I 1 2 'Gouden vent' krijgt gouden Jirizaag Ten Cate Bon Giorno Mest 14 ZEELAND VERMISTE ZWEMMER Verdwaalde Bas Kouwenberg (22) zat zaterdag uren op een zandplaat in de mistige Westerschelde. 3 slips 1 gratis De Zeeuwse Zetel maandag Ergens in onze tuin staat een compostbak. Daar gaat van alles en nog wat in: afgemaaid gras, herfstbladeren, groente- afval, houtsnippertjes, eierscha len. Het fijne weet ik er niet van, maar op den duur krijg je donker en rul spul dat goed is voor planten. Bij de volkstuin is het andere koek. Daar stort het bestuur van de volkstuinvereniging kar renvrachten paarden- en koe mest neer, dat je zelf naar je tuintje mag vervoeren. Er staan altijd wel kruiwagens klaar. Ze zijn geel geschilderd en er staan de letters VTV op. Ze heb ben luchtbanden. De mest moet je per kruiwagen betalen. We wachtten tot we een druile rige novembermorgen hadden, dat verhoogt de sfeer. Je zet je kruiwagen klaar en spit in de mesthoop. Je begint kordaat, de eerste maten van het eerste strijkkwartet van Smetana in je hoofd. Allegro. De mest riekt en dampt en heeft verschillen de kleurstellingen. De felle mu ziek verdwijnt uit je hoofd en je gaat nadenken over de won derlijke geschiedenis van de EP mensheid. De uitvinder van de mest is niet bekend en bij mijn weten is er ook nergens een ge denkteken dat herinnert aan de eerste bemesters, maar men moet ooit begonnen zijn om een en ander op de akker te gooien om dan wat later vast te stellen dat planten het beter doen als er mest en afval in de grond is verwerkt. Toen men dat zag heeft men natuurlijk van alles en nog wat in de grond gespit, etensresten, aller lei soorten uitwerpselen en wegwerpselen, houtas, as van oude lappen, de oude lappen zelf, bloed, lijken, haren, vis- en slachtafval, zaagsel. Men stel de proefondervindelijk vast dat koemest toch wel heel goed was. Wonderlijk bleef het wel: je doet wat koemest bij een roos en je krijgt heerlijk geurende bloemen. Pas later is men een en ander wetenschappelijk gaan onderzoeken. En nu weet men hoe de vork in de steel zit. Maar naast allerlei kunstmes- ten en preparaten is natuurlijke koemest best. Na dat allemaal overdacht te hebben is de krui wagen wel vol. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Water Voor de spiegel oefenen Lutz Jaco- bi (PvdA) en André Bosman (VVD) natuurlijk niet. Al hebben ze vandaag een minuut of 19 spreektijd, dan nog kunnen ze tij dens het debat water niet bij alles stilstaan. Er zit dus niets anders op dan goed te timen en uit de honderden pagina's informatie van de minister die paar punten te pikken waar ze speciale aan dacht voor willen vragen. Zeeland staat bij beiden op het netvlies. Het debat vandaag duurt de hele dag. Dat is niet alleen een lange zit. Hoe bereid je zoiets nou voor? Want het is nota bene de drukste tijd van het jaar. André Bosman uit Middelburg heeft zijn bijdrage vrijdag geschreven. Hij heeft vijf a4-tjes vol met tekst; een kleine 1900 woorden. Hij gaat uit van de standaardregel dat je in een mi nuut pakweg 100 woorden kunt uitspreken. Zijn ervaring leert dat hij dat haalt, zonder als een snel trein door zijn tekst heen te hoe ven gaan. Toch moet hij zich be perken tot de hoofdlijnen. Het is de kunst om die onderwerpen te benoemen waar je als Kamerlid het beleid wilt sturen. Tijdens het debat laat André zijn telefoon meelopen om te kunnen zien hoe veel spreektijd hij nog heeft. Jaco- bi heeft haar bijdrage gisteren pas kunnen schrijven. Net als Bos man pakt ze die dingen op die ze (regionaal) belangrijk vindt. WALSOORDEN - Noem Bas Kou wenberg (22) uit Walsoorden maar een bikkel. Maar dan wel een die zaterdagavond door het oog van de naald kroop. Bas trok rond half vijf zijn zwem broek aan om bij Perkpolder een stukje in de Westerschelde te gaan zwemmen. Dat is voor Bas helemaal niet vreemd; zwemmen in de buitenlucht in november. Hij doet het dagelijks, zomer en winter. Doordeweeks in een meer in Den Bosch, waar hij Food De sign studeert. In het weekend, als