Ml i I i v: Scholen doelwit hackende leerling WD neemt risico met intern geruzie over toekomst Europa Curlitt wil verdachte kunstcollectie terug a IN HET NIEUWS 3 de vestigingen. Hij pikt meteen de zomerbanden op die vandaag zijn ingeleverd." De vrijgekomen plek in het 'ban- denhotel' blijft zodoende nooit lang leeg. De plek wordt binnen een dag ingenomen door de zo merband van dezelfde eigenaar. Een sticker met kenteken en streepjescode wordt meteen na het demonteren op de band ge plakt. Met die informatie weten de medewerkers precies waar de banden moeten staan. „Zonder sticker kan ik niks", verzekert Van de Pol. „Alles wordt geregistreerd. Wanneer de band is ingeleverd, maar ook hoeveel profiel er nog op zit. Dat is ook nodig voor de verzekering. Als er iets gebeurt met de hal, moet je weten hoe veel waarde hier staat opgesla- gen." De registratie heeft nog meer voordelen. Je weet zeker dat de klant zijn eigen banden terug krijgt. Soms dénkt iemand dat de banden zijn opgeslagen, terwijl ze versleten waren en in onder ling overleg zijn afgevoerd. Als zo'n klant zich meldt voor de wis sel, weet je meteen dat je niet hoeft te zoeken. In plaats van de versleten band, kan dan eventueel een nieuw exemplaar op trans port gaan. Ook zijn er klanten die überhaupt vergeten dat ze een tweede set hebben. „Alle mensen die hun banden niet ophalen, bel len we. Dan heb je het over onge veer 20 procent van de opslag hier. Maximaal twee jaar laten we de banden staan." Ongeveer 90 procent van de men sen die met winterhanden rijden, laat de zomerbanden achter bij de bandenhandel. Ze hebben geen zin om hun auto vies te maken met de zware, oude banden. Of ze hebben geen ruimte in het schuurtje thuis. Een individuele bandenzaak wil de opslag voor de klant nog wel eens in eigen be heer doen, vertelt Harm Nieboer, directeur retail franchise bij Pro file Tyrecenter. Maar centraal op slaan heeft zo z'n voordelen. Voor- al voor filialen die op dure loca ties liggen. Die zijn minder huur kosten kwijt voor een opslag op een goedkoop bedrijventerrein. Het hele 'wisselcircus' draait nu op volle toeren. Tegen de jaarwis seling keert de rust terug. „Dan kan hier drie maanden de deur op slot", zegt Van de Pol. Althans, dan zou de deur op slot kunnen. Ware het niet dat hij uitbreidings plannen heeft. Er komen nieuwe rekken bij. „Na februari moeten hier 68.000 banden in passen." Dat zegt Erik de long, cybercri me-specialist bij Fox-IT. Het com puterbeveiligingsbedrijf in Delft wordt vaak door overheidsdien sten en instellingen benaderd zo dra blijkt dat een computersys teem gehackt is. Volgens De Jong neemt de hulpvraag vanuit scho len toe. Om hoeveel en welke on derwijsinstellingen het gaat, kan hij vanwege vertrouwelijkheidsaf spraken niet zeggen. Veel van de hacks op schoolsystemen komen niet naar buiten. Hoewel in het ge val van het Radius College wel een leerling is opgepakt, zijn 'da ders' vaak lastig te achterhalen. Een school platleggen, is volgens De Jong eenvoudig. Technische kennis is niet nodig. Voor 25 dol lar is op internet een programma en handleiding te vinden waar mee bijvoorbeeld voor zes minu ten een computersysteem platge legd kan worden. In korte tijd worden met één druk op de knop duizenden mail- tjes naar een account gestuurd of wordt de website van een school zo veelvuldig bezocht dat die be zwijkt. Helemaal als het gaat om zwak beveiligde systemen - en daar is bij scholen nogal eens spra ke van - kan het flinke overlast veroorzaken. De Jong: „Het probleem valt meestal snel