Geen plek voor Krol in Afrikaanse delegatie Herstelde Duarte richt zich op Bar^a JAPAN-NEDERLAND 30 SPORT 35 7> Een ploeg uit Azië (Japan) is in staat om een vooraanstaand Europees land (Nederland) te overvleugelen. M Die zal overigens heel veel over eenkomsten hebben met de dele gatie die ruim drie jaar geleden op het WK in actie kwam. Het Afrikaanse continent mocht des tijds zes landen afvaardigen, om dat Zuid-Afrika als organisator au tomatisch geplaatst was. De kans is nu groot dat de vijf andere Afri kaanse landen die in 2010 aan het WK meededen, ook in Brazilië weer van de partij zijn. Kame roen, Ivoorkust en Nigeria verze kerden zich dit weekend van een ticket, Ghana en Algerije kunnen zich morgen plaatsen. Voor Ghana lijkt dat een eitje. De Black Stars wonnen de heenwed strijd tegen Egypte al met 6-1 en moeten dus alleen nog even ne gentig minuten overeind blijven. Dan is het land dat in 2010 bijna geschiedenis schreef ook vier jaar later van de partij op een WK. In Zuid-Afrika leek Ghana op een koude vrijdagavond het eerste Afrikaanse land te worden dat de halve finale van een WK voetbal bereikte. Maar na de handsbal en rode kaart voor Luis Suarez knal de Asamoah Gyan de toegekende strafschop in de slotseconden op de lat. Na de verlenging en de noodzakelijke strafschoppenserie bereikte Uruguay alsnog de halve finale (waarin Nederland te sterk was) en dropen de Ghanezen een illusie armer af. Ze krijgen volgend jaar zomer vrij wel zeker een herkansing. Ivoor kust, Nigeria en Kameroen heb ben die zekerheid wel al. Nigeria plaatste zich zaterdag dankzij een 2-0-zege op Ethiopië als eerste Afrikaanse land voor het WK. De door Chelsea aan Liverpool ver huurde Victor Moses opende de score uit een strafschop, Victor Obinna bepaalde de eindstand op 2-0. Nigeria had het heenduel in Ethiopië al met 1-2 gewonnen. Ivoorkust was een paar uur later het tweede Afrikaanse land dat zich plaatste. Na de 3-1-overwin- ning van ruim een maand gele den, volstond een 1-1-gelijkspel te gen Senegal. Het duel werd in de Marokkaanse stad Casablanca ge speeld, omdat de wereldvoetbal bond Fifa vorig jaar na rellen het stadion in Dakar in de ban had ge daan. In Casablanca zorgde Mous- sa Sow voor een late voorsprong voor Senegal, dat op dat moment nog maar één doelpunt nodig had om zich te plaatsen. Die bevrij dende treffer kwam er niet meer. Oud-Feyenoorder Salomon Kalou maakte in blessuretijd gelijk en stelde zo het Ivoriaanse ticket vei lig. Wilfried Bony (ex-Vitesse) bleef de hele wedstrijd op de bank. Bij Kameroen had de Duitse bondscoach Volker Finke gister middag in zijn basisopstelling een plaatsje ingeruimd voor Eyong Enoh. De controlerende middenvelder, die zijn wedstrij den vooral bij long Ajax speelt, wist zich omringd door vedettes als Samuel Eto'o (Chelsea) en Alexandre Song (Barcelona). In het kolkende Stade Omnis- ports Ahmadou-Ahidjo zorgde Pierre Wébo al snel voor de ope ningstreffer en maakte Benjamin Moukandjo er na een half uur 2-0 van. Krol voerde halverwege twee wissels door, zag Tunesië dankzij een treffer van Achmed Akaïchi terug in de wedstrijd komen, maar wist de dure .gelijkmaker niet meer te produceren. Met twee doelpunten bezorgde Jean Makoun de thuisploeg een ruime zege en barstte in Yaoundé een volksfeest los. Omdat Ghana het verschil