'Ga nooit alleen het koude water in' WD-fractie: Denk aan zoet water g van SLZ Ski-SnQwbpardbeurs VINTERSPORT tube HOUTWORM? BOKTOR? OPEN DAJs ZEELAND 15 ZMf bang voor rentree dieselbus el VLISSINGEN - De 22-jarige Bas Kou wenberg uitWalsoorden die zater dagavond in de Westerschelde bij Perkpolder gedesoriënteerd raak te door de snel opkomende mist, heeft een beschermengeltje op zijn schouder meegetorst. Bij een watertemperatuur van 10,4 gra den kun je binnen een kwartier onderkoeld raken en vervolgens niet meer goed functioneren. De Walsoordenaar hield het drie uur vol. Tot verbazing van Albert Dijkstra, hoofd van de strand- wacht in Vlissingen. „Zeker bij mist of als er een stevige wind staat, ben je snel onderkoeld als je op een zandplaat zit. Het is een le vensbedreigende situatie. Dan moet je ook niet gaan zwemmen, want je coördinatievermogen is een stuk minder. Je loopt het risi co te verdrinken. Deze man heeft zijn lesje wel geleerd, hoop ik", zegt Dijkstra. Er zijn tientallen Zeeuwen die het hele jaar door een duik in de Noordzee, de Wes terschelde en Oosterschelde ne men. Anders dan in België is in Nederland geen toezicht vereist. „Die mensen weten doorgaans wat ze doen. Het geval bij Perkpol der is een uitzonderlijke situatie." Dijkstra adviseert herfst-, winter en voorjaarzwemmers nooit al leen het zilte sop te kiezen. „Ga al tijd met meer mensen het water in, zwem maximaal enkele minu ten en zorg dat je vaste bodem on der je voeten houdt, zodat je in elk geval kunt gaan staan en terug lopen." Hij raadt doorgewinterde zwemmers geen duik te nemen bij harde wind vanwege de hoge re golfslag en snellere onderkoe ling, bij onweer en bij mist. „Bij mist raak je je oriëntatie kwijt. Je ziet alleen een grijze soep. Je kunt de verkeerde kant op zwemmen en verdrinken." Dat vindt de VVD in de Tweede Kamer. Kamerlid André Bosman vraagt vandaag tijdens een debat over water hoe Schultz het samen werkingsverband gaat steunen. In Go Fresh werken Deltares, Alterra en de Hogeschool Zeeland aan een manier om de zoetwatervoor ziening voor de landbouw te ver groten. „Verzilting levert "een pro bleem op voor de landbouw", al dus Bosman. „Een regelmatige toe voer van zoet water kan die verzil ting beperken." Door zoet water te bufferen in kreekruggen of te injecteren in grondlagen en zout water weg te pompen, wordt ge werkt aan een stabiel zoet grond waterpeil. Net als de PvdA maakt ook de VVD zich zorgen over de kennis bij Rijkswaterstaat over de Oosterscheldekering. Bosman: „Ik kan mij voorstellen dat je niet meer alle expertise in huis hebt, maar dan moet je wel mensen hebben die de expertise kunnen beoordelen." Bosman wil weten hoe de minister dat zal regelen. MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieu federatie vreest dat de 43 streek bussen op de Bevelanden en Wal cheren straks niet meer op groen gas rijden. Volgend jaar wordt het openbaar vervoer opnieuw aanbe steed. In de (voorlopige) voorwaar den die aan de nieuwe vervoers maatschappij worden gesteld, laat de provincie de verplichting om dé bussen op groen gas als schone brandstof los, signaleert de Zmf. Dat zet de poort open voor terug keer van de 'vervuilende diesel bus', wat niet strookt met het toe nu gevoerde provinciale beleid. straalde wat Timmers betreft dan ook af op alle vrijwilligers van de werkgroep. De bijna drieduizend SLZ-vrijwilligers, met een harde kern van vijfhonderd volontairs, konden iemand nomineren die in hun ogen de gouden zaag ver dient. Dingemanse stond met stip op één. De voormalig medewer ker van Rijkswaterstaat helpt sinds 1996 het landschap te onder houden. Hij werkt professioneel, is breed inzetbaar en betrokken. Dingemanse zorgt ook dat de za gen gescherpt zijn. Tevens in strueert hij nieuwe vrijwilligers, onder meer hoe veilig te werken. Zijn 'collega's' noemen hem een plezierig mens. Timmers vatte het samen: 'Een gouden vent ver dient een gouden zaag'. Zaterdag 30 Nov. Zondag 1 Dec. 11:00-16:00 Ismnmsjür' Geef houtaantasters geen kans! Neem tijdig contact op met Traas Ongediertebestrijding voor een gratis inspectie. Bel 0113 - 63 97 60 of mail info@traas.nl www.traas.nl MAANDAG 18 NOVEMBER 2013 I Nog geen vijftien uur nadat Bas Kouwenberg uit Walsoorden urenlang onderkoeld en in dichte mist op een zandplaat vertoefde, dook hij alweer de Wester- schelde in. foto Mark Neelemans door Frank Balkenende door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Zoet water wordt hét probleem van de toekomst. Zowel voor gebruik als drinkwater als voor industrie en landbouw. Daar om moet minister Melanie Schultz (Infrastructuur) steun bieden aan lokale initiatieven zoals het Zeeuw se Go Fresh. 10:00-17:00 Sportpunt Zeeland Zwembadweg 3 Vrijdag 6 Dec. 17:00 -21:00 Zaterdag 7 Dec. 11:00-19:00 Zondag 8 Dec. 11:00-17:00 Zeelandlaan 3 U kunt met Betalen! Goes - Middelburg - Roosendaal - Sluis - Vlissingen Tel: 0113-270860 0118-611741 0118-744017 Middelburg Oo« Tel: 0118-625440 ONCEDiESTEBÊSTRlJDiNG zaterdag 23 november Rangeerstraat 2' 's-Gravenpolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15