Komon laat Kipkemboi in Zevenheuvelenloop al snel zijn hielen zien 1 Wereldster Dibaba raast over parkoers 7 Vlissings basketbalfeestje verstoord doo Jesper Jobse speelt na twaalf jaar weer eens in Baskensburg. Dit keer tégen BC Vlissingen. 38 SPORT BASKETBAL Een bittere nederlaag in de editie van 2012 vormde voor Komon (25) de inspiratiebron voor een afgete kende zege, gistermiddag in Nij megen. Nicholas Kipkemboi ver raste hem vorig jaar op het loop festijn en dat wakkerde grote re- vanchegevoelens aan. „Ik wilde hier echt héél graag winnen", sprak Komon na de finish. De Keniaan, wereldrecordhouder op de tien en vijftien kilometer, voldeed in Nijmegen aan alle ver wachtingen. Dat zijn overmacht zo groot zou zijn, was daarente gen een verrassing. Het beloofde duel met vriend en rivaal Kipkem boi bleef eigenlijk uit. Na een flitsende start zat Kipkem boi nog in het kielzog van Ko mon. Maar de eerste versnelling, na drie kilometer, liet aan duide lijkheid niets te wensen over. Hier mochten dan twee kamera den tegen elkaar strijden, voor sentimenten was op de heuvels tussen Nijmegen en Groesbeek geen plaats. „Ik keek even opzij en zag Nicho las", vertelde Komon. „Hij leek mij fit, maar ik wilde testen hoe hij ervoor stond. De demarrage had niet als doel de boel meteen te beslissen. Alleen sloeg ik een gat. Daarop zette ik wel extra hard aan." Kipkemboi moest het antwoord schuldig blijven. „Ik kon even niet volgen, maar de race duurde nog lang", legde hij uit. „Ik wilde in het tweede deel van de wed strijd versnellen. Alleen kwam het daar niet echt van." De Keniaan bracht de marge na tien kilometer terug van twintig seconden naar slechts vijf tellen, maar kon het tempo niet verder opvoeren. „Ik kreeg last van mijn hamstring", greep Kipkemboi naar zijn rechterbeen. Dat kwam Komon goed uit. Hij had last van blaren. „Dat vertraag de me", zei hij, „maar ook zonder die problemen wist ik dat Nicho las nog zou komen. Ik had eerder geforceerd. Daarvoor moest ik een prijs betalen. Op het moment dat hij echt dichterbij kwam, heb ik er weer een versnelling uitge perst. Daarmee werd het gat al snel weer groot (aan de streep achttien seconden, red.). Maar ik heb er dus echt hard voor moeten werken. Er leek misschien geen sprake van een duel, maar dat was er zeker wel." En daarmee smaak te de zege, met een eindtijd van 42 minuten en 14 seconden, eigen lijk nog beter, lachte Komon. „Dit is een prachtige overwinning. Ik koester dit moment." „Het lopen werd wel bemoeilijkt door de kou", reageerde Dibaba, nadat ze alles en iedereen aan gort had gelopen. „Ik was anders nog sneller geweest. Maar ik ben zeer tevreden, hoor. Ik heb gewonnen, daarvoor deed ik mee." Dibaba had steun aan het leger mannen, dat tussen Nijmegen en Groes beek ook in de race was. Ze kon zich aan dat tempo optrekken. „Dat was een uitdaging voor me." Voor Dibaba was de Zevenheuve lenloop over vijftien kilometer het bewijs dat ze klaar is voor een vol gend stadium in haar sportieve loopbaan. De Ethiopische olym pisch kampioene op de vijf en tien kilometer en meervoudig wereld kampioene op diezelfde afstanden én in het veldlopen keek vooruit naar de nieuwste mijlpaal uit haar carrière: de marathon. „Volgend jaar debuteer ik in die discipline in Londen. Die marathon is dan ook echt mijn grote doel van 2014. Ik wil in Londen mijn grenzen ver leggen en nieuwe wegen inslaan." De meeste basketballers van Orca's waren zater dagavond amper ge doucht of ze wilden al weg uit Vlissingen. Snel terug naar Urk en omstreken. Want het was al laat. Jesper Jobse stribbelde tegen. „Geef me nog tien minuut jes", zei hij. „Ik heb nog zo veel mensen te spreken hier." Voor de 29-jarige Jobse was zater dag 'het cirkeltje rond'. Hij groei de op in Zeeland en basketbalde tot zijn zeventiende bij BC Vlis singen. „Ik ken hier nog heel veel mensen. Met sommige jongens, zoals Sjors van de Poel, heb ik nog in een team gezeten. Maar nadat ik hier vertrok, heb ik nooit meer een officiële wedstrijd in Baskens burg gespeeld. Dit was m'n eerste keer in twaalf jaar." Jobse, die inmiddels in Amster dam woont, zocht het aan het be gin van deze eeuw hogerop. De forward van 2.03 meter kwam bij Landstede terecht, het Zwolse bas- ketbalbolwerk. In de eerste twee jaar ontwikkelde hij zich tot een belangrijke speler bij de junioren. Vervolgens maakte hij de