met Egypte al heeft gemaakt (6-1) staat morgenavond alleen op het duel Algerije-Burkina Faso nog echt spanning. Algerije was in 2010 na de poulefase al klaar, Bur kina Faso plaatste zich nog nooit voor een WK. De formatie van de Belgische bondscoach Paul Put won de heenwedstrijd in hoofd stad Ouagadougou met 3-2 en zal morgen vooral op een uitdoel- punt azen. Put, in België voor het leven ge schorst vanwege zijn aandeel in het gokschandaal met de Chineés Zheyun Ye, kan dus geschiedenis schrijven. Lukt dat niet en maakt Ghana tegen Egypte geen fout, dan is de Afrikaanse WK-delega tie straks in Brazilië op Zuid-Afri ka na precies dezelfde als in de zo mer van 2010. GENK - Eén dag voor de oefeninter land tegen Japan kreeg Louis van Gaal een interessante vraag voor gelegd. Of hij het geen uitdaging vindt om straks, nu hij heeft aan gekondigd na het WK 2014 af te zwaaien bij Oranje, bondscoach van de 'Blue Samurai' te worden? Japanse voetballers hebben im mers een profiel dat aan de hoge eisen van Van Gaal voldoet - disci pline, teamgeest - en ze zijn be- paald niet zonder talent. Koppel beide partijen aan elkaar en er zou zomaar een succesformule kunnen ontstaan. Toch? Van Gaal was duidelijk in zijn antwoord: nee, het is geen uitdaging. De mondiale hiërarchie in het voetbal staat al een eeuw lang vast, alsof de Bosatlas nooit op nieuw wordt gedrukt. Europa en Zuid-Amerika regeren over de we reld, leunend op financiële domi nantie en een lange traditie, en de andere continenten reiken niet verder dan de schaduw. Nog nooit haalde een land dat buiten de grenzen van de oude voetbal wereld ligt de WK-finale. Gebrek aan structuur en tactisch inzicht (Afrika), een beperkte voetbalhistorie (Azië) en een infe rieure positie binnen de sportcul- tuur (Noord-Amerika, Australië) zorgen ervoor dat de machtsver houdingen in stand blijven. En dan is een land als Japan, in de be levingswereld van grote voetbal- coaches, dus geen uitdaging. Maar waarom zou dat, anno 2013, geen uitdaging kunnen zijn? Zie het Nederlands elftal, een ploeg met wereldwijd nog altijd een gro te reputatie, zaterdag één helft lang wankelen tegen Japan, een land waar amper twintig jaar op serieus niveau profvoetbal wordt gespeeld. De traditionele logica schrijft voor dat de Europese ploeg in een wedstrijd tegen een natie uit de nieuwe voetbalwereld in ieder geval superieur is op tech nisch en tactisch gebied. Maar het tegendeel was zaterdag het geval. De befaamde Hollandse School leek na rust op een kleuter klas, vergeleken met het college van modern en dynamisch voet bal dat Honda en co gaven. En dat werpt weer een interessante vraag op: is het in de toekomst daadwerkelijk mogelijk om de he gemonie van Europa en Zuid- Amerika te doorbreken? Japan be wijst dat een planmatige aanpak binnen een relatief korte periode een groot effect kan hebben. Zuid-Korea bewees dat al eerder. Introduceer diezelfde werkwijze in landen met een nog veel grote re bevolking (China, India, Indo nesië) en het voetbal kan ook daar een enorme vlucht nemen. Nu nog wordt de ontwikkeling van de sport in dat deel van de wereld belemmerd door corruptie, geld gebrek en matchfixing. Maar de potentie moet met een oneindig reservoir aan jeugd- en straatvoet ballers enorm zijn. Wie de symboliek wil zien, zag Duarte hobbelde anoniem rond op het veld van De Toekomst. An ders dan Lesly de Sa stak hij niet boven de rest uit. Zijn aannames haperden, passes miste richting en acties mislukten hoofdzakelijk. Lekker liep het bepaald niet. Niet temin bleef hij langer dan strikt noodzakelijk binnen de lijnen. De speler gebruikte zijn terugkeer om het laatste deel van zijn revali datie te bespoedigen. „Als ik me goed voelde, mocht ik in de twee de helft eventjes blijven staan", verklaarde hij na afloop. „Ik wilde door." Het besluit door te bijten werd in gegeven door sportieve ambitie. Duarte wil, als het even kan, zater- dag tegen zijn oude werkgever Heracles Almelo zijn rentree ma ken in de eredivisie. Als hem dat lukt, zit hij dinsdag mogelijk bij de selectie voor het Champions Leagueduel met Barcelona. Zijn optreden met Jong Ajax be viel, maar als het aan hem ligt, schuift hij direct door naar de A-selectie. Duarte zet alles in het werk om vrijdag niet nogmaals zijn opwachting bij het tweede elftal te hoeven maken. „Liever ga ik niet mee naar de uitwedstrijd tegen FC Den Bosch. Ik wil zo snel mogelijk terug naar Ajax 1. Dan moet je minuten maken, zo als ik vandaag deed tegen Sparta." De gretigheid van Duarte viel goed te begrijpen. Afgelopen zo mer maakte hij de overstap van Heracles naar A'jax. Het kostte hem enige tijd te wennen aan het spel in Amsterdam. Toen hij zijn draai had gevonden, liep het di rect fout. Tegen AC Milan (1-1), een wedstrijd waarin hij uit blonk, raakte hij geblesseerd aan een enkel. „Ik hield er geen tel re kening mee dat ik daar zes weken zoet mee zou zijn." Duarte, gezegend met een sterk lichaam, dacht hooguit een dag of drie rustig aan te hoeven doen. De periode van inactiviteit stond hem tegen. „Ik heb er een hekel aan, als ik niet kan spelen. Op de tribune zitten is nog erger. Dat deed pijn." Zijn weinig verheffende optreden tegen Sparta verbaasde hem niet. „Het kon een stuk beter. Maar zul ke wedstrijden speel je om ritme op te doen." Duarte rekende erop snel terug te zijn op het niveau van voor zijn blessure. „Ik ga extra hard trainen. Hoe meer je dat doet, hoe vlugger je conditio neel op orde komt. Dan haal ik gauw mijn oude niveau weer. Voetballen verleer je niet." door Barry van der Hooft MIDDELBURG - De missie van Ruud Krol om Tunesië naar het WK in Brazilië te loodsen, strandde giste ren in een kolkend stadion in Yaoundé. Na de 0-0 uit de heen wedstrijd kwam Tunesië er in de re turn tegen Kameroen niet aan te pas. Krol zag zijn ploeg met 4-1 ver liezen, waardoor zijn WK-droom uiteenspatte. Voor de Nederlandse coach is geen plaats in de Afrikaan se WK-delegatie. Nieuwe landen 1 door Roel Wiche 3 Louis van Gaal wisselde zaterdag drie keer. Jetro Willems kwam meteen na rust in het veld, Memphis Depay (69e minuut) en Jonathan de Guzman (78e) later in de tweede helft. door Geert Langendorff De Ethiopische middenvelder Hajlu Aynaiem (nummer 5) gebruikt de Nige- riaan Ahmed Musa (ex-VW) als opstapje, foto Pius Utomi Ekpei/AFP AMSTERDAM - Lerin Duarte (23) maakte gisteren tegen Sparta Rot terdam zijn rentree bij Jong Ajax, dat met 2-1 won. Als het aan de middenvelder ligt, blijft het bij een eenmalig optreden bij de beloften. Hij richt zijn vizier op het Cham pions Leagueduel met Barcelona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30