O^NEWYORK FLORIDA Forse boetes Russische rokers BUITENLAND 9 €1.107,- €1.155,- Raad Toronto pusht onwillige burgemeester om op te stappen Kom langs bij Jan Doets America Tours in Heerhugowaard voor: Informatieve themapresentaties, Ervaren reisspecialisten, 100% slagingskans, Camper Car Village, 2 campers ter bezichtiging mensen beroven met een stillet- to. Voor 1 dollar heb je een kwast, voor too dollar 37 liter verf. En met 1000 dollar is een jongere een maand lang aan het werk met verf, inclusief verzekering, werk pak en lunch. Toch trekken sommige bewoners hun wenkbrauwen op als ze ho ren dat alleen een gedeelte van Vi la Cruzeiro wordt geschilderd. „Waarom niet ook hier?" zegt Her- culés, en heft zijn handen thea traal ten hemel. Hij wijst naar de huizen in de wijk die naast Vila Cruzeiro liggen. Het zou toch veel beter zijn om een gedeelte daar en een gedeelte hier te doen, vindt hij. Iemand mompelt dat je dan bezig kunt blijven, dat bewo ners uit de andere tien wijken dan ook kunnen gaan klagen. Zaza en Max kijken vanuit de bar op de hoek van de hoofdstraat uit over de wijk. Beiden zaten in een misdaadbende, de 27-jarige Max was zelfs een tijdje de grote baas. Nu staan ze aan de andere kant en willen maar wat graag helpen om de wijk verder te ontwikke len. „Laat maar komen, wij gaan verven!" Bloedbad in Libië bij protest tegen milities Een van de vele milities in de Libische hoofdstad Tripoli heeft gisteren het vuur geo pend op honderden demon stranten. Daarbij zijn zeker 27 doden gevallen en 235 mensen gewond geraakt. Gewapende burgers en politieagenten heb ben teruggeschoten op het pand van de militie. De protest mars naar de basis van de mili tie was om te beklemtonen dat de bevolking genoeg heeft van gewapende bendes in de stad. Premier Ali Zeidan zei in een reactie op het bloedbad dat alle milities zonder uitzondering Tripoli moeten verlaten. Op zich vindt hij het rookverbod voor openbare plekken dat giste ren in Rusland van kracht werd wel goed. Maar of het veel zin heeft, betwijfelt hij. „We blijven roken in de metro. Zo is het volk nu eenmaal", grinnikt de tiener. De Russische overheid voerde de anti-rookmaatregel afgelopen juni al in, maar vanaf 15 november worden er daadwerkelijk straffen uitgedeeld. Aan iedereen die bin nen een straal van 15 meter om de ingang van een metrostation, een ziekenhuis, een vliegveld, een speeltuin of een school een roker tje opsteekt. De boetes zijn niet misselijk. Wie gepakt wordt, kan maximaal 5000 roebel (bijna 115 euro) aftikken. Voor de gemiddel de Rus geen kleingeld. Beneden in het metrostation pulkt Roeslan Nikitin (25) net een sigaret uit zijn pakje. Hij schrikt zich het apezuur als hij daarop wordt aangesproken. „Nee nee", verdedigt hij zich gehaast, „ik heb hem toch nog niet opgestoken?!" Als blijkt dat hij slechts met een journalist te maken heeft, ont spant Nikitin zich. „Ja, het is wel goed, die maatregel", erkent hij. „Ik wilde eigenlijk toch al stop pen. En die boetes? Die moeten ei genlijk nog veel hoger." Rusland mag gerust een paffende natie heten. Van de volwassenen rookt liefst de helft: 60 procent van de mannen, zo'n 22 procent van de vrouwen. Overal, in bars, restaurants, zelfs in de sauna staan asbakken. Sommige horeca gelegenheden maken wel onder scheid in rokers en niet-rokers, maar een afscheiding is er nooit. De wet die gisteren werkelijk van kracht