Het sukadelapjesparadijs CONSUMENT 23 KOOPWAAR Wouter Klootwijk De mens, in elk geval de Nederlandse mens in een grote stad, denkt te weten wat de koe wil. Het enige dier op aarde dat kan fietsen, verbeeldt zich eventjes een koe te zijn om meteen zeker te weten dat een koe in een wei wil lopen. U hebt gelijk me vrouw, een koe gaat niet graag uit winkelen en woont liever niet op drie hoog. Wat zeg ik? Zo veel weet ik van koeien; het klopt van dat winkelen. Maar drie hoog is ze om het even. Als er smakelijk hooi te over is en goed water. Mu ziek doet ze ook wat. Maar liever wonen ze aan een rivier. Langs de rivier is altijd wat te beleven. Boten de ene kant op en de ande re. Stroom op langzaam, stroom af wel 40 kilometer per uur. Ik kijk er graag naar. Koeien ook, want kijk ze kijken. En als ik door de polder vaar en de koeien van buurman zien mijn kop bo ven het riet, dan komen ze naar de waterkant en lopen met me mee tot ze niet verder kunnen. Daarom stel ik de regering voor en in het bijzonder vrouw Dijks- ma, belast met dierenwelwezen, te verordonneren dat koeien voortaan moeten grazen, daar waar ze naar boten kunnen kij ken. Maar ik was even de Nederlandse flauwekul in deze ontsnapt. Op reportage in Ierland om er koeien te ontmoeten en hun bazen. Alles wat Nederlandse dames in een grote stad koeien toewensen, heb ben de beesten in Ierland al dui zend jaar. Alle ruimte en gras zat. Als het waar is dat vlees van een rund dat gelukkig is geweest, naar mensenmaatstaf, als dat vlees echt beter smaakt, dan moet u het uit Ierland hebben. Of van runderen van mijn buurman natuurlijk, die zie ik elke dag ge lukkig zijn. Met gras. Ierland heeft daarbij iets bijzonders. Het hele jaar rond is het gras groen. Niet op elke plek is het op elk mo ment even goed bruikbaar, maar veel koeien zijn er die nooit bin nen hoeven wachten tot de win ter voorbij is. Langs de westkust, langs de Atlantische Oceaan gra zen ze een groot deel van het jaar op berghellingen en in dalen, in gebied waar niets anders groeien wil dan gras. In het najaar regent het soms zo lang en hevig dat de weiden te nat worden. De beesten trappen het gras stuk. Tijd om de koeien op stal te doen. Veel Ierse veehou ders doen dat niet. Ze brengen hun dieren naar boven. Want bo venop de bergen groeit tussen het gesteente ook gras. Genoeg om de winter mee door te ko men. En het is er droger dan bene den. Het enige comfort wat het vee er heeft zijn muurtjes waar ze luwte vinden. Het kan er stor men. Zie je het paradijselijke land en weet je dat geen grasspriet is ge voed met kunstmest en dat er j niet met vuil gespoten wordt te gen onkruid en hinderlijke beest je en zie je runderen met hun dik ke krullend behaarde huid en wil je eigenlijk alleen maar eten van wat gelukkig was, dan ben je ver kocht. Hier moet de sukadelap vandaan komen voor de feestda gen. Toch nog even aan de boer ge vraagd wat zijn koeien er van vin- den, de hele winter op de berg. Niet zo héél fijn, zei de nuchtere Ier. breide tips staan er filmpjes, beoordelin gen, vergelijkingen en stappenplannen om goed voorbereid tot aanschaf over te gaan. De eerste keuze die je moet maken is die tussen compact en spiegelreflex. Compact staat voor klein en handzaam. De capacitei ten van de nieuwe compactcamera's varië ren van behoorlijk tot zeer goed. Daarmee zijn ze handig voor thuis, onderweg én op je vakantieadres. Aanzetten, klikken en klaar, tenminste als de opstarttijd snel is; let daar op bij de aanschaf. Groot voordeel is dat je met een compactcamera minder opvalt. Wat moet de camera kunnen? Filmpjes ma ken bijvoorbeeld? Bij de goedkopere came ra's moeten dan de lichtomstandigheden optimaal zijn. De prijs van de compactca mera klimt naar mate de capaciteiten en extra's toenemen. Maar bedieningsgemak is minstens zo essentieel bij het kiezen, probeer een camera in de winkel uit. Digitale spiegelreflexcamera's zijn dankzij dalende prijzen voor een grotere groep aan trekkelijk. Ook voor mij? Ik ken mezelf goed genoeg om te weten dat ik geen zin het in het uitpluizen van een gebruiksaan wijzing. Jaloers ben ik wel op die handige vriendin die met prachtige foto's thuis kwam na haar reis. Een alleskunner aan schaffen en altijd op de automaat fotografe ren, is niet handig. Waarom zou ik dan een camera kopen met zoveel mogelijkheden? Een van de grote pluspunten van spiegelre flex was altijd de helderheid van beeld, dankzij spiegels en