I l 1 10 de-/ Barometer B 7,1 Schoonen Elektro Impuls Zeeland Bouwend Zeeland First Choice Kasus.nu .Gedeputeerde ,0 Skidöme VERLOOP BAROMETER fO Jan fM CNI Jan Gemiddeld per jaar 11 6-1 Marsaki De barometer cijfer: Corina Schoonen Dick ten Voorde Eric de Ruijsscher De plussen en minnen van het energieakkoord We hebben het in deze aflevering van de barometer wat meer aandacht voor het Energieakkoord,- dat onlangs is gesloten tussen partijen. Yon Sletten, directeur van Yara, heeft daar dagelijks mee te maken en wil er zijn licht over laten schijnen. Zijn cijfer voor deze maand is overigens een 6,5. Zeeland heeft ontzettend goede kwaliteiten die mede oor zaak zijn dat maar liefst 30 procent van de totale regionale economie toe te schrijven is aan de aanwezige procesindus trie. Ligging, infrastructuur, diversiteit, korte lijntjes met buurbedrijven en bestuurders en goed gekwalificeerd per soneel zijn voorbeelden van zulke kwaliteiten, die ervoor zorgen dat de procesindustrie hier tot bloei kon komen. Toch speelt er meer mee. Naast deze zaken hebben die be drijven grondstoffen en energie nodig. Bij Yara wordt 80 procent van het aardgas dat we innemen omgezet tot eind product. Slechts 20 procent wordt verbruikt om via effi ciënte warmtekrachtkoppeling elektriciteit én warmte op te wekken.Van de 3,5 miljoen kubieke meter water die we per jaar innemen verdwijnt zo'n 95 procent in eindpro ducten.Slechts 5 procent is afvalwater, wat we proberen op te werken tot hoogwaardige kwaliteit. Verdere bespa ring betekent maar een ding: minder produceren. Dat kan toch niet de bedoeling zijn voor een industrie die moet concurreren op een lage kostprijs per eenheid product. De totale kosten van de procesindustrie worden veruit voor het grootste deel bepaald door energie en grondstoffen. Zestig tot 80 procent is een vuistregel. De overige 20 tot 40 procent zit in personeelskosten van de honderden werknemers, afschrijvingen van de installa ties met een miljardenwaarde, onderhoud en andere be drijfskosten. Gelukkig heeft minister Kamp onlangs toege zegd de sector voor bepaalde zaken te compenseren. Ook de keiharde belasting op leidingwater lijkt enigszins te worden bijgesteld, omdat de industrie dit echt niet kan op hoesten. Aan de andere kant zijn een aantal zaken die uit het Energieakkoord nog onduidelijk. Dat geldt overigens ook voor Europese regels rondom het C02 handelssys teem ETS. Toch is het goed dat er een Energieakkoord ligt. Een winstpunt is namelijk dat de vele verschillende partijen die om tafel zaten, begrip hebben gekregen voor eikaars positie. Dat is een vereiste om verdere stappen te Marjolein van de Vijver Petra de Braai Ben de Reu Nicky Broos T™ Feb Mrt April Mei Juni Aug Sept Okt Nov- Dec i- Feb Juni Juli 2007 2008 2009 2010 2011 2012 5.7 5.6 5.3 5.6 5.8 6.1 6.3 6.5 6.5 6.5 5.8 6.1 Mrt 6.0 April 5.9 Mei 6.0 6.2 Dec 5.7 7.1 6.3 5.6 6.3 6.5 5.9 Ruud de Baar Dat deze rubriek goed wordt ge lezen blijkt wel uit de vele reac ties die ik iedere keer ontvang op mijn rapportcijfer. Regelma tig moet ik mijn rapportcijfer ver dedigen, zeker als dit-erg laag is. Het rapportcijfer geeft enerzijds een indruk van mijn kijk op de huidige situatie, en anderzijds een verwachting voor de toe komst. In een periode waarbij je wordt genoodzaakt om het perso neelsbestand in overeenstem ming te brengen met de porte feuille voor 2014 kun je moeilijk tot een positief rapportcijfer ko men. Veel bedrijven en organisa ties worden gedwongen 0111 af te slanken. Wil dit zeggen dat het toekomstperspectief van een or ganisatie in het geding is Wel nee, als u zelf besluit om te gaan afslanken doet u dit toch ook voor een gezondere toekomst. Door tijdig ingrijpen in de be drijfskosten en af slanken kun je toekomstbestendig worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 90