Special: Ondernemer OP ZAKEN Ondernemend Goes www.ordeopzakenvof.nl 0113-23 79 00 Tekst en foto: Dennis Rijsbergen adviseert en administreert 2013 Binnenstad gaat digitale wereld in W J AOMffj|piTR*rir!*N Aovrtff y Decennia lang ging het de onder nemers van de Goese binnenstad van een leien dakje. Maar het wordt de winkeliers de laatste tijd steeds duidelijker dat ze voor een paar flinke uitdagingen staan. De grootste is misschien wel de concurrentie van internet. "Stenen winkels moeten met hun tijd meegaan en ook de digitale wereld opzoeken", is de stellige overtuiging van Ron Berks, voorzitter van de Ondernemers Organisatie Goes (OOG). En dus wordt in Goes hard gewerkt aan het 'nieuwe winkelen' GOES - Het is zelfs op deze frisse, donkere dag gezellig druk in de Goe se binnenstad. Van mindere tijden lijkt helemaal geen sprake te zijn, ge zien de vele shoppers met overvolle tassen. En toch... De detaillisten moe ten hun borst nat maken. "De detail handel staat onder druk", weet Berks. "Volgens deskundigen gaat de komen dejaren zo'n dertig tot veertig pro cent van de bestaande winkels sluiten. De bestedingen lopen terug door de crisis, maar vooral de concurrentie van internetwinkels is enorm toegeno men. Daarnaast wordt het voor onder nemers steeds moeilijker een opvol ger-voor hun zaak te vinden." Goes heeft een mooie en bruisende binnen stad en dat wil Berks zo houden. "Het klinkt hard, maar wij willen er voor zorgen dat die dertig of veertig procent niet hier sluit maar elders." De Goese binnenstad. Geliefd bij de eigen inwoners. En ook een populair shopgebied bij inwoners van omlig gende dorpen als Kapelle en 's-Gra- venpolder. Zelfs in de rest van Zee land begint Goes ietwat bekender te raken als winkelstad. Maar het kan veel beter. Met city marketing wordt hoog ingezet om de Ganzestad als dé Zeeuwse winkelstad te promoten. Ook de Zeeuws-Vlaming moet vaker de tocht door de tunnel wagen en de inwoners van Schouwen-Duiveland zouden de rit over de Zeelandbrug va ker moeten ondernemen. Ja zelfs de Walchernaar, toch verwend met het «%.l Ron Berks: 'Dertig tot veertig procent van de bestaande winkels gaat sluiten, denken deskundigen. winkelbestand van Middelburg, zou vaker in Goes moeten komen shop pen. Middelburg heeft misschien een mooiere historische uitstraling, de compactheid van de Goese binnen stad en de aanwezigheid van nog veel zelfstandige ondernemers en het gezel lige loopcircuit maken Goes tot een betere winkelstad vindt Berks. Promotie Er wordt de komende tijd dan ook veel energie en geld gestoken in de promotie van Goes. De 'Goes is Goes campagne' is gelanceerd en culturele evenementen in de binnenstad wor den steeds groter en boeiender. Juist die activiteiten in de binnenstad vindt Berks erg belangrijk. "Zaken als sfeer, een goede bereikbaarheid, goede par keervoorzieningen en een mooi win kelaanbod moetje ook hebben. Maar kijk naar Vlissingen. Goede parkeer voorzieningen maken nog niet met een een goede binnenstad. Je moet ook gezelligheid bieden en goodwill kweken. Dat doen we door evene menten als Goes Winterstad." Maar ook in de zomer staat de Goese bin nenstad bol van de evenementen. Van Muzikade tot de Dancetour en van Goes C. tot Goes Modestad. "Je lokt op deze manier bezoeken naar Goes. En als ze dan de gezelligheid er varen, komen ze terug." Internet Ander speerpunt is internet. In Goes willen ze de binnenstad de digitale we reld in loodsen. "Op internet komt een winkelpht- form waarbij zoveel mogelijk onder nemers uit de binnenstad zijn aange sloten", legt Berks uit. Deze website geeft informatie over de binnenstad zelf, maar ook over de deelnemende zaken. Maar met alleen dat red je het niet, beseft ook Berks. "Via dat plat form word je ook op de hoogte ge houden van allerlei acties. Stel: bepaal- Gratis wifi in de hele binnenstad Dat Goes op de goede digitale weg is, blijkt wel uit de toeken ning van de Google Etown Award afgelopen vooijaar. Goog le riep Goes uit tot de Zeeuwse gemeente die het best de econo mische kansen van het internet weet te benutten. Wethouder Loes Meeuwisse is best trots op die prijs. Maar Goes wil nog veel meer. Een van de projecten waar de wethouder zich hard voor maakt, is het volle dig gratis aanbieden van wifi in de hele Goese binnenstad. Dat wifinetwerk zou ook een fikse de herenbroeken zijn in de aanbie ding, dan krijg je via social media een berichtje dat er voor jou een leuke ac tie klaarligt. Of je loopt in de binnen stad en bent op zoek naar een over hemd van Hilfiger, dan kun je op je smartphone dat aangeven en krijg je alle adressen in de binnenstad waar ze dat overhemd verkopen. Het klinkt voor sommigen misschien als lucht fietserij, maar dat was de smartphone tien jaar geleden ook." Op dit mo ment zijn Veenendaal en Leeuwarden aan het pionieren met dit zogenaam de 'nieuwe winkelen'. En ook Goes behoort dus tot die voorhoede. "Maar wij willen eerst leren van de fouten in Veenendaal en Leeuwar den", glimlacht Berks. "En dan voe ren we het hier ook in." Troef De Goese binnenstad heeft met haar compactheid en gezelligheid een be resterke troef in handen. Met de eve nementen, de city marketing en het nieuwe winkelen moet ook de toe komst van de Goese binnenstad verze kerd zijn. En natuurlijk zijn er altijd verbeterpunten. De bereikbaarheid bijvoorbeeld. Berks zou een meer evenwichtiger parkeeraanbod willen zien. Nu is die vooral op het westen gericht. Hij betreurt het nog steeds dat er op de Oostwal nog. geen par keergarage komt. "Ook wel begrijpelijk gezien de kos ten", is hij realistisch. Maar een goede parkeerroute met een geautomati seerd verwijssysteem zou volgens hem geen overbodige luxe zijn. "Op die manier houd je het loopcircuit in stand en voorkom je dat bepaalde aan loopstraten minder publiek krijgen en verpauperen. De leegstand in de bin nenstad is nu zo laag en mep het mas- terplan Binnenstad heeft de stad zo'n oppepper gekregen, dat moeten we echt zo zien te houden." boost zijn voor het 'nieuwe win kelen' en het online winkelplat form waarmee Goes zich wil pro fileren. "We hebben nu maar acht wifipuntjes in de binnenstad. Als het aan mij ligt, worden dat er tachtig", stelt Meeuwisse. "Meestal zijn het de grotere ste den die met dit soort zaken voor op lopen, maar nu zijn wij de pio niers. We zijn nu bezig met een haalbaarheidsonderzoek waaruit moet blijken wat er nodig is en wat het kost."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 95