CDA: Meer parkeerruimte in Goes Vrienden Nieuwe Kerk bewonderen gaanderij KEUKEN OUTLET WINKEL Schilders met klasse PIETENDISCUSSIE 16 SCHOUWEN-DUIVELAND 60 Jaar muzikant Temmink voert kieslijst van GroenLinks aan Sinterklaascomité Zierikzee houdt vast aan traditie. Maar spontane ontwikkeling van feest is welkom. IWAARDEN ZIERIKZEE - Raadslid Gerwi Tem mink uit Nieuwerkerk is beoogd lijsttrekker van Groenlinks voor de raadsverkiezingen van maart volgend jaar. Op 2 en 4 staan de commissiele den Ruud van de Laar en Henk Struijk. Op 3 oud-Statenlid Ankie Smit. Verder op de lijst: Marjan Glas (Renesse), Aad Smaal (Zierik zee), Johan Nieuwenhout (Zierik zee), Arjan de Hulster (Sirjans- land), Paula Bremmers (Noord- gouwe) en Ben Hoexum (Zierik zee). De leden van GroenLinks stellen de lijst woensdagavond 27 november vast tijdens een verga dering in café De Biet. DREISCHOR - Gerard van Wagten- donk (69) uit Zierikzee is zater dag onderscheiden met de ere- speld van de KNFM, omdat hij zes tig jaar muzikant is. Dat gebeurde tijdens het najaarsconcert van mu ziekvereniging Crescendo in Dreischor, waar hij lid van is. Dat staat in het verkiezingspro gramma van de partij. Het plan, 'Fier en vitaal', zou samen met an dere partijen en belanghebben den opgesteld moeten worden. In het verkiezingsprogramma geeft de partij alvast een voorzet. Een vitale binnenstad houdt niet in dat er meer koopzondagen moeten komen: die leveren vol gens CDA-Goes nauwelijks meer omzet op en zijn een te grote be lasting voor het winkelpersoneel. De partij wil het aantal koopzon dagen handhaven op het huidige aantal: acht. Er moet volgens de christen-de mocraten meer parkeerruimte ko men aan de oostkant van de stad; maar een concrete locatie wordt niet genoemd in het partijpro gramma. Voor automobilisten die naar het theater gaan, zou een theaterparkeertarief moeten gel den. Nu moeten mensen gewoon betalen in de parkeergarage aan de Westwal, ook als parkeren op straat gratis is. Verder pleit het CDA voor gratis Wifi overal in de binnenstad. Nu is dat nog niet overal; Delta biedt op een beperkt aantal plaatsen een - vaak niet zo heel erg goed r|t bruikbare - mobiele internetver binding aan. meenten heeft Piet-geen pruik meer op." Volkeri: „Dat ga je mis schien meer krijgen." Het comité is van plan het 'Sinterklaaskeur merk' aan te vragen. Dat wordt ver leend door de stichting Vrienden van Sinterklaas en is bedoeld voor organisaties die 'deskundig en op verantwoorde wijze voldoen aan de wensen van het sinterklaasvie- rend publiek in Nederland en Bel gië'. Vijfenvijftig organisaties, waaronder de stichting Sint Wal cheren in Oostkapelle, voeren dit keurmerk inmiddels. In Vlissin gen hield het intochtcomité zater dag tot het laatste moment een aantal witte Pieten achter de hand, om die in alle kleuren van de regenboog te kunnen schmin ken. Maar dat bleek niet nodig, zegt Annemarie Koeman van de Stichting Vlissings Aktiviteiten Fonds. De stichting stond zaterdag voortdurend in contact met het ge meentebestuur om zo nodig aan passingen door te voeren. Maar toen niets er op wees dat protestac ties zouden plaatsvinden, werd be sloten de intocht op de bekende wijze te laten verlopen. Wel wer den Pieten geïnstrueerd zich niet te laten verleiden tot discussies met het publiek. zien. De (verwarmde) vloer bene den voor de gaanderij wordt ook paars. En het is de bedoeling dat die kleur doorloopt naar de in gang en het kerkplein, zodat de bezoeker straks langs een paars pad de kerk wordt binnengeleid. Op de paarse vloer komen witte stoelen. De Vrienden sparen ook voor een concertvleugel. Zaterdag avond tijdens een muziekuitvoe ring werd bekend gemaakt dat het Prins Bernhardfonds hieraan 7500 euro bijdraagt. Voor de traditionele Christmas Carols wordt de kerk waarschijn lijk te laat opgeleverd. Dirigent Mar van der Veer laat deze liede ren nu op zaterdag 21 december horen in de Willibrorduskerk. dam heeft te maken met zeurpie ten. Ik geloof niet dat we die hier hebben." Volkeri: „Wij spelen het traditionele spelletje na. Ik zie hier nog geen gekleurde Pieten rondlopen. Ze zijn er om de kinde ren te vermaken en niet als dreig middel van ouders. Onze Pieten lo pen ook niet rond met het idee van: nu ben ik ook eens zwart en ga ik de gekleurde medemens een hak zetten. Trouwens, onze Pieten zijn niet eens zwart. Die zijn zijn al zeker twintig jaar donkerbruin." Vrijdagavond kwam vice-premier Dijsselbloem met het kabinets standpunt: Geen regels, maar aan passing als de Sinterklaasviering spontaan evolueert. Dijsselbloem noemde als voorbeeld de roe en de zak. Die verdwenen decennia geleden al uit het verhaal. Volkeri: „Daar kan ik aardig in meegaan. Er wordt ons in elk geval niets opge legd." Dubelaar: „In sommige ge- De stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk, die geld voor de in richting inzamelt, mocht de meest recente fase in de renovatie van de kerk zaterdag laten zien aan haar donateurs. Het 'gebouw in een gebouw' omvat een keuken een koffiebuffet en een toilet groep. Boven op de gaanderij is plaats voor 42 toeschouwers. Er is ook een ruimte gemaakt voor de lichttechnicus, die van daaruit zaal en podium goed kan over- ZIERIKZEE - Alle ophef over ver meend racisme in de Sinterklaas viering wordt door het Sinterklaas comité Zierikzee afgedaan als 'on zin'. Hoewel: Als het feest zich spontaan ontwikkelt, dan past Zie rikzee zijn spelletje aan. Zo ver dween de roe van Piet al decennia geleden in de open haard. „We hebben het één keer bespro ken in een vergadering," vertelt Anique Volkeri van het comité. „En toen was het meteen duide lijk: we houden het zoals het is." Raimo Dubelaar vult aan: „Alleen als ze de landelijke intocht anders gaan doen, passen wij ons aan. Het Amsterdams compromis, geen oorringen meer voor Piet en vrije keuze in lippenstift, wekt in Zierikzee slechts een glimlach op. Dubelaar: „Grote onzin. Amster- De in paars uitgevoerde gaanderij in de Nieuwe Kerk van Zierikzee foto Ronald den Dekker Goedkoper ban niet... leuker uiel! Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Grauenpolder T(oi!3)3i2S47*M"6 5331418? Openingstijden zie www.keukenoutletwinkel.nl Sint Zierikzee door Nadia Berkelder GOES - Het CDA Goes wil dat er een plan wordt gemaakt om de bin nenstad van Goes te verlevendi gen. Piet Rudie in Vlissingen: „We zijn teleurgesteld dat het in de sociale media zo geëscaleerd is", reageert Piet op de felheid waarmee over zijn zwart gelaat is gediscussiëerd. In de 22 jaar dat hij als trouwe knecht met de Sint mee naar Vlis singen reist, liepen de gemoede ren nog niet eerder zo hoog op. „We staan voor ons volksfeest. Dus doen we als Pieten nu extra ons best" foto Ruben Oreel Pieternel Zierikzee: „Al die verha len over racisme zijn niet leuk. Het is gewoon een kinderfeest. Ik doe dit al negentien jaar. Nee, oorbel len draag ik niet. Dat heeft niets met de afspraken in Amsterdam te maken. Ik draag ze niet, omdat ze te veel knellen. In plaats daar van heb ik krulspeldjes, want ik ben een meisjespiet. De kinderen in Zierikzee herkennen me daar aan." foto Ronald den Dekker Hoofdpiet Yerseke: „Die discussie vond ik over het algemeen heel erg opgeblazen. Grote mensen zijn zich ermee gaan bemoeien, terwijl het een onschuldig kinderfeest is. Het kind staat centraal, wij hebben er heel veel plezier in, we zijn heel vrolijk. Het Sinterklaasfeest heeft niets met discriminatie te maken. Als er mensen tegen Kerstmis zijn, schaffen we dat toch ook niet af? foto Johan van der Heijden door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Een modern element in een oud gebouw. Dat is de gaande rij in de Nieuwe kerk van Zierik zee. door Ton van den Nouweland en Henk Postma Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50