SPECTRUM 13* 66 Als we alle barbaarse uitingen van mensen kunnen stoppen, hebben we het redelijk ver geschopt al ou de te'. ?ie - -fi" 'De cruciale vraag omtrent onze ouders is niet of ze volmaakt wa ren of niet, maar of ze op de voor hen mogelijke wijze goed genoeg zijn geweest'. 'Als je jezelf voornamelijk verbetert in waar je toch al goed in bent en weinig of niets doet aan datgene waarin je zwak bent of duidelijk te kortschiet, dan breng je steeds meer 'onevenwichtigheid' in je persoon lijkheid aan'. 'Kritiek moet geen eis, maar een verzoek tot verandering zijn en een aanbod om daaraan een bijdrage te leveren'. van verantwoording ZATERDAG 16 NOVEMBER 2013 foto Hielco Kuipers >en en de inde- p onze verder nige lier inder- essen- irdt leer I Uit de column Familieverantwoording - Kin deren zijn gesodemieter Diekstra: „Imperfecte