Bondscoach Louis van Gaal weet na duel met Japan (2-2) vooral hoe het niet verder moet met het Nederlands elftal. www.pzc.nl/rudestats Van de Ketterij krijgt heel veel over zich heen bij duel Hoek Voor Jesper Jobse is het cirkeltje met duel in Vlissingen rond Van Aanholt voegt zich bij Oranje Tot zijn eigen verbazing mocht Patrick van Aanholt (23) zich gisteren melden bij het Nederlands elftal. De linksback van Vitesse werd opgeroepen door bonds coach Louis van Gaal vanwe ge blessures van Jetro Wil- lems en Bruno Martins Indi. „Ik ben hartstikke verrast en blij", stelde Van Aanholt in een korte reactie op de web site van zijn club. „Ik heb er zin in, een mooie kans." Nigel de Jong komt met de schrik vrij Nigel de long heeft geen ern stige blessure overgehouden aan de oefeninterland van het Nederlands elftal tegen Japan (2-2). De middenvel der van AC Milan liet zich zaterdag in de rust vervan gen, nadat hij een tik op zijn linkervoet had gehad. De verwachting is dat De Jong morgen, in de afsluitende in terland van dit jaar in Am sterdam tegen Colombia, dan ook gewoon kan spelen. Drie Afrikaanse landen naar WK Ivoorkust, Kameroen en Ni geria hebben de eerste drie Afrikaanse tickets voor het WK voetbal in Brazilië vero verd. Nigeria won ook het tweede play-offduel met Ethiopië (2-0), Ivoorkust had genoeg aan 1-1 tegen Se negal. Kameroen schakelde het Tunesië van bondscoach Ruud Krol uit (4-1). Burgzorg gewond door geweld fans De Nederlandse voetballer Mitchell Burgzorg is zater dag gewond geraakt toen fans van Beroe Stara Zagora een training van zijn club Ludogorets verstoorden. Hij liep bij de gewelddadighe den verwondingen aan het hoofd op en moest worden afgevoerd naar het zieken huis. Burgzorg werd geraakt door een steen. Ook een as sistent-trainer van de Bul gaarse club raakte gewond. GENK - Het Nederlands elftal spar de in de tweede ambtsperiode van Louis van Gaal al tegen Italië, Duitsland en Portugal, maar die traditionele grootmachten voel den zich nooit geroepen Oranje in een oefenduel op de tekortko mingen te wijzen. Daarvoor was zaterdag op Belgische bodem een frivool en ontketend Japans en semble nodig. Het huiswerk waar mee de Aziaten Oranje opzadel den op weg naar de volgende af spraak, morgen tegen Colombia, voelde als strafwerk (2-2). Louis van Gaal zei in Genk bijna triomfantelijk 'dat Oranje in elk geval weer niet had verloren', maar de manier waarop het Ne derlands elftal in de tweede helft was sufgetikt, droeg alle wonden van een vernedering. Niet eerder in dit tijdperk als bondscoach moet Van Gaal zich zo onmachtig hebben gevoeld, als zaterdagmid dag in de tweede helft toen Japan onder leiding van Shinji Kagawa (Manchester United) en Keisuke Honda (ex-VW, nu CSKA Mos kou) een masterclass weggaf in snelheid, techniek, fitheid en com binatievermogen. Na de gloedvolle voorstellingen te gen Hongarije en Turkije kreeg Oranje een Japanse les in nederig heid. Veelzeggend was de boos heid bij aanvoerder Arjen Robben die na beide tegengoals met arm gebaren duidelijk maakte dat hij niets begreep van de defensieve chaos. Het was de onbegrepen taal van de vedette, die zich om ringd weet door middelmaat. Tegen Estland kende Oranje on langs ook al zo'n totale ineenstor ting in de tweede helft, maar het grote verschil met toen was dat Nederland kwetsbaar was in de omschakeling. Nu had Oranje de bal niet eens meer in bezit. Het land, dat in z'n opleiding altijd het accent legt op voetballende verdedigers, had niet het vermo gen om onder de druk uit te ko men. Dat het na een acceptabele eerste helft - met een doelpunt van Rafael van der Vaart en een schitterende goal van Arjen Rob ben - zo misging was volgens Van Gaal volledig te wijten aan de on nodige 2-1 vlak voor rust. Maar dat was te gemakkelijk gerede neerd. Daarmee ging Van Gaal voorbij aan de ware pijnpunten, die een structureel karakter heb ben. Soms kan de magie van die enkele kunstenaar niet alles meer verbloemen en zaterdag was dat het geval. Dat Van Gaal in de tweede helft na het wegvallen van de gebles seerde controleur Nigel de Jong voor een middenveld met louter linkspoten koos, kwam de balans in het elftal ook niet bepaald ten goede. Daley Blind kan dan in de eredivisie als verdedigende mid denvelder prima uit de voeten, de Japanners confronteerden hem na drukkelijk met z'n beperkingen als het niveau echt omhoog gaat. Zelfs Kevin Strootman oogde na rust hulpeloos, alsof hij het PSV-shirt nog droeg. In de huidi ge compositie van het elftal komt Strootman vooral op 'de onnatuur lijke' rechterkant uit en dat remt hem zichtbaar af. Wie het geploeter van Siem de Jong in de punt van de aanval zag, beseft hoe pijnlijk groot de leegte is die er ontstaat als Robin van Persie ontbreekt. Maar de groot ste problemen liggen nog steeds centraal achterin en wat de puz zel voor Van Gaal zo lastig maakt is dat de ontbrekende stukjes voor Brazilië niet boven water ko men. Wat hij ook probeert, het blijft behelpen op weg naar het WK. Na Japan kan er in elk geval een streep door het duo Stefan de Vrij/Ron Vlaar. „Ze zullen me nu wel weer een arrogante klootzak vinden, maar ik had dit voor speld, ik ken mijn spelers goed", doelde hij op de zwakke prestatie van Vlaar. Zo leerde Van Gaal in Genk voor al hoe het niet verder moet met Oranje. Of zoals hij het in zijn ei gen taal samenvatte: „We moeten een vinger op de zere plek leggen en verder in ons proces." VOETBAL BASKETBAL ARNHEM KATWIJK RIJSWIJK Pagina 30: Geen plaats voor Krol in Afrikaanse delegatie SOFIA Harde les in nederigheid door Leon ten Voorde Arjen Robben schiet Nederland met een prachtige treffer op een 2-0-voorsprong tegen Japan, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29