rijkswaterstaat'. „De over heid wordt steeds kleiner en de markt heeft een belangrijker rol gekregen. Daardoor hebben we niet alles meer in één hand. We zijn bezig om de kennis goed te borgen en te behouden." Volgens Schultz werken bij Rijks waterstaat vijfhonderd experts op het gebied van waterveiligheid. Bij Rijkswaterstaat Zeeland zijn negentien voltijdbanen beschik baar voor het regionaal operatio neel beheer van de stormvloedke ring. Ondanks noodstortingen in GOES - Alleen maar blije gezich ten, gisterochtend in het Goese stadskantoor en dat was niet voor niets: Goes krijgt een tweede af slag van de A58, maakten een glunderende wethouder Loes Meeuwisse en gedeputeerde Kees van Beveren bekend. Daarmee gaat een langgekoester de wens in vervulling en kan ein delijk de steeds groter wordende verkeersproblematiek aan de zuid kant van de stad worden aange pakt. De extra afslag is daarnaast van bovenregionaal belang, om dat de bereikbaarheid van het zie kenhuis aanmerkelijk zal verbete ren. Het groene licht is een verrassen de uitkomst van het najaarsover leg tussen de provincie en het mi nisterie van Infrastructuur en Mi lieu. Lang stond de afslag op losse schroeven vanwege forse bezuini gingen op het infrastructuur fonds van honderden miljoenen euro's. Daarnaast zou er volgens het ministerie geen 'rijksbelang' mee zijn gemoeid. Goes heeft de hoop op een goede afloop echter nooit opgegeven en is ook niet stil blijven zitten. In afwachting van een definitief'ja' zijn alle no dige voorbereidingen getroffen. Zo is er al een variant gekozen (westelijk van de 's-Gravenpolder- seweg, de op- en afritten sluiten straks direct aan op de Nansen- baan) en is ook de aanleg van de zogeheten zuidelijke verbindings weg (het tracé vanaf de afslag naar het centrum) al afgekaart. „Dat de regio er zelf heel veel aan doet, heeft meegewogen in het be sluit van de minister", aldus Van Beveren, die spreekt van 'belang- NIEUWE AFRIT A58 GOES ontgrondingskuilen en beter on derhoud, onderzoekt de minister of dat voldoende is. Ze doet dat omdat de experts van Rijkswater staat van mening verschillen met de voormalige ontwerpers van de pijlerdam. „Gelukkig hebben de voormalige ontwerpers ons gewe zen op de problemen met ont grondingskuilen. Zij willen terug naar het oude onderhoudsregime, dat is ingesteld na de bouw van de kering. Een aantal jaar geleden is echter gekozen voor een andere strategie. De discussie over wat nodig is blijft heen-en-weer ping pongen. Daarom wil ik nader on derzoek." Resultaten worden vol gend jaar verwacht. Schultz spreekt binnenkort met de voor malige ontwerpers. Schultz zei verder 'positief te staan' tegenover het Zeeuwse pro ject Go Fresh. Daarin werken Del- tares, Alterra en de Hogeschool Zeeland aan een manier om de zoetwatervoorziening voor de landbouw te vergroten. „We kij ken zelf als overheid bijvoorbeeld naar hoe we verzilting kunnen te rugdringen. Maar het helpt als par tijen in het veld nadenken over hoe we verstandig met water kun nen omgaan." Onder voorwaar den is financiële steun uit het Del tafonds mogelijk, aldus Schultz. De discussie over hoe de Oosterscheldekering moet worden onderhouden, blijft heen-en-weer pingpongen. GOES - Dat Goes een tweede aan sluiting op snelweg A58 krijgt, is een opsteker voor patiënten in Mid den- en Noord-Zeeland. Dat zegt directeur Ad van de Kreek van Klaverblad Zeeland. „Het ziekenhuis wordt beter be reikbaar. Nu moet je door een woonwijk kronkelen om bij het ADRZ te komen. En een zieken huis is een voorziening waar je als patiënt snel wilt zijn, zeker als je acute zorg nodig hebt." Uiteraard is ook het ADRZ blij dat nu de kogel door de kerk is. Woordvoerder Dick Bosscher: „Zo'n tweede afslag verkort de rij tijd aanzienlijk. Let wel, heel veel acute patiënten gaan op eigen ge legenheid naar Goes. Bijvoorbeeld voor verloskunde. Op de spits uren is het ziekenhuis moeilijker bereikbaar. Dan staat het vast in Goes. We adviseren patiënten soms, om te rijden via 's-Graven- polder. Dat hoeft straks niet meer." Ook de bewoners van de Buys Bal lotstraat, een verkeersader in Goes, zitten met smart te wach ten op een einde aan het gekrioel door de stad. Files, uitlaatgassen en verkeerslawaai, ze klagen er al jaren over. „Na de herinrichting is dat niet veranderd. Ik hoop dat die afslag onze straat eindelijk eens zal ont lasten, want door de bouw van wijken als Riethoek is de drukte eerder toegenomen", zegt bewo ner Jack Teekamp. Bij ondernemersclub OCG gaat de vlag ook uit. Voorzitter Marco Rave: „De dagelijkse files kosten tijd en dus geld. De situatie bij de afslag Goes-Zuid is 's ochtends ook erg gevaarlijk. Daar gebeurt nogal eens een ongeluk. Nee, deze afslag is goed voor de burgers en het Goese bedrijfsleven. De be reikbaarheid wordt veel beter." Sergio Herman (43 jaar) ontvouw de gistermiddag bij een persont moeting in Cadzand-Bad zijn toe komstplannen als de sluiting van Oud Sluis na 22 december een feit is. Oud Sluis staat al jarenlang aan top van de culinaire wereld in Ne derland. „Met Oud Sluis heb ik al les bereikt wat ik wilde en ik heb nu nog de kans om iets nieuws aan te pakken. Daar was ik aan toe. We stonden in de keuken van Oud Sluis met achttien koks, waar we jaren terug met zijn tweeën werkten." Met Nick Bril zet Sergio Herman het nieuwe restaurant The Jane in Antwerpen op. „Daar zullen ook fantastische gerechten op de kaart komen, met iets meer rock and roll dan bij Pure C misschien. Daar komen kunst, design, mode en muziek samen. Proeven wordt een belevenis", zegt Herman. The Jane opent haar deuren in maart. Bril krijgt er de dagelijkse leiding. Herman zal hem de eer ste zes maanden na de opening in tensief bijstaan. Daarna verdeelt Herman zijn tijd over de twee za ken. Bij Pure C zijn ook uitbreidings plannen aangekondigd. Het Strandhotel waarin Pure C is ge huisvest, wordt uitgebreid en ten dele getransformeerd in een hotel met 'luxe suites en faciliteiten voor wellness'. En omdat de gas ten van het hotel niet altijd bij Pure C willen dineren, wordt er in het Strandhotel ook een restau rant geopend met een eenvoudi ger uit-eten-gaan-concept. Het laatste jaar van Herman in Oud Sluis is vastgelegd in een 'ver halenboek', dat vanaf 20 novem ber via internet te bestellen is op www.desire-sergioherman.com. Bovendien komt eind volgend jaar een documentaire uit over 'de maniakele perfectionist' Ser gio Herman. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Melanie Schultz (Infrastructuur) laat extra onderzoek doen naar het beheer en onderhoud van de Oosterschel dekering. Dat moet uitwijzen wel ke methode het beste is om de vei ligheid te garanderen. Ook wordt onderzocht of 'aangrenzende' dij ken schade hebben opgelopen. Extra afslag A58 door Luc Oggel door Frank Balkenende Met de definitieve komst van een extra afslag op de A58 richting Goes, gaat een langverwachte wens in vervulling. Aanpak van de verkeersproblemen bij de huidige afslag naar de Delta weg en betere aansluiting naar het ziekenhuis moeten het gevolg zijn. Een impressie van de nieuwe aansluitingen. door Edith Ramakers CADZAND-BAD - De sterrenkoks Ser gio Herman en Syrco Bakker slaan de handen ineen om van Pure C in Cadzand-Bad een 'nog spannender zaak' te maken. Bakker is nu de drij vende kracht achter het gerenom meerde restaurant met één Miche- linster. P

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18