Special: Ondernemend Goes Jndernemer Zo moet het er straks allemaal komen uit te zien Regenbos is wereldtop Je hoeft niet groot te zijn om groot te dromen. Je hoeft zelfs niet groot te zijn om die grote dromen werkelijkheid te laten worden. Dat be wijst Sportpunt Zeeland wel. Daar wordt nu gebouwd aan een over dekt regenwoud. Dat moet als een immense zonnecollector gaan functioneren en het zwembad en de sporthal verwarmen. Er worden materialen en technieken gebruikt die je alleen terugziet in we reldprojecten als het Beijing National Aquatics Center, de grootste overdekte botanische tuin van de wereld in Cornwall en de Allianz Arena, thuisbasis van Bayern München. Tekst en foto: Dennis Rijsbergen GOES - Jaarlijks trekt Sportpunt Zee land in Goes zo'n 800.000 bezoekers die er komen sporten, recreëren of sportonderwijs volgen. Maar de crisis doet zich ook in het sport- en recrea tiecentrum voelen. "We merkten een lichte teruggang in de bezoekersaantal len. Dan kom je tot de conclusie dat je toch iets extra's moet bieden om die mensen terug te laten komen", legt Arianne Jansen van Sportpunt Zeeland uit. Bovendien waren de 22 jaar oude sporthallen aan vervanging toe. En als je toch moet investeren, pak het dan meteen goed aan, is de fi losofie van Sportpunt Zeeland. 'Het was voor ons dan ook veel inte ressanter om de oude hallen te slopen en die te vervangen door een hyper moderne topsporthal." Maar ja... wat te doen om je daarnaast ook zodanig te onderscheiden dat de bezoekersaan tallen op z'n minst gelijk blijven of- nog liever - weer toenemen? Het lot hielp een handje mee. Jansen: "In het bestemmingsplan staat een passage dat er ruimte is voor verwarmde kassen of een botanische tuin. Tijdens een gesprek met de gemeente bleek dat er juist een inwoner van Goes naar de gemeente was gestapt met een ambiti eus plan voor een overdekt regenbos. Nou ja... de puzzelstukjes vielen in el kaar." Een groot tropisch bos compleet over dekt. Een glazen reus met de meest in novatieve technieken. Een super tuin waarvan er geen één is te vinden in de hele Benelux. Een megalomaan plan voor het bescheiden Goes? Nee hoor, vond Robin Lock. Deze jonge Goesenaar, een ambitieus landschaps architect, zwierf de hele wereld over om onder meer mee te werken aan het toonaangevende Eden Project in het Engelse Cornwall. Daar is, in en kele enorme koepels, de grootste overdekte botanische tuin gehuisvest. Deze enorme koepels zijn bekleed met EFTE-kussens en fungeren als enorme zonnecollectoren. Hij liet zien dat zoiets op kleinere schaal heel goed mogelijk zou zijn. Ook in Goes. Al snel waren alle partijen het er over eens: Sportpunt Zeeland is de ideale locatie. In het overdekte regenbos - niet een koepel, maar een kubus - komen hon derden tropische bomen en planten. Zo komt de Nationale Collectie Passi- flora naar Goes. "Dat zijn heel zeldza me en bijzondere planten en bloe men." Maar ook bekendere planten als rijst, cacaoplanten en kolfieplanten komen in de kas te staan. "De tropen lijken ver weg, maar als je ziet hoe veel producten in ons dagelijks leven hun oorsprong in de tropen hebben. Daar willen we onze bezoekers be- wust van maken", vertelt Jansen. De tuin krijgt dus niet alleen een recrea tieve functie, maar ook een educatie ve. "Zo is het bijvoorbeeld voor kin deren heel leuk om op een woensdag middag rietsuiker te persen .en hun ei gen limonade te maken. Of het is inte ressant om te laten zien hoe rubber wordt gewonnen uit rubberbomen." Het regenbos wordt avontuurlijk, weet Jansen. "Bezoekers komen op zeven meter hoogte binnen. Via een skywalk over de boomtoppen gaat het pad langzaam naar beneden. En er Een tropische verrassing in hartje Goes. Sportpunt Zeeland in cijfers De nieuwe topsporthal heeft een oppervlakte van 3100 m2 en is 9 meter hoog 75 verenigingen hebben hun thuisbasis in Sportpunt Zeeland 1200 studenten van het CIOS maken dagelijks gebruik van de fa ciliteiten Het regenbos komt in een kas van 18 meter hoog en heeft een zijn niet alleen primaire paden in het bos. Kinderen kunnen via allerlei paadjes door bijvoorbeeld een bam boebosje op ontdekkingstocht gaan." Spectaculair is ook de klimwand op zeven meter hoogte en die nog eens tien meter verder de lucht in reikt. Ook het zwembad krijgt een nieuwe attractie: de lazy river. Zwemmers kunnen in luchtbanden een rustig kab belende rivier afdalen en lekker re laxed dobberen. En er zijn doorkijk jes naar de het regenbos, zodat je een tropisch gevoel krijgt. In het bos zelf komt ook nog een terras waar je - ui teraard fairtrade - koffie en thee kunt drinken. En als het bos een oogst man go's én bananen levert, kun je er ook smoothies uit eigen tuin krijgen, legt Jansen uit. Dat er een .microklimaat wordt nage- oppervlakte van 3000 m2 De technologie om zonne-ener- gie op te vangen zorgt voor 40% minder energiegebruik terwijl het gebouwvolume toeneemt Het nieuwe Sportpunt Zeeland stoot 30% minder C02 uit De bouw van de topsporthal, het regenbos en de aanleg van de lazy river kost 11 miljoen euro bouwd is al bijzonder en dat er in Goes straks metershoge'tropische bo men groeien waar doorheen een skywalk kronkelt, is opmerkelijk te noemen. Waarmee Sportpunt Zee land zich echter in de wereldtop schaart, is de manier Waarop de enor me glazen kas, bekleed met kussens van folie, alle zonne-energie opvangt en die opslaat onder de gropd. Die energie wordt vervolgens gebruikt om het zwembad een aangenaam tem- peratuurtje te geven en de enorme sporthal in de winter te verwarmen en in de zomer juist te koelen. Sportpunt Zeeland wacht nog een enorme operatie. De bouw moet in februari klaar zijn, want dan worden de planten en bomen aangeplant. In april moeten de eerste bezoekers zich een weg door de boomtoppen banen. De topsporthal is onlangs al geopend en wordt al volop gebruikt. "We heb ben daarmee de eerste sporthal in Zee land waar topsportwedstrijden ge speeld kunnen worden. We zijn van plan om enkele grotere sportevene menten binnen te halen." Het moge duidelijk zijn: Sportpunt Zeeland heeft dan wel 11 miljoen moeten uit trekken voor de complete verbou wing, maar het centrum staat in één klap weer op de kaart. De verwachtin gen? "Als we 800.000 bezoekers per jaar blijven trekken, zijn we tevre den", klinkt het. Groot dromen, groot doen, bescheiden blijven. Arianne Jansen: 'Je moet toch iets antlers bieden.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 98