Berlusconi blijft een tijdbom na scheuring partij KERSTMARKTEN Evacuatie inwoners Kaapstad door zware overstromingen bereiken Leyte niet, maar het probleem lijkt te zijn opgelost. jJÈimm i w 6 BUITENLAND HULP AAN FILIPIJNEN Hulpgoederen hospitaalschip voor slachtoffers filipijnen KERSTMARKTEN BELGIË LJ) y >Ji O Slachtoffers aan boord gebracht Zijn lange betoog is vlak en inge togen, zonder agressie. Zijn aan hang is gedesoriënteerd. Naast liefde en bewondering is er ook medelijden, vooral als de 77-jarige aan het einde van zijn rede even onwel wordt. Is Berlusconi dan eindelijk afge schreven, of toch niet? Het afstof fen van Forza Italia lijkt een zwak tebod, dat een zwart randje kreeg omdat niet al zijn getrouwen be sloten hem te volgen. Een deel van de PDL-leden, onder wie alle ministers, hebben zich onder lei ding van vicepremier Angelino Al- fano afgesplitst. Zij gaan onder de naam Nieuw Centrumrechts (NCD) verder met de brede coali tie met de centrumlinkse Demo cratische Partij (PD). Velen zien in de heroprichting van Forza Italia een verdere teloor gang van de door processen ach tervolgde Berlusconi en een ver sterking van de door hem gehate compromisregering. Optimisten denken zelfs dat Italië met de NCD een 'normale' rechtse partij zal krijgen, die immers ontdaan is van Berlusconi's belangenconflic ten. Maar in Italië is niets wat het lijkt en bovendien is Berlusconi al tal- loze malen 'dood verklaard'. Ber lusconi weet dat de opstandelin gen voormalige ja-knikkers zijn en zonder hem weinig politieke toekomst hebben. Hij is mild over hen omdat volgende week wordt gestemd over het opheffen van zijn senatorzetel en hij daarbij de steun kan gebruiken van Alfano. Die zal zeker ook blijven pleiten bij president Napolitano voor gra tie voor zijn vroegere baas. Maar daarmee houdt alle rust en redelijkheid op. Achter de scher men slijpt Berlusconi zijn messen voor wat een permanente verkie zingscampagne zal zijn. Gericht tegen de magistratuur, maar voor al tegen belastingen, 'dictaten van Merkel' en de euro die, zoals hij zaterdag zei, 'voor ons is als een buitenlandse munt'. Voor de regering is dat gevaarlijk. Premier Enrico Letta ligt goed in Europa, maar dat is geen pre meer in Italië na vijfjaar van uitzichtlo ze crisis. Het onlangs door Letta gepresenteerde stabiliteitspact is in eigen land weggehoond omdat het niet zal helpen uit de recessie te komen. Brussel keurde het 'pact' af omdat het te weinig doet aan het verminderen van de im mense staatsschuld. Vrij vertaald betekent het meer financiële disci pline en minder ruimte voor het stimuleren van de economie. Voor Letta en zijn PD ontstaat het gruwelscenario alle impopulaire belastingen en de euro te moeten verdedigen, terwijl Berlusconi en de zijnen daar elke dag naar lieve lust op in kunnen hakken. De PD heeft toegestemd met een grote coalitie in het belang van het land, maar zal deze prijs niet wil len betalen. Silvio Berlusconi blijft zo, afge schreven of niet, een tijdbom on der de regering-Letta en een ge vaar voor de door Europa zo vurig gewenste stabiliteit in Italië. manilla - Hulporganisaties had den afgelopen weekeinde moeite om voldoende voedselpakketten in de zwaarst getroffen gebieden op de Filipijnen te krijgen. Eerst meldden de Samenwerkende Hul porganisaties (SHO) dat hun goe deren niet aankwamen in het rampgebied. Vooral het eiland Leyte was slecht te bereiken. Chauffeurs van vrachtwagens met hulpgoederen kregen van hun bazen geen toestemming om in te schepen op de veerboot naar het eiland vanwege de chaotische situatie. Gisteravond leek het er op dat er vrachtwagens op Leyte zelf geregeld zijn die het trans port kunnen overnemen. De Nederlandse militairen die hulpgoederen naar de Filipijnen hebben gebracht, hebben er alle vertrouwen in dat de spullen on danks de logistieke problemen snel bij de slachtoffers terecht zul len komen. „We hebben ze over gedragen aan professionele men sen, die er alles aan zullen doen om de spullen daar heel snel te krijgen", zei gezagvoerder Erik Boekelman van de KDC-10 giste ren in de Filipijnse hoofdstad Ma nilla. Het militaire transportvliegtuig uit Eindhoven leverde de goede ren in de nacht van vrijdag op za terdag af op het vliegveld van het eiland Cebu. De Nederlandse mili tairen, die zaterdag gelijk doorvlo gen naar Manilla, zijn niet gefrus treerd door de tegenslag waarmee de hulporganisaties nu te maken hebben. „Het was onze opdracht om de spullen naar Cebu te breng en. De goederen zijn bijna bij de mensen die ze nodig hebben. Maar dit is geen Nederland, hè? Logistieke problemen kunnen er bij horen in dit soort situaties, ze ker met al die eilanden. Ik heb goede mensen gezien die dat vast oplossen", aldus