KEUKEN OUTLET WINKEL Heel Wolphaartsdijk feliciteert bakker Piet 1 Schilders met klasse Veel schade bij brand aquariumzaak I ■I 16 BEVELANDEN en THOLEN Promovendus Woning Tholen loopt flinke brandschade op SINTERKLAAS Sinterklaascomité's houden vast aan traditie. Maar spontane vernieuwing van feest is welkom. -p KLOETINCE - Annemarie Nieuwen- huijze (41) is afgelopen week ge promoveerd in de medische we tenschappen aan de Radboud Uni versiteit in Nijmegen. Ze deed on derzoek naar nieuwe geneesmid delen voor reuma. Nieuwenhuijze is afkomstig uit Kloetinge. Heel Wolphaartsdijk weet hoe zwaar hij het heeft gehad: bijna twee jaar geleden verloor hij zijn vrouw Ina. Sinds die tijd runt hij de zaak zelf, met hulp van zijn kinderen Stefan (19), Ilona (17) en Robin (15). Hij werkt zes dagen in de week van zes uur 's morgens tot acht uur 's avonds. En op woensdag tot tien uur, want dan moet de voorraad in de winkel worden aangevuld. Zijn vijftigste verjaardag is een mooi moment om Piet eens in het zonnetje te zetten. De dorpswinkel is groot en leven dig. „Ik ben dertig jaar geleden be gonnen als bakker, op veertig vier kante meter", vertelt De Koster. „Iedere keer als er een winkel VAN IWAARDEN THOLEN - Een woning aan de Touwslagersdreef in Tholen is za terdagavond flink beschadigd bij een brand. De brand woedde op zolder en de vlammen sloegen daarbij uit het dak. Er waren tij dens de brand geen mensen in het huis aanwezig en er raakte nie mand gewond. De brand brak rond kwart voor zes 's middags uit. De brandweer rukte uit met twee blusvoertui- gen en een hoogwerker om het vuur op het dak te kunnen bestrij den. Rond kwart voor zeven was het vuur gedoofd. De brandweer is nog een tijd bezig geweest met nablussen en ventileren. stopte op het dorp, ben ik er op in gesprongen. Nu heb ik drie vol waardige versafdelingen in de su permarkt." Dat Piet bakker is, is duidelijk: welke supermarkt heeft er nou vers gebak in de vitrine? „Ik heb twee jaar geleden speciaal een banketbakker aangenomen", vertelt hij. De Koster overleeft op het dorp door hard te werken. „En ik ben lid van een goede organisatie. Ik kan meedoen met de supermarkt oorlog, bijvoorbeeld door te stun ten met korting." De mensen blij ven hem ook trouw omdat hij vaak bereid is om te sponsoren of ergens aan mee te doen, fluiste ren zijn klanten. „En hij staat al tijd op de achtergrond." Vandaag even niet dus: hij moet naar de kassa om voor de vierde keer een vijftigste klant te felicite ren: die krijgt de boodschappen vandaag voor de helft. Mevrouw Goetheer schrikt ervan. „Ik was zomaar wat vergeten", zegt ze, ter wijl ze haar bakje kwark en zak diepvriesfriet afrekent. „Ik kwam er niet speciaal voor hoor." VLISSINGEN - Sint Nicolaas blijkt wel degelijk oren te hebben naar de roep om meer kleur op de ge zichten van zijn Pieten. In Vlissin- gen hield hij tot het laatste mo ment een aantal witte Pieten ach ter de hand, om die in alle kleu ren van de regenboog te kunnen schminken. Maar dat bleek niet nodig, zegt Annemarie Koeman van de Stich ting Vlissings Aktiviteiten Fonds, die er dit keer 18.000 euro tegen aan kon gooien om er in Vlissin- gen een extra groot feest van te maken. Sinterklaas stond zaterdag in voortdurend contact met het Vlis sings gemeentebestuur om zo no dig aanpassingen door te voeren. Maar toen niets er op wees dat protestacties zouden plaatsvin den, besloot hij op de aloude wij ze zijn intocht te doen. Wel had hij zijn Pieten geïnstru eerd zich niet te laten verleiden tot discussies met het publiek, en in geval van protesten in hun rol te blijven. In Yerseke was de in tocht precies hetzelfde als vorig jaar: met zwarte Pieten en de aan komst in de haven. Elders in Zeeland toonde Sint Ni colaas zich bereid om vernieuwin gen door te voeren, mocht de sa menleving daar om vragen. Dat is niets nieuws, liet hij in Zierikzee weten. Daar benadrukte hij nog eens dat hij de roe van Piet al de cennia geleden in de open haard liet verdwijnen. Het Amsterdams compromis, geen oorringen meer voor Zwarte Piet en vrije keuze in lippenstift, wekte zaterdag in Zierikzee slechts een glimlach op. „Amster dam