Minder tandartsbezoek door crisis Garagist lijdt onder succes van winterhand PZC JO0S paul KusTERes PZC Maak iemand abonnee! Op een droge en donkere plek wachten tienduizenden banden op een wisselbeurt. 2 IN HET NIEUWS BANDENVERKOOP COLOFON SEEN SEKLEUR&E PIET EU INTOCHT SINT TJA... NOGAL LOGISCH, ZE HEBBEN HEM ZÓ zwartgemaakt Volgens voorzitter Rob Barnasco- ni van de Nederlandse Maatschap pij ter bevordering van de Tand heelkunde leidt het wegblijven voor de patiënt op termijn tot ho gere kosten: „We kennen in Ne derland een prima preventief sys teem. Wij zijn de enige medische beroepsgroep die patiënten ook zonder klachten ziet. Gemiddeld gaat een Nederlander 2,7 keer per jaar naar de tandarts. Door de con troles zien we schade in een vroeg stadium en kunnen we di rect ingrijpen. Als tandaandoenin- gen niet tijdig worden opge spoord en behandeld, kan de scha de op termijn groot zijn. Dan kan ernstige pijn ontstaan en moeten vullingen en soms zelfs dure kro nen of protheses de problemen oplossen." Niet alleen gaan men- 23 procent van de Nederlan ders van 18 jaar en ouder gaat minder vaak naar de tandarts vanwege de kosten sen minder vaak naar de tandarts, ze stellen grote behandelingen uit kostenoverwegingen ook steeds vaker uit. Dat heeft mede te ma ken met het feit dat de aanvullen de verzekeringspakketten steeds minder behandelingen vergoe den. Volgens Barnasconi heeft dat niet alleen gevolgen voor de toe stand van het gebit: „De mondge- zondheid is van invloed op de al gehele gezondheid. Problemen in de mond kunnen hart- en vaat ziekten veroorzaken." De voor man maakt zich ook zorgen over mensen tot 18 jaar voor wie de tandartszorg gratis is. Bij hen wor den vaker gebitsproblemen gesig naleerd. „Dat heeft vooral te ma ken het toenemende gebruik van suikers." Bedrijfstakorganisatie Vaco voor spelt voor dit jaar een daling van een kwart ten opzichte van het topjaar 2011 toen nog bijna tien miljoen banden werden verkocht. In die piekjaren werden echter zo veel winterhanden aan de man ge bracht, dat de markt momenteel is verzadigd. Nu automobilisten een winter- of zomerset in reserve hebben lig gen, hoeven ze jarenlang geen nieuwe banden meer te kopen. Het feit dat de aankoop van win terhanden 'een investering in de toekomst' is, werd door de sector altijd als verkoopargument ge bruikt. Dit effect komt nu als een boemerang terug richting de ban- denhandel die na enkele topjaren forse veren laat. „Het aantal faillissementen is nog beperkt, maar je merkt dat bedrij ven snijden in het aantal mede werkers en het aantal vestigin gen", zegt woordvoerder Edwin Brinksma van Vaco, waar 750 ban denbedrijven onder vallen. Volgens Brinksma is het overi gens niet alleen de winterhand die een rol speelt. Ook de crisis speelt de bedrijfstak parten. „Het aantal zakelijke auto's neemt af en de auto's die er nog zijn, rijden minder kilometers. Particulieren stellen het vervangen van auto banden uit. Vier op de tien ban den in het verkeer hebben te veel slijtage." Volgens Vaco rijdt ongeveer een derde van de auto's in Nederland 's winters op winterhanden. Die markt zal niet verder 'groeien, is de verwachting. „Mensen die de aanschaf serieus overwogen, hebben inmiddels de banden gekocht. Alleen als de winterhand in Nederland ver plicht wordt, is groei nog moge lijk. Dat zien we voorlopig niet ge beuren." T: 088-0139995 WOUDENBERG - Piet van de Pol loopt de hal achter zijn banden zaak in Woudenberg binnen en kijkt omhoog. „Je moet er eigen lijk niet aan denken dat je 8o pro cent van wat hier staat weer naar buiten moet slepen. En toch doen we dat twee keer per jaar." Negen meter hoog is de hal. In rekken staan in elf lagen boven el kaar maar liefst 44.000 gebruikte autobanden te wachten tot hun ei genaar ze weer onder de auto wil laten schroeven. Welkom in het 'bandenhotel' van Profile Tyrecenter ABI met zeven filialen in het midden van het land. Hier wachten - vooral - de zomerbanden van klanten van vijf filialen tot de winter weer voorbij is. Droog en in het don ker, om slijtage te beperken. Per klant staan ze netjes bij elkaar. Twee banden naast elkaar, de an dere twee erachter. „Zo hoeven we minder gangpaden te maken en verliezen we minder ruimte", legt Van de Pol uit. Ruimte is geld. „Maar nee, hier maken we echt geen winst op."- Terwijl de directeur het bedrijf laat zien, zijn twee medewerkers druk in de weer met het bij elkaar zoeken van winterhanden die een dag later gemonteerd moeten wor den. „Per filiaal proberen we zes tig bandenwissels per dag te plan nen", legt Van de Pol uit. De sets worden handmatig uit het rek ge haald. Dat gaat sneller dan met een automatisch systeem of met liften, berekende Profile Tyrecen ter. Per filiaal worden de banden in een soort vlechtsysteem in een grote bak gestapeld. „Die bak gaat straks met de vrachtwagen naar Door Paulus Smits UTRECHT - De economische crisis is merkbaar in de tandartsenpraktijk. Patiënten stellen controles en be handeling steeds langer uit, blijkt uit NIPO-onderzoek. Omdat ze de kosten niet meer kunnen opbren gen, gaat 23 procent van de Neder landers van 18 jaar en ouder min der vaak naar de tandarts. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee LEIDEN - De verkoop van autoban den in Nederland daalt naar het laagste niveau in jaren, mede als ge volg van het succes van de winter- band. Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet meer nabezorgd. U ontvangt restitutie. Abonnees heb ben gratis toegang tot de e-paper via pzc.nl/epaper (eenmalig aanmelden) Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 -12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright®wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Rustplaats door Paul Bots 90 Zo'n 90 procent van de mensen die met winterhanden rijden, laat de zo merbanden achter bij de bandenhan- del. Ze willen hun auto niet vies ma ken of hebben geen plek in de schuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2