Boekelman. De voorbereidingen voor een mogelij ke tweede vlucht met hulpgoede ren gaan wat de gezagvoerder be treft ook gewoon door, omdat die hard nodig zijn. „Zolang het maar spullen zijn .waar behoefte aan is", zei Boekelman. Ook Laura Westendorp van de Sa menwerkende Hulporganisaties (SHO), die met de militairen mee reist, gaf aan dat dit soort logistie ke problemen bij een ramp kun nen voorkomen. Er komen veel goederen binnen, omdat daar juist zo'n behoefte aan is, maar transport en communicatie verlo pen in de chaotische situatie vaak moeizaam. „Onze mensen doen hun uiterste best om de spullen zo snel mogelijk op de juiste be stemming te krijgen. Dat zal uit eindelijk lukken", aldus Westen dorp. Duizenden overlevenden van ty foon Haiyan hebben gisteren in de zwaar getroffen stad Tacloban missen bijgewoond in vaak half weggevaagde en overstroomde kerken. Veel van de kerkgangers waren dakloos en rouwden om het verlies van familieleden. Het van Stellenbosch, staat groten deels blank. Kinderen op blote voeten spelen in het drabbige wa ter terwijl hulpverleners af en aan lopen. „We proberen de dam- wand te dichten, maar het is op dit moment te gevaarlijk." Hoewel de wand van het stuw meer het heeft gehouden, is de schade door de overstromingen in Sir Lowry's Village groot. Het wassende water, dat hier zaterdag ochtend zeker een meter hoog stond, heeft verschillende wonin gen zwaar beschadigd. Voor de dorpelingen, van wie het gros on der de armoedegrens leeft, is het een ramp. Ook het chiquere So merset West likt zijn wonden. Naast woningen en bedrijfspan den kwam daar een ziekenhuis deels blank te staan. De patiënten zijn geëvacueerd. „In en om Kaap stad zaten duizenden mensen dit weekend zonder stroom. Het noodweer heeft 18.000 mensen ge troffen. Het is nog niet bekend hoe groot de materiële schade is", aldus een woordvoerder van de rampenbestrijding. Ook Chap man's Peak Drive, de beroemde kustweg, heeft het zwaar te verdu ren gekregen. Het wegdek is op een aantal punten verzakt en ge scheurd door vallende rotsen en modderstromen. „Sorry, je mag er niet in. Het stuwmeer staat op springen", ver telt een politieagent net buiten Sir Lowry's Village. Het door drui- venplantages omringde armoedi ge dorp, op steenworp afstand Logistiek blijft door onze redactie buitenland De Amerikaanse marine wil het hospitaalschip Mercy naar het ramp gebied in de Filipijnen sturen. Op het drijvende ziekenhuis kunnen honderden slachtoffers van de orkaan Haiyan behandeld worden. Lengte: 273 m Breedte: 32 m Waterverplaatsing: 62.922 ton Snelheid: 17,5 knopen (32 km/u) Oorspronkelijk gebouwd als olietanker, in 1984 verbouwd tot hospitaalschip USNS Mercy Hl I 1 I I 1111 l it i 1 1 1 II 1 1.1 1 _LI raa'V-T* PATIËNTENSTROOM per helikopter of boot 0 Ontsmettingsruimte O Opvang slachtoffers O Röntgenafdeling, bloedbank 0 Operatiekamers (12 x) O Ziekenboeg (1.000 bedden) 0 Bijkomruimte (20 bedden) 0 Intensive care (80 bedden) BEMANNING t t t Medische staf marine 956 Onder steunende marinestaf 258 Varend burger personeel 63 infographic DPd. GN I bronnen: U.S. Navy, Global Security ANALYSE SILVIO BERLUSCONI door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Oud en vermoeid oogde ex-premier Silvio Berlusconi afgelo pen weekeinde bij de heroprich ting van Forza Italia (Hup Italië), de partij waarmee hij in de jaren '90 als een wervelwind de politieke are na betrad. Wellicht was dit de bes te optie die hem resteerde, nadat kort tevoren zijn centrumrechtse PDL, de op een na grootste rege ringspartij, uiteen was gevallen. Een deel van de PDL-leden heeft zich onder leiding van vicepremier Angelino Alfano afgesplitst Premier Enrico Letta ligt goed in Europa, maar dat is geen pre meer in Italië na vijf jaar crisis Vertrek: 13 december 129 door onze correspondent Miriam Mannak KAAPSTAD - Zware overstromingen hebben dit weekeinde voor chaos gezorgd in en om Kaapstad. Dui zenden mensen moesten worden geëvacueerd en één vrouw is ver dronken toen haar auto van een brug werd gesleurd. Haar medepas sagier wordt nog vermist. Inclusief: 2x hotelovernachting, 2x ontbijtbuffet, Begeleiding door uw chauffeur, vervoer per Tourist Class Touringcar Kom volledig in de kerstsfeer, bezoek maar liefst 3 kerstmarkten tijdens deze reis! In Lille, Arras, en Brussel. Geniet van de gezelligheid en de prachtig versierde winkels, kortom begin de kerst goed: Ga mee en Geniet! DE MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! nf Boek nu: WWW.EFFEWEG.NL of bel 0529 - 4696 67 Cff© Mr Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. n inclusief excursie en entreegelden en €18. reservehngskosten per boeking Jj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6