op te lossen en wij helpen de scholen om zich vanaf dat moment beter te weren. Een cyberaanval ontregelt de boel. Ik schaar het dan ook meer onder de noemer 'cyberhooliganisme'." Is Guy Verhofstadt (aanvoerder van de liberale fractie in het Euro pees Parlement) nou een gevaarlij ke 'eurofiel' of een gerespecteerd voorvervechter van de goede zaak? De WD is er nog niet uit. Uitgerekend in de week waarin een serieuze bedreiging voor de li beralen een gezicht kreeg - de sa menwerking tussen PW'er Geert Wilders en Marine Le Pen (het Franse Front National) - steggelt de WD over de boodschap waar mee de partij de boer op gaat rich ting de Europese verkiezingen. Partijprominenten ruziën over 'Brussel'. Zo nam eurocommissa ris Neelie Kroes gisteren in tv-pro- gramma Buitenhof fel afstand van uitspraken van partijgenoten Frits Bolkestein en Tweede Ka merlid Mark Verheijen. Die noem den afgelopen week 'eurofielen' als Guy Verhofstadt gevaarlijker voor het draagvlak van de EU dan populisten als Le Pen. Verheijen nam na druk van de partijtop zijn woorden terug maar Bolkestein niet. De oud-WD-leider vindt dat Verhofstadt onzin verkoopt met zijn roep om meer Europa, 'het eurofederalisme'. Grand old la dy Kroes reageerde als door een wesp gestoken. Zulke populisti sche oneliners zijn geen goed ant woord op populisme, doceerde ze. Bovendien hebben Mark Rutte en Verhofstadt samen geknokt voor de bankenunie en strengere begro tingsregels. De VVD neemt een ri sico met dit interne dispuut. Een vaag profiel wordt door de kiezer zelden beloond. Die zoekt zijn heil dan bij partijen met een dui delijke boodschap, op rechts is dat vooral de PVV. „Er is niets in mijn leven waar ik meer van heb gehouden dan van mijn schilderijen", zegt Gurlitt. Cornelius erfde de kunstschat van zijn vader. Die deed vanaf 1933 za ken met de nazi's. Daarom bestaat het vermoeden dat sommige wer ken mogelijk van joden zijn ge roofd. De 80-jarige Cornelius ziet zijn vader als een held, omdat hij de kunst eerst behoedde voor de nazi's, later voor het oorlogsge weld en daarna voor de bezetters. Ook kunsthistoricus Uwe Hart- mann, die de herkomst van de kunst onderzoekt, schatte eerder al in dat de meeste werken waar schijnlijk inderdaad rechtmatig ei gendom van Gurlitt zijn. Volgens hem hebben veel musea en verza melaars destijds ook vrijwillig kunst ingeleverd om hun collectie te 'zuiveren'. Gurlitt kocht de wer ken van het toenmalige ministe rie van Propaganda. In juridische zin werd hij daarmee eigenaar. voor de zomerband i Een hal van Profile Tyrecenter waar duizenden autobanden liggen opgeslagen. foto Christiaan Zielman Een school platleggen, is volgens cybercrime-specia list De Jong eenvoudig. Tech nische kennis is niet nodig door Niki van der Naald DELFT - Scholen hebben steeds meer last van hackers. Vaak gaat het om eigen leerlingen die uit bal dadigheid voor enige tijd het com putersysteem van hun onderwijsin stelling platleggen, zoals in septem ber ook gebeurde bij het Radius College in Breda. door Niels Klaassen DEN HAAG - De WD worstelt in aan loop naar de Europese verkiezin gen met een duidelijke boodschap. Daarmee speelt de partij concurren ten zoals de PW in de kaart. MÜNCHEN - Cornelius Gurlitt (80) is niet van plan om de 1400 kostbare kunstwerken op te geven die zijn vader onder dubieuze omstandighe den verkreeg in het nazi-tijdperk. Hij ziet de in beslag genomen col lectie als zijn rechtmatige eigen dom, zei hij gisteren in het blad Der Spiegel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3