Tv-actie na ramp is Nederlandse traditie II ll Koelewijn verliest zaak over roman ING Jki> 6 BINNENLAND ii Nu is de eerste vraag na het openen van giro 555 of er een tv-actie komt WD kritisch op gulle gemeenten Let op! Geld lenen kost geld 9* „Een televisie-actie zoals bij jullie is hier heel uitzonderlijk", zegt Philippe Henon, woordvoerder van het Belgische Consortium voor Noodhulpsituaties, beter be kend als 'actie 12-12'. Ook in Bel gië is een speciaal gironummer ge opend om geld in te zamelen voor de Filipijnen, maar daar (nog) geen Bekende Belgen die plaatsne men in een belpanel. „Er is vahdaag alleen een radio- dag door de Vlaamse publieke om roep VRT. Daarbij zit ook een sms-actie, voor elke sms doneer je een euro. Dat zal dus geen groot bedrag voortbrengen, maar is wel een indicatie van hoe suc cesvol een eventuele tv-actie kan worden." Volgende week gaat het consortium in overleg met Bel gische media. „Volgens mij wordt in Nederland veel vaker een tv-actie georgani seerd dan in Duitsland, waar ik vandaan kom", zegt Johannes von Engelhardt, die aan de Erasmus Universiteit promoveert op media- berichtgeving over humanitaire rampen. Op de vraag waarom, heeft hij echter geen antwoord. Ook actie coördinator Sjef van der Lans van de Samenwerkende Hulp organisaties (SHO) heeft geen idee: „Ik weet alleen dat we in Ne derland een bepaalde traditie heb ben opgebouwd. Nu is de eerste vraag na het openen van giro 555 of er een tv-actie komt." Zo'n actie levert duidelijk meer donaties op, zegt hoogleraar filan tropie René Bekkers. „De kans op een tv-actie hangt samen met de verwachting hoe hoog de op brengst van zo'n actie zou kun nen worden." Nederlanders geven van oudsher vaker aan internationale hulpac ties. „Nederland als gidsland? Dat zou je kunnen zeggen. Het heeft vooral te maken met onze open economie. Nederland heeft veel internationale handelsbetrekkin gen en is een grote speler in de po litiek, groter dan je zou verwach ten van zo'n klein land." In andere landen wordt hulp aan rampgebieden vaker door de over heid georganiseerd. „In Neder land worden de hulpacties vaker opgezet door kerkelijke organisa ties. Ie ziet dat kerkelijken ook veel meer geven dan niet-religieu- zen." Katholieken geven gemiddeld 180 euro per jaar (2009), protestanten maar liefst 515 euro, terwijl secu liere Nederlanders blijven steken op 100 euro. Voor de aanstaande inzamelings actie, maandag, is-een andere op zet gekozen dan andere jaren. In plaats van een avondvullend pro gramma besteden nu alle radio- en televisieprogramma's op de Ne derlandse Publieke Omroep, SBS en RTL op een zelfgekozen ma nier aandacht aan de inzamelings actie. Tussendoor wordt gescha keld met het Instituut voor Beeld en Geluid waar Radio2 de hele dag uitzendt en de dag vanaf 22.30 uur wordt afgesloten met een gezamenlijke late night-show op Nederland 1, RTL4 en SBS6. „Niet één ouderwets concept met alleen 's avonds een paar uur tele visie, maar de dag zo invullen dat iedereen de gelegenheid heeft om actie te voeren", aldus Van der Lans. Overigens is 59 procent van de Ne derlanders niet van plan geld te geven, blijkt uit een peiling van EénVandaag. Bij de actie voor Haï ti was dat 54 procent. DEN HAAG - Gemeenten mogen dan krap bij kas zitten, ze ramme len flink met hun beurs voor giro 555. Maassluis was woensdag de eerste die 32.000 euro, ofwel 1 eu ro per inwoner beschikbaar stel de. Onder meer Kampen, Haar lemmermeer en Barneveld volg den dat voorbeeld. Eerder al maak te het Rijk 2 miljoen euro belas tinggeld over. WD-Kamerlid Pieter Litjens zet vraagtekens bij de vrijgevigheid op het gemeentehuis. „Het lijkt me dat er voldoende mogelijkhe den zijn voor mensen om zelf te doneren. Ik vraag me af waarom gemeenten dan nog zouden moe ten storten. Volgens mij is interna tionale noodhulp geen kerntaak van de lokale overheid." Maar, be nadrukt hij, „dit is aan de gemeen teraad. Wij gaan er niet over." „Het is een roman, dus fictie", zei schrijver A.F.Th. van der Heijden twee weken geleden al tijdens het kort geding bij de rechtbank in Amsterdam. Hij vond het verve lend dat zijn laatste boek, De Helle veeg, zo slecht was gevallen bij zanger Peter Koelewijn. „Maar ik heb geen onzorgvuldige afweging gemaakt." Koelewijn was naar de rechter gestapt, omdat hij vindt dat de naam van zijn familie in het boek wordt bezoedeld, vooral die van zijn moeder. Het draait al lemaal om viswinkel Koelewijn in Eindhoven. Boven die winkel was een illegale abortuspraktijk. Althans, dat is het geval in De Hel leveeg. Nu hadden de ouders van Koelewijn ook echt een viswinkel in Eindhoven, en de rest van het pand werd door het gezin be woond. Feiten en fictie lopen te veel door elkaar, meent.de zanger. De rechter deelt niet de opvatting dat Koelewijns familie 'op diffa merende wijze wordt neergezet'. Wel denkt de rechter dat het niet valt uit te sluiten dat de minder nauwkeurige lezer 'de familie met de abortuspraktijken zou kunnen associëren'. Schrijver A.F.Th. van der Heijden hoeft zijn roman 'De Helleveeg' niet te rectificeren Een verbouwing geeft extra ruimte. Maar welke ruimte heeft u om een verbouwing te betalen? Denkt u aan spaargeld? Of aan een persoonlijke lening, of aan uw hypotheek verhogen? Wij zetten uw mogelijkheden graag voor u op een rij. Zodat u een weloverwogen keuze kunt maken. Kom langs op het ING-kantoor en krijg tijdelijk het Verbouwpakket met een handige rolmaat cadeau! door Freke Remmers HILVERSUM - Hilversum maakt zich op voor een actiedag op radio en televisie om geld in te zamelen voor de slachtoffers van tyfoon Haiyan. Nederlandse media staan vaak te popelen om een tv-inzarrie- ling te houden. In onze buurlanden is dat allerminst vanzelfsprekend. Sjef van der Lans, SHO zie onze website/Filipijnen Volg het laatste nieuws over de nasleep van de ramp op de site. door Merel van Leeuwen AMSTERDAM - De roman De Helle veeg van A.F.Th. van der Heijden blijft zoals die is, zonder inlegvel met extra uitleg of rectificatie. Zan ger Peter Koelewijn, die genoeg doening wilde voor zijn familie naam, ving bot bij de rechter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6