prisma's die het licht vangen. Maar er zijn inmiddels genoeg compactcamera's die met dat heldere beeld kunnen concurreren. Wat betreft nauwkeu righeid en kwaliteit van foto's hoeven spie gelreflex en compactcamera niet voor el kaar onder te doen. Ze beschikken vrijwel allemaal.over tal van voorkeuzeprogram ma's en uiteraard een automatische stand die alles van je overneemt. Hoe meer je met die instellingen speelt, des te leuker en verrassender het resultaat. Wat je eruit haalt als fotograaf uiteindelijk met interes se te maken. Het verschil in keuze tussen goedkoop en duur wordt bepaald door de manier waar op je wil fotograferen: mikken, klikken en wegwezen of wil je zoeken, zoomen, probe ren, 'flitsen, nogmaals scherpstellen. En wat daarna met de foto's? Uitvergroten, be werken, een album samenstellen? Denk er wel aan dat hoe meer je met een foto wilt doen, des te meer pixels de foto moet heb ben. Er komen aan de lopende band nieuwe camera's op de markt. Hoe kies je de camera die goed bij je past? De feestdagen komen er weer aan, een mooie gele genheid om de camera ter hand te nemen. Vrolijk beeldmateriaal voor zoete herinneringen, als het even kan straks in een fraai foto boek. Jammer als blijkt dat de geschoten kiekjes het aanzien nauwelijks waard zijn. Rode ogen, wazige vlekken, te veel of juist te weinig licht, onscherp beeld. En wat moet ik denken van die rare rode streep die overal boven in beeld staat? Dat kan be ter; het is tijd voor een nieuwe camera. Maar hoe kies je die? Voor wie niet zo van de techniek is, valt het niet mee te kiezen uit zo veel soorten, mogelijkheden en prijzen. Hoewel bijna elk mobieltje tegenwoordig beschikt over een camerafunctie (die het in veel gevallen verrassend goed doet trouwens) staat dat het aanbod van serieuzere apparatuur niet in de weg. Kiezen is voor leken die de voor uitgang op dit gebied niet bijbenen, lastig. Toch hoeft het niet ingewikkeld te zijn. Drempelvrees (straks begint de verkoper over pixels, sluitertijden, diafragma's, objec tieven... waar gaat dit over?) is evenmin nodig. Goed voorbereiden des te meer! Aanbiedingen zijn lastig. Voor een beetje geld meer heb je een serieuze camera in be zit. Gevaar is dat op basis van prijs een ca mera wordt aangeschaft die misschien meer kan dan je wenst, te ingewikkeld is of veel extra's (dure lenzen, batterijen, ge heugenkaarten, etc.) nodig heeft. De verko per kan ook een valkuil zijn, merk ik zelf. Leken kunnen een gewillig slachtoffer zijn voor een verkooppraatje. Ik wil advies, maar ontdek dat het slimmer is vooraf te bepalen wat voor mij belangrijk is. Wat wil ik met de camera en minstens zo belangrijk: wat is mijn budget? Begin niet met zoeken naar aanbiedingen, staar je niet blind op alleen prijs, klinkt het advies van deskundigen. Op www.hoedoe.nl, maar ook op de site van de consumentenbond, www.consumentenbond.nl en op www.kieskeurig.nl kun je als leek verras send veel informatie vinden. Naast uitge- MAANDAG 18 NOVEMBER 2013 Zorg voor de beste camera reageren? consument@depersdienst.nl door Sandra van Maanen beeld iStock Oriënteer je vooraf via in ternet en een aantal win kels, voel hoe de camera in je hand ligt. Beperkt de ambitie zich tot huis-, tuin- en keukenfoto grafie, dan is een compact camera een prima keus (van 100 tot 1.000 euro). Voordeel van betere com pactcamera's is de betere lens en nauwkeurige me ting. Optische zoom is be langrijker dan digitale zoom. Let op de opstarttijd - van de camera. Moet de camera tegen een stootje kunnen, kies dan een stevige, waterdichte. Een hoesje is ook handig. Spiegelreflexcamera's koop je vanaf 500 euro. Goedko pe spiegelreflexcamera le veren niet meer kwaliteit dan digitale compactcame ra's uit het hogere seg ment. Voor een goede spiegelre flexcamera betaal je 700 tot 1.200 euro, waarbij de standaardlens (niet altijd de beste) is inbegrepen. Professionele camera's be ginnen bij 1.800 euro. Resolutie, grootte én kwali teit van de beeldsensor en processor bepalen de tech nische kwaliteit van foto's. Megapixels zijn voor niet-professionals minder relevant (tenzij je foto's wil bewerken of forse uitver grotingen wil maken). Een hd-minikabel is handig, kies niet de duurste. Slimme websites met een schat aan informatie, prijs- en prestatievergelijkingen: www.consumentenbond.nl, www.kieskeurig.nl en www.hoedoe.nl. DUUR IS NIET ALTIJD BETER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23