hij thuis bij zijn ouders in Wals oorden is, plonst hij de zee in. Dat doet hij al twee jaar. „Ik vind het gewoon fijn, meer niet. Bij eb zwem ik altijd naar de Plaat van Ossenisse en bij vloed naar een boei. Die ligt ongeveer tweehon derd meter van het strandje bij Perkpolder. Al met al ben ik daar twintig minuten mee bezig. Het was vloed, dus zwom ik naar de boei. Maar toen ik daar omdraaide zag ik door de mist de zeedijk niet meer", vertelt Bas. Hij raakte gedesoriënteerd. Bas zwom nog een stuk, totdat hij zand onder zijn voeten voelde. „Ik stond toen op een zandplaat, maar ik had geen flauw idee waar precies. Ik heb vanaf dat punt nog wel geprobeerd om terug te zwemmen, maar dat ging echt niet. Dus ben ik maar op die plaat gaan zitten en heb de hele tijd om hulp geroepen." De ouders van Bas en zijn zus voelden ondertussen nattigheid. De duisternis trad in en de mist werd steeds dikker. Bas had zijn hoop ook op hen gevestigd. „Ik wist dat zij zouden gaan zoeken en roepen. Aan die gedachte hield ik mij vast. Ik raakte daarom niet echt in paniek." Bas zat toen al ruim twee uur op de zandplaat. In een zwembroek. Hij had het inmiddels ijskoud. Om de kou op zijn borst ietwat te gen te gaan, probeerde hij van zijn zwembroek een soort T-shirt te maken. Een poging om de bin nenbreek eruit te scheuren en zo extra kleding te fabriceren, mislu- lukte. Ondertussen waren ook de politie en KNRM-reddingsboot uit Hansweert opgetrommeld om Bas te zoeken. „Dat was vanwege de mist ook voor ons niet eenvou dig", vertelt KNRM-schipper Ron nie den Boer. We hebben een zandplaat afgezocht, terwijl we re gelmatig contact hadden met zijn vader." De reddingsboot kon rond acht uur weer terug naar zijn post. „Opeens hoorde ik mijn vader en zusje roepen", vertelt Bas. „En zij hoorden mij gelukkig ook. Er wa- Opeens hoorde ik mijn vader en zusje roepen. En zij mij gelukkig ook. ren ook politie-agenten. Zij gaven met lantaarns signalen. Ik ben ver volgens richting hun lichten ge zwommen. Man, wat was ik blij dat ik weer op het strand stond. Ik was behoorlijk onderkoeld, dus ben met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Toen ik weer op temperatuur was, mocht ik al weer naar huis. Verder heb ik er niets aan overgehouden." Bas past voortaan beter op, als het mistig is. „Dan blijf ik wat meer aan de kant. Maar ik zal het zwem men er niet voor laten. Misschien dat ik vandaag even oversla, maar morgen ga ik zeker weer het wa ter in." Hij heeft het amper ge zegd of hij bedenkt zich al. Het zwemvirus zit zó diep dat hij tij dens een bezoekje met de foto graaf van deze krant aan de plek des onheils de verleiding alweer niet meer kan weerstaan. Plons! Daar gaat Bas, gewoon weer de Westerschelde in. Bikkel die hij is. Een bikkel met een geduldig engeltje op zijn schouder. Met de gouden zaag zet SLZ een vrijwilliger die zich vele jaren verdienstelijk heeft gemaakt voor het landschapsbeheer in het zon netje. Jo Timmers, juryvoorzitter en bestuurslid bij SLZ, overhan digde Dingemanse de Jirizaag tij dens een lunch in de schuur van veeteeltbedrijf Kodde in Arnemui- den. Buiten, op de Blikkendijk, waren tientallen vrijwilligers van de werkgroep Landschapsverzor ging Walcheren bezig met het knotten van wilgen. De zaag SPECIAALZAAK Wim Hofman Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink 'Ik was de weg helemaal kwijt' door Raymond de Frel Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: @jkutterink Zwemmer Bas Kouwenberg KRUININGEN Plaat van Ossenisse Strandje waar Bas te water gaat. O Reedijk PERKPOLDER infographic Rolant Quist door Frank Balkenende 1 Jan Dingemanse uit Vlissingen is de winnaar van de Gouden Jirizaag 2013. „Ik doe het graag. Het is ook lekker om buiten te zijn." foto Dirk-Jan Gjeltema ARNEMUIDEN - De 76-jarige Jan Din gemanse kreeg zaterdag de gou den Jirjzaag van de Stichting Land schapsverzorging Zeeland (SLZ). ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat 21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58