werd, kent een aantal la gen. Wie jongeren onder de 18 jaar aanmoedigt te roken, kan van af gisteren een boete verwachten van 1.000 tot 2000 roebel. Als je je eigen kinderen aanzet tot het op steken van een sigaret, moet je zelfs 3.00a roebel ophoesten. t Daarnaast is het maken van recla me voor sigaretten, bijvoorbeeld door twee pakjes voor de prijs van één aan te bieden, sinds giste ren verboden. Boete: 2000 tot 600.000 roebel (bijna 14.000 eu ro), afhankelijk van de vraag of de schuldenaar een gewone burger, een ambtenaar in functie of een officiële instantie is. Vanaf volgend jaar juni volgt stap drie: het rookverbod in de horeca. Volgens een studie van de Wereld gezondheidsorganisatie uit 2010 overlijden zo'n 200.000 Russen aan de gevolgen van het roken. De 44-jarige Ford, die in decem ber 2010 burgemeester werd, is in opspraak geraakt door gedrag dat niet bij een burgervader zou pas sen. Het gaat daarbij onder meer om het gebruik van crack en cocaï ne, om openbare dronkenschap, seksuele intimidatie, het uiten van racistische opmerkingen en dreigementen, het feesten met prostituees in het gemeentehuis en het achteroverslaan van wodka achter het stuur. Dit nog afgezien van klachten over zijn ruwe taal gebruik. Ford heeft toegegeven wel eens crack te hebben gebruikt en wel eens dronken achter het stuur te hebben gezeten, maar hij bestrijdt de meeste beschuldigin gen fel. Hij heeft gezegd dat hij het besluit van de gemeenteraad aanvecht met hulp van een advo caat die specialist is op het gebied van gemeenterecht. De gemeenteraad heeft geen macht om hem af te zetten, zelfs niet om hem met verlof te sturen. Hij blijft in principe burgemees ter tot de volgende verkiezingen in 2014. De wet voorziet niet in het wegsturen van de gekozen burgervader, al was Ford er zeifin 2010 nog een enthousiast voor stander van dat mogelijk te ma ken. Dakloze kannibaal Een psychisch verwarde daklo ze heeft in de Franse Pyrenee ën een man met een ijzeren staaf gedood en diens lichaam daarna in brand gestoken. Hij verwijderde het hart en de lon gen uit het lichaam om ze op te eten, aldus de politie. Cyberbankroof Een Nederlandse vrouw (56) en haar 35-jarige zoon zijn gis teren in Duitsland tot 4 jaar en 3 maanden cel veroordeeld voor een cyberbankroof waar bij in enkele uren via een Arabi sche bank 34 miljoen euro is ge stolen uit 23 landen. ZATERDAG 16 NOVEMBER 2013 Actuele rei 75 dagen vanaf 16 dagen vanaf TRIPOLI vervolg door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - Voor de metro-ingang drukt Jevgeni Bankovski (19) net een peuk uit. Ja hoor, hij weet best dat je vanaf vandaag niet meer mag roken bij een metrostation. „Maar er staan toch geen bor den?", speelt Jevgeni de vermoor de onschuld. Russen die gepakt worden met een sigaret kunnen maximaal 5000 roebel (bijna 115 euro) aftikken TORONTO - De gemeenteraad van Toronto heeft met 39 stemmen voor en 3 tegen de omstreden bur gemeester Rob Ford vrijdag be voegdheden ontnomen. Veel ge meenteraadsleden hopen dat dit slechts een stap is tegen de geko zen burgemeester Ford en dat er meer volgen als hij niet zelf op stapt. PARIJS DUSSELDORF AutoTrip New York Florida Connection AutoTrip Aanbieding Florida CityTrip New York Aanbieding £"71Q Winterdeal 6 dagen vanaft ALL-IN CamperTrip New York 17 dagen vanaf t LUbOj' 24 dagen vanaf 1 7 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9