stap naar de senioren. Hij draaide vijf volle seizoenen mee in de eredivi sie en hield zich knap staande tus sen de andere Nederlandse top pers en de Amerikaanse professio nals. „Ik heb daar een heel mooie tijd gehad en alles geleerd wat er te leren viel", vertelde hij. „Bas ketbal is een mooie sport. Ik ben er een tijdje helemaal voor ge gaan." Maar tijdens het seizoen 2010- 2011 stopte Jobse abrupt. Hij kon niet goed door één deur met Her man van den Belt, de toen net bij Landstede teruggekeerde trainer. Hij kreeg weinig speeltijd van hem en besloot per direct voor zijn maatschappelijke carrière te kiezen. „Kijk, van basketbal word je in Nederland niet rijk. Toen ik het bij Landstede niet meer naar m'n zin had, ben ik naar Amster dam verhuisd. Ik rekende erop dat ik daar met m'n bedrijfje meer werk zou hebben. En dat is ook wel uitgekomen." Dat tweemansbedrijfje, Pass and Play Basketball, verzorgt basket balworkshops bij verenigingen en onderwijsinstellingen. Samen met Florian de Vries geeft Jesper Jobse, die de pabo heeft gedaan, clinics aan allerlei groepen. „In eerste instantie proberen we jon geren natuurlijk enthousiast te maken voor basketbal", zei hij. „Maar dat is niet het enige. We werken soms met moeilijk op voedbare kinderen en met jonge ren die wel wat sturing kunnen gebruiken en hen geven we hand vatten. Via onze sport brengen we hen sociale vaardigheden bij." Met Pass and Play Basketball is Jobse drie dagen in de week zoet. Op de andere twee werkt hij op het Centre for Sports Educa tion, de topsportschool in Zwolle. „Daar spreek ik met al die jonge sporters - dus zeker niet alleen basketballers - over alles rondom de sport. Bijvoorbeeld over hoe an ders hun leven is dan dat van an dere kinderen. Ik begeleid hen in allerlei trajecten." De Walchenaar sport zelf ook nog volop. Aanvankelijk zocht hij een club in Amsterdam. Hij wilde er gens op niveau gaan afbouwen. „Maar toen werd ik benaderd door Orca's, dat al in de promotie divisie speelde. Ik wilde best naar Urk komen, maar dan wilde ik wel een paar andere jongens uit Amsterdam meenemen. Jongens VLISSINGEN - De basketbalwed- strijd in de promotieklasse tussen BC Vlissingen en Orca's in sport hal Baskensburg begon zaterdag als een feestje. Bij de ploegenvoor- stelling mocht de jarige Dorde Ka radzic als eerste het veld in. De Vlissingse center opende zelf de score en de thuisploeg kon prima mee met de amateurlandskam pioen uit Urk: 24-25 na het eerste kwart. In het tweede kwart bleven de Vlissingers lang in het spoor van Orca's. Pas in de laatste vijf minu ten namen de bezoekers afstand. De thuisploeg werd slordiger in de passing en miste vaak doelpo gingen, terwijl de Urkers gewoon doorgingen met scoren. „Dan is het verschil wel erg groot, en zie je toch de klasse van de tegenstan der, zij zijn niet voor niks de landskampioen", zei coach Klaas- Willem Barten na afloop. In datzelfde tweede kwart liep Ka radzic tegen zijn vierde persoonlij ke fout aan, waarna hij door Bar ten naar de kant werd gehaald. „Dorde komt terug van een bles sure, maar liet al weer zien dat hij een belangrijke speler is. Dan is het jammer dat hij zo snel tegen zijn vierde persoonlijke fout aan loopt", aldus Barten. Na de rust, die met een stand van 39-57 bereikt werd, beperkten de thuisspelers de schade in het der de kwart tot 54-79. Vlissingen be gon ook goed aan het vierde 1F~ MAAI door Lex Lammers NIJMEGEN - In een huiskamer op Mount Elgon in Kenia krijgt de jubi leumuitgave van de Zevenheuvelen loop een speciale plek. Aflevering 30 van het atletiekevenement in Nijmegen geldt voor Leonard Ko mon als de ultieme wraakoefening. De Afrikaan heeft niet alleen zijn ti tel terug, hij heeft ook de orde her steld. Hij is de beste. Leonard Komon neemt op de Zevenheuvelenweg afstand van zijn vriend en concurrent Nicholas Kipkemboi. foto Vincent Jannink/ANP door Lex Lammers NIJMEGEN - Ze was torenhoog favo riet en maakte die reputatie hele maal waar. Wereldster Tirunesh Di baba (28) won gisteren met over macht de Zevenheuvelenloop. De Ethiopische kwam na 48 minuten en 42 seconden binnen. Haar land genote Adere Berhane had ruim twee minuten meer nodig. Afbouwen op een door Roeland van Vliet De linkshandige Jesper Jobse legt de bal omhoog. Hij wordt verdedigd door de BC Vlissii door Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38