Vettel rijdt naar achtste overwinning op rij Shorttrackers bereiken doel zonder medailles I Carlsen stevent af op wereldtitel schaken 32 SPORT SCHAATSEN De Nederlandse schaatsers rijden in Salt Lake City opnieuw een wereldrecord op de achtervolging. 9 De 26-jarige piloot van Red Buil schreef gisteren in Austin in ver trouwde stijl de Grote Prijs van de Verenigde Staten op zijn naam. Voor Vettel, die van pole position was gestart, was het in Texas zijn achtste triomf op rij dit seizoen. Daarmee vestigde hij een record voor het aantal opeenvolgende overwinningen in één seizoen. De Italiaan Alberto Ascari won in de jaren vijftig negen GP-races op rij, maar dat was over twee seizoe nen verspreid. Giedo van der Garde reed de hele wedstrijd zoals gewoonlijk in de achterhoede. De Nederlandse cou reur van Caterham moest met de negentiende plaats genoegen ne men. Vettel kan met zijn illustere land genoot Michael Schumacher nog op gelijke hoogte komen voor het aantal GP-overwinningen in een heel seizoen. Dat staat nu nog op naam van 'Schumi' met dertien. Vettel bracht zijn totaal in Texas op twaalf, met komend weekein de de Grand Prix van Brazilië nog op het programma. Al in de eerste ronde verscheen de safetycar in de baan na een flin ke crash van de Duitser Adrian Su- til van Force India. De coureur bleef ongedeerd maar zijn bolide was zwaar beschadigd. Na de her vatting van de race reed Vettel ge staag weg van zijn achtervolgers, met de Fransman Romain Gros- jean (Lotus) op de tweede plek. De 38e GP-zege voor de superieu re Duitser kwam in de slotfase geen moment in gevaar, hoewel zijn voorsprong op Grosjean nog wel iets terugliep. De Fransman sloeg met succes een aanval van de Australiër Mark Webber, de teamgenoot van Vettel, op zijn tweede positie af. Het resultaat had alleen nog in vloed op de indeling straks in So- tsji. Nederland neemt het daar nu in de halve finale op tegen de VS, Zuid-Korea en Kazachstan, zo bleek na enig rekenwerk. En ont loopt Canada en Rusland. De vrouwen, die door een straf in de halve finales uitkwamen op de achtste plek, krijgen in Sotsji in de strijd om een finaleplek te ma ken met China, Italië en Japan. In Turijn was er behalve het brons op de aflossing diezelfde kleur eremetaal voor Sjinkie Kne- gt op de 1500 meter. In Kolomna werd de mannenploeg door een val van Knegt in de slotronde vier de, de Fries pakte diezelfde klasse ring op de langste afstand. Niels Kerstholt sloot de 1000 me ter af als vijfde. „Ook hier doen we goed mee", keek Otter terug. Nederland mag door de kwalifica tie van beide aflossingsteams met het maximale aantal van vijf man nen en vijf vrouwen naar Sotsji af reizen. Individueel werden er vijf tien startbewijzen verdiend. SALT LAKE CITY - De schaatsers Sven Kramer, Jan Blokhuijsen en Koen Verweij verbeterden zater dag voor de tweede keer in ruim een week tijd het wereldrecord op het onderdeel ploegachtervolging. „Dit was nog beter dan vorige week. Mijn start in de eerste ron de was bepalend", zei Sven Kra mer tegen de NOS. „Vorige week ging ik te langzaam weg. Daar door waren de eerste twee ron den ook te langzaam." In Calgary kwam het Oranje-drie tal vorig weekeinde tot 3.37,51. In Salt Lake City haalden Kramer, Blokhuijsen en Verweij bijna twee tellen van die toptijd af: 3.35,60. Nederland zet met de twee zeges in Calgary en Salt La ke. City de sterke lijn van vorig sei zoen door. Het team van bonds coach Arie Koops won toen alle wereldbekerwedstrijden en was ook bij het WK afstanden de bes te. Bij de vorige twee Olympische Spelen liep Oranje het goud mis op dit onderdeel. Dat het sinds twee*seizoenen on der leiding van Arie Koops beter gaat, heeft volgens Kramer vooral te maken met duidelijkheid. „Er wordt niet geïmproviseerd", legt hij uit. „We hebben een heel strak plan. En zo wordt het uitge voerd." Ireen Wüst boekte in Salt Lake Ci ty haar eerste internationale zege in het nieuwe schaatsseizoen. De rijdster van TVM verbeterde met 1.52,08 haar eigen Nederlandse re cord op de 1500 meter, maar ze had stiekem gehoopt op meer. „Ik ben heel blij dat ik een Ne derlands record heb gereden", al dus Wüst. „Maar ik baal wel een beetje dat ik het wereldrecord niet heb gepakt Ik zit er wel dicht bij." Het wereldrecord is met 1.51,79 sinds november 2005 in handen van de Canadese Cindy Klassen. „Dit was de race waar ik vorige week naar op zoek was", zei Wüst verder. „Nu maakte ik mijn slagen weer af." Lee Sang-hwa blijft de schaatswe reld verbazen. De Zuid-Koreaanse verbeterde zaterdag haar eigen we reldrecord op de 500 meter op nieuw flink. Lee Sang-hwa had slechts 36,36 seconden voor haar race nodig. Vrijdag, toen ze het wereldrecord ook al aanscherpte, klokte ze nog 36,57- Margot Boer was met de zesde plaats opnieuw de beste Neder landse. De rijdster van Team Liga zette een tijd neer van 37,32. Vrij dag, tijdens de eerste 500 meter, was Boer ook als zesde geëindigd. Toen in 37,28 seconden. Ronald Mulder nam gisteravond het Nederlands record op de 500 meter over van zijn broer Michel. De schaatser van BrandLoyalty no teerde op de kortste afstand een tijd van 34,25 seconden. Dat was net niet genoeg voor de zege. Keiichiro Nagashima uit Japan was een fractie sneller: 34,24. Michel Mulder had het Neder lands record op de 500 meter pas twee dagen in handen. Hij kwam vrijdag, tijdens de eerste 500 me ter, tot 34,26 seconden. De Amerikaanse Brittany Bowe verbeterde gisteravond het wereld record op de 1000 meter. Ze maak te met 1.12,58 veel indruk. Haar landgenote Heather Richardson kwam in de slotrit met 1.12,61 nog heel dichtbij en zat ook ruim on der het oude wereldrecord, dat sinds januari 2012 op naam van de Canadese Christine Nesbitt stond met 1.12,68. Ireen Wüst verzeker de zich van de bronzen medaille en deed dat met een Nederlands record: 1.13,33. DAVIS OPNIEUW NET IETS RAPPER DAN NUIS Zaterdag won Carlsen ook de zes de partij, na een dag eerder al op voorspong te zijn gekomen. Op nieuw zegevierde hij volgens het beproefde Carlsen-recept: initia tieven van de tegenstander neu traliseren in het middenspel, toe slaan in het eindspel. Het zal regerend wereldkampioen Viswanathan Anand tot wanhoop drijven. Uitgerekend in zijn ge boortestad Chennai (Madras) is Carlsen voor hem onbespeelbaar. Met een 4-2-achterstand moet de Indiër vanaf vandaag in de twee de helft van de tweekamp op bui gen of barsten spelen. In minder dan veertien dagen en zes par tijen zal hij Carlsen minimaal twee keer moeten verslaan. Twee nederlagen, dat is hooguit Carl- sens gemiddelde op jaarbasis, op basis van tientallen krachtmetin gen op het hoogste niveau. Zaterdag offerde de Noor in het eindspel zijn pionnen op de dame vleugel, waardoor hij op de ande re vleugel kon toeslaan. De Nederlandse schakers slo ten het EK voor landenteams in Warschau af met een ruime over winning op.Bulgarije. Door de ne derlaag van zaterdag tegen Rus land (11/2 - 2 1/2) zat een plaats in de top tien er niet meer in. Oran je eindigde als elfde. De Europese titel was voor Azerbeidzjan. De Nederlandse vrouwen vyerden veertiende na kansloos verlies te gen Georgië. Het team van Oekraï ne werd kampioen. AUSTIN - Op Sebastian Vettel staat in de Formule 1 nog steeds geen maat. De Duitse autocoureur is al bijna een maand zeker van zijn vier de wereldtitel op rij in de konings klasse, maar van enige verslapping in de concentratie is bij hem geen sprake. KOLOMNA - Medailles bleven dit maal uit, maar de Nederlandse shorttrackers sloten het tweede olympische kwalificatietoernooi gis teren tevreden af. Missie geslaagd, was vrijdag al de conclusie nadat zowel bij de mannen als de vrou wen de halve finales waren bereikt op de aflossing. Bondscoach Jeroen Otter zag zijn mannen na het brons vorige week in Turijn ditmaal net naast het podium eindigen. Achtervolgers steeds sneller Shani Davis haalde zaterdag zijn tweede overwinning in de World Cup. De Amerikaan won de 1000 meter in 1.06,88. In een rechtstreeks duel was Davis net wat rapper dan Kjeld Nuis, die 1.07,02 klokte en daarmee zijn persoonlijk record (1.07,57) verbe terde. Ook vorig weekeinde in Calgary hield Davis Nuis van goud af: 1.07,46 om 1.07,57. Davis was in Salt Lake City al de snelste op de 1500 meter. Voor Nuis is het zijn derde medail le in het huidige wereldbekersei zoen. Naast de zilver op de kilome ter in Salt Lake City en Calgary be haalde de sprinter vorige week brons op de 1500 meter. CHENNAI - De match is op de helft, en de match is eigenlijk al voorbij. Magnus Carlsen wordt de nieuwe wereldkampioen schaken. Nie mand die er nog aan twijfelt, of je moet in wonderen geloven. De Daviscupwinnaars tonen de trofee aan de fotografen en het teleurgestelde Servische publiek. foto Koca Sulejmanovic/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32