Defensie: extremist wordt ontslagen D66 trapt op de rem bij samenwerking met kabinet 4 BINNENLAND JIHADIST YILMAZ Nederlandse ex-militair Yilmaz is nu jihadist in Syrië en is daar online heel open over. De woordvoerder gaat niet in op de vraag of er nu dergelijke zaken spelen in het leger. Deze krant be richtte zaterdag dat de Nederland se ex-militair Yilmaz naar Syrië is afgereisd en daar meevecht bij een jihadistische rebellengroep. Uit foto's blijkt dat Yilmaz in 2009 en 2010 onderdeel uitmaak te van het zesde peloton, Charlie Compagnie van de AMO (algeme ne militaire opleiding) in Oirschot. Daar worden nieuwe mi litairen vier maanden lang opge leid. De PWin de Tweede Kamer wil van Hennis weten of er meer Ne derlandse ex-militairen zijn die in Syrië vechten. Het CDA kaart de zaak aan in een Kamerdebat over Syriëgangers. Defensie zei in het weekeinde niet zelf te hebben kunnen achter halen of Yilmaz inderdaad in dienst van de krijgsmacht is ge weest. Bovendien doet het minis terie geen uitspraken over indivi duele gevallen. Militairen worden wel voortdurend getoetst op hun integriteit. De 'verklaring van geen bezwaar' van een soldaat wordt ingetrokken als blijkt dat hij niet integer is. Steun aan extre mistische organisaties is een re den om deze verklaring in te trek ken; dan volgt ontslag. In België werd eerder dit jaar be kend dat zestien soldaten 'onder curatele' staan omdat zij het sala- fisme, een orthodoxe islamitische stroming, aanhangen. Yilmaz stelt op internet dat hij tij dens zijn opleiding zijn luitenant verbaasde door te spreken over de grote strijdkracht van de Taliban. Het is onbekend of die opmer king heeft geleid tot maatregelen. Yilmaz was niet in dienst van de fensie toen hij naar Syrië vertrok. DAMASCUS - De "Rirkse Nederlan der Yilmaz woonde ooit in de re gio Den Haag en werkte onder an dere als militair bij defensie. Maar Yilmaz, dat is zijn achternaam, verruilde zijn relatief veilige le ven voor dat van jihadist in Syrië, waar hij meevecht met een isla- mistische strijdgroep die pro-al-Q_aeda is. De strijders, die elkaar 'broeders' noemen, hebben twee doelen: het verslaan van het Assad-regime en het stichten van een soennitisch kalifaat waarin al le onderdanen verplicht leven on der zeer strikte religieuze regels. De meeste Syriëgangers doen zeer geheimzinnig over hun acti viteiten in dat land. Daarom heb ben buitenstaanders nauwelijks een idee wat ze doen, hoe hun da gelijkse leven eruit ziet. Daarom is de social-media-ac- count van Yilmaz zo uniek. Zijn 284 foto's, afbeeldingen, filmpjes en commentaren geven voor het eerst een intiem beeld van het le ven van een jihadist met een Ne derlandse achtergrond. Ook op merkelijk is dat het om een ex-mi litair gaat, tot nu leken de onge veer honderd Nederlandse jiha- di's grotendeels zo uit de studie- banken weg te zijn gelopen. Een van de eerste foto's die Yil maz plaatste, is van zichzelf met een geweer in een voertuig. Er naast schrijft hij de tekst: 'Een moslim staat op voor zichzelf, een sterkere moslim staat op voor an deren.' Yilmaz is naar Syrië gegaan voor de jihad, om te vechten dus. En dat betekent ook gruwelijke erva ringen, waarvan hij foto's maakt. Onder andere van een gedode Sy rische regimestrijder. Op een an dere foto poseert hij met een wond aan zijn arm, temidden van onherkenbaar gemaakte mede strijders. Maar jihad in Syrië betekent niet alleen maar vechten. Tijdens Eid al-Fitr, het Suikerfeest, maakt ie mand een foto van Yilmaz terwijl hij op weg is met snoep en ca deautjes naar Syrische kinderen. Social media geven Yilmaz de mo gelijkheid contact te hebben met collega-jihadisten, kennissen en familie. Onder Yilmaz' opmer king dat hij Eid viert in Syrië, staat een korte mededeling: 'Bel je vader.' Daaronder: 'Fijn Suiker feest broer.' In deze oorlog sneuvelen veel strij ders. Ook Yilmaz verliest kamera den. Maar jihadisten zien sterven in de oorlog niet als het einde. Ze zijn ervan overtuigd dat ze elkaar weer tegenkomen in de hemel. Yilmaz schrijft naast een foto van een jonge overleden strijder: 'Als God het wil ontmoeten we elkaar weer. Maar nu nog niet.' Yilmaz is niet altijd serieus. Som mige foto's en commentaren zijn grappig bedoeld. Zo maakt hij een foto terwijl hij z'n voeten steekt in een bak met kogels. 