heeft te maken met zeurpie ten. Ik geloof niet dat we die hier hebben", zei Anique Volkeri van het Sinterklaascomité. „Ik zie hier nog geen gekleurde Pieten rondlo pen. Trouwens, onze Pieten zijn niet eens zwart. Die zijn zijn al ze ker twintig jaar donkerbruin," In sommige gemeenten heeft Piet geen pruik meer op. „Dat ga je misschien meer krijgen", zegt Vol keri. „Wij hebben ook al jaren de Kale Piet en de Langharige Piet." In Zierikzee zijn ze van plan het 'Sinterklaaskeurmerk' aan te vra gen. Dat wordt verleend door de stichting Vrienden van Sinter klaas en is bedoeld voor organisa ties die 'deskundig en op verant woorde wijze voldoen aan de wensen van het Sinterklaasvie- rend publiek'. Vijfenvijftig organisaties, waaron der de stichting Sint Walcheren in Oostkapelle, voeren dit keur merk al. Vlissingen gaf zaterdag een goed voorbeeld. Onder de bezielende leiding van de soepel improvise rende presentatrice Ramona van Zweden waren de Pieten daar druk in de weer om kinderen en ouders, die elkaar in de drukte kwijt waren geraakt, weer met el kaar te verenigen. De vissen leven nog, vertelt Pe ters vrouw, twee uur na de brand. „We moeten de elektriciteit her stellen. Vissen in een aquarium kunnen niet overleven zonder stroom. Dat is nodig voor de ver warming van het water en de fil ters." In de Kapelse dierenzaak worden tropische vissen, zoetwatervissen en zoutwatervissen verkocht, geen andere dieren. De zakken diervoeder zitten on der het roet, uit de openstaande deur komt een doordringende brandlucht. „We bestaan 41 jaar. We wilden nog een jaar of twee verder gaan en dan stoppen. Als ik het zo zie, is alles verloren." „Het is vooral erg voor Peter. Hij heeft alles hier beetje bij beetje opgebouwd. Eerst in de Kasteel straat en later hier. Eerst hadden we de crisis. En nu dit. We moe ten maar zien hoe het verder gaat." De brand brak rond acht uur 's ochtends uit, het blussen duurde nog geen uur. Goedkoper kan niet... leuker wel! Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Grauenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie wwu). beu feenoutietuiinfeel.nl door Nadia Berkelder WOLPHAARTSDIJK - „Gefeliciteerd eej, Piet. Van harte" Het hele dorp kwam zaterdag op visite bij Piet de Koster in Wolphaartsdijk. Gewoon in zijn supermarkt, waar hij taart en koffie serveerde en zelf cadeau tjes uitdeelde. I Piet de Koster feliciteert mevrouw Goetheer. Zij krijgt de helft van haar boodschappen gratis, foto Johan van der Heijden Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 De roe is al in door Henk Postma en Ton van den Nouweland Pieternel Zierikzee: „Al die verha len over racisme zijn niet leuk. Het is gewoon een kinderfeest. Ik doe dit al negentien jaar. Nee, oorbel len draag ik niet. Dat heeft niets met de afspraken in Amsterdam te maken. Ik draag ze niet, omdat ze te veel knellen. In plaats daar van heb ik krulspeldjes, want ik ben een meisjespiet. De kinderen in Zierikzee herkennen me daar aan." foto Ronald den Dekker I „We zijn teleurgesteld dat het in de sociale media zo geëscaleerd is", reageerde Rudie de Kraker op de felheid waarmee over zijn roet zwart gelaat is gediscussieerd. In de 22 jaar dat hij als trouwe knecht met de Sint mee naar Vlis- singen reist, liepen de gemoede ren nog niet eerder zo hoog op. „We staan voor ons volksfeest. Dus doen we als Pieten nu extra ons best." foto Ruben Oreel I „De discussie vond ik heel erg op geblazen", zegt de Hoofdpiet in Yerseke. „De grote mensen zijn zich ermee gaan bemoeien, terwijl het een kinderfeest is. Het is on schuldig. Het kind staat centraal en wij hebben er veel plezier in, we zijn heel vrolijk. Het feest heeft niets met discriminatie te maken. Als mensen tegen Kerst mis zijn, schaffen we dat toch ook niet af?" foto johan van der Heijden door Nadia Berkelder KAPELLE - Het is dat de buren ont dekten dat het mis was en direct de brandweer belden, anders was misschien wel heel de zaak afge brand. Nu was de brandweer op tijd, maar de inventaris en de voor raad van Peter's Dierenspeciaal zaak in de Ooststraat in Kapelle is verloren. J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54