molenaar Met krimp moet je verstandig omgaan Moeite met opstaan? Ik niet! ZEELAND 19 te gast Voorlezen uit 'Eline Vere' in Koperen TUin <K kef www.molenaar.nl Tel 0800-27 40 400 info@molenaar.nl Om mij heen kom ik vaker mensen tegen die wel klaar zijn met krimp. Praten over krimp lost niks op, is de stelling. Sterker nog: al dat gedoe over krimp zorgt er maar voor dat er ook daadwerkelijk krimp komt. Het is een voorspelling die zichzelf waarmaakt, al leen al door het er steeds maar over te heb ben. We vervallen in nodeloos somberen en praten onszelf de put in. We worden er ziek van. Krimp is een virus dat zich snel verspreidt. Bijvoorbeeld via de krimpcafes die op ver schillende plaatsen in het land worden ge houden. Al die aandacht voor een onderwerp dat puur negativisme uitstraalt. Krimp is im mers slecht, we moeten groeien. Of in elk ge val alle mogelijke groeikansen benutten. Vooral uit de hoek van het bedrijfsleven zwelt de kritiek op het krimpdebat aan. Krimpverwachtingen weerhouden onderne mers van voorgenomen investeringen. Al dat gepraat over krimp schept een slecht onder nemersklimaat. Zeker in tijden van economi sche crisis wordt dat als funest ervaren. Het drukt gezond ondernemerschap nodeloos de kop in. Of erger nog, ondernemers in de aan gewezen krimpgebieden verplaatsen hun be drijf naar plaatsen waar nog wel groeiver wachtingen zijn. Economische impuls Zeeland, de organisatie die in het leven is geroepen om bedrijven te bewegen zich in Zeeland te vestigen, heeft het daardoor extra moeilijk. Zij komen met een sterk tegengeluid en dat werkt verade mend. Zeeland doet het economisch name lijk helemaal niet slecht. Economische Im puls wijst op de lage werkeloosheid, het rela tief hoge bruto regionaal product, de sterkste economische groei tussen 2001 en 2011, een flink rendement van de Zeeuwse havens. Dick ten Voorde, de directeur van Impuls Zeeland, noemt daarmee Zeeland de sterkste regionale economie van Nederland. Dat is overdreven, maar toch. Het zet een andere toon. Voormalig directeur van De Nederland- sche Bank Nout Wellink, die een paar dagen 'Zeeland' doet, meent ook dat de eco nomie van Zeeland alle kansen heeft. Zeker als zij zich breed ontwikkelt en een betere aansluiting tussen onderwijs en arbeids markt weet te realiseren. Opmerkelijk genoeg vindt hij dat krimp hele maal niet erg hoeft te zijn. De bevolkings- krimp is niet te keren, en hoeft ook geen pro bleem te zijn. Zeeland krimpt, Nederland krimpt, Europa krimpt. Je moet er alleen ver standig mee omgaan. Met een aantrekkelijk woonklimaat word je daar niet slechter van. Als je de arbeidsproductiviteit per persoon weet te verhogen stijgt de welvaart. Daar moet je op sturen. Innovatie is dan heel be langrijk. Geen krampachtige krimpverdringing dus, maar met open vizier de nieuwe realiteit tege moet treden. Daar kom je verder mee. Mij lijkt dit een wijze les van een onafhankelijke buitenstaander. Laten we met zijn allen werken aan een agen da voor de Zeeuwse vernieuwing. Met na drukkelijk aandacht voor omgaan met bevol- kingskrimp. Dick van der Wouw is adviseur onderzoek van Scoop, het Zeeuws instituut voor sociale culturele ontwikkeling ren, het zingen, de dansjes vindt ze fantastisch. In een stuk zit ze zelfs even achter de piano. Het is een groot feest. Ze verheugt zich op de concerten in de westelijke wereld. Ze zijn al in Canada ge weest met de groep voor een workshop. Fantastisch, ze wil er wel wonen. Een van de begeleidsters, de uit Liuzhou afkomstige Tina, vertelt dat de namen Mary en Amanda door de meisjes zelf zijn bedacht. Ze hebben een Chinese naam, maar die staat een internationale carrière in de weg, denken ze. Daarom komen ze met een wes terse naam. Dat geldt voor Tina zelf ook. De première die avond verloopt flitsend. De volle zaal staat volle dig op z'n kop. Amanda is weer het podiumbeest dat ze de avond ervoor ook was. GOES - Boekhandel De Koperen Tuin doet woensdag 27 november mee aan het landelijke project 'Eli ne door Nederland'. Daarmee wordt gevierd dat het 150 jaar gele den is dat Louis Couperus, vooral bekend van de roman Eline Vere, werd geboren. De opzet is dat mensen een blad zijde van Eline Vere voorlezen, waarbij ze worden gefilmd. Die vi deo's worden gezamenlijk op You- Hibe geplaatst. Op 20 januari moet het hele boek te bekijken en - te beluisteren zijn. Op 27 november kunnen belang stellenden tussen 15.00 en 17.00 uur in De Koperen T\iin een blad zijde voorlezen uit Eline Vere. 5 DAGEN LEVERTIJD Gratis brochure? 0800 - 27 40 400 0 Ja stuur mij de gratis brochure over sta-op stoelen Naam O Mevr Dhr Vrijblijvend thuisadvies? MAANDAG 18 NOVEMBER 2013 China door Dick van der Wouw The Dragonfly Orchestra, morgen in Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur. Zaterdag 23 november ook te zien in De Maagd in Bergen op Zoom. fffit: Klein of groot? Molenaar biedt u altijd de juiste fauteuil op üw maat! Telefoon Het is niet altijd makkelijk om na het zitten uit uw stoel te komen, het opstaan is een flinke belasting voor spieren en gewrichten. Een fauteuil die, met een druk op de knop, hoffelijk meekantelt bij het opstaan kan uw lichaam ten goede komen. De zitting en rugleuning kantelen naar voren, zodat u optimale steun krijgt bij het opstaan. Zonder pijnlijke knieën, rug of gewrichten. Kom langs bij één van onze showrooms of bel 0800 - 27 40 400 voor een demonstratie bij u thuis! 9.6 klantwaardering Bekijk alle reacties van tevreden klanten op www.molenaar.nl zitten relaxen* liggen Adres Postcode Plaats Wij komen graag bij u thuis langs voor een gratis vrijblijvende demonstratie. Bel gratis 0800-27 40 400 en maak een afspraak! E-mail wM7_M-i_pzt Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 19