'Een warm Syrisch voetbad', schijft hij als commentaar. Omdat de jihadisten de profeet Mohammed zien als de perfecte mens, proberen ze zijn gedrag en denkbeelden zo veel mogelijk te kopiëren. En omdat Mohammed van katten hield, doen jihadisten dat ook. Veel foto's van katten dus. Waaronder een van Yilmaz die een kat vasthoudt. 'Ik vond de ze kleine kat en gaf het aan een broeder, hij was al vrij lang op zoek naar een poes.' D66 eist ruimte voor een alterna tieve invulling van bezuinigingen die in de begrotingsdeal met de coalitie zijn gesteund. Een uitno diging om met de vijf partijen van het Herfstakkoord vooraf de begroting van Veiligheid en justi tie door te nemen werd gewei gerd. VVD/PvdA zouden met D66, Christenunie en SGP aanpas singen in de begroting (woensdag staat de behandeling op de agen da) vooraf kunnen afstemmen, was de gedachte. Maar D66 ver pest dat feestje. „Ik snap wel dat de coalitie dat wil", zegt D66-Ka- merlid Gerard Schouw. „Dan krij gen de ministers fijn een voorspel baar debat. Maar daar doen we dus niet aan mee." Volgens Schouw kan D66 beter oppositievoeren als er niet vooraf om de tafel wordt gegaan met de Volgens D66 kan partij beter oppositievoeren als er niet vooraf om tafel wordt gegaan met de coalitie vier andere partijen. „Op het ter rein van Veiligheid en justitie zijn amper afspraken gemaakt in de begrotingsdeal dus afstemmen is helemaal niet nodig." Bij ande re begrotingen (bijvoorbeeld zorg en onderwijs) kan dat wel. Ook vorige week wekte de hou ding van het kabinet wrevel. Na kritische inbreng van de democra ten in het debat over de rechtsbij stand wees staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid, WD) er fijn- De partij van Alexander Pechtold is bevreesd voor het stempel 'vriend van de coalitie' tjes op dat D66 ook voor de bezui niging had getekend. Teeven: „Ik heb Rutte nog gebeld en hij verze kerde me dat ook D66 de bezuini gingen onderschrijft." Maar zo makkelijk gaat dat niet, protesteer de D66-Kamerlid Magda Bernd- sen: „We weten ook nog een ande re manier om geld te besparen." Partijleider Pechtold liet kort daar na in een tweet weten dat het ka binet niet moet denken dat de constructieve oppositiepartijen van het Herfstakkoord voortaan 'tekenen bij het kruisje'. Voor al ternatieven moet ruimte zijn. Ja, ze hebben meegesproken over de begroting van volgend jaar en een aantal grote dossiers. Maar nee, daarmee zijn ze nog geen rege ringspartijen. door Niels Klaassen en Cyril Rosman DEN HAAG - Als militairen extremis tische organisaties steunen, wor den ze ontslagen. Dat stelt een woordvoerder van Defensieminis ter Jeanine Hennis (WD). door Harald Doornbos Foto's die jihadstrijder Yilmaz heeft geplaatst op zijn site. Met de klok mee, vanaf linksboven: foto van zichzelf; voetenbad met kogels; gewond temidden van medestrijders; poserend met een kat. Dagboek van jihadist door Niels Klaassen I Gerard Schouw foto ANP DEN HAAG - Oppositiepartij D66 vreest in het kamp van de coalitie te worden getrokken. Ze wil niet worden uitgemaakt voor 'vriend van de coalitie'. Om het eigen op positiegeluid te laten klinken, for ceert D66 afstand tot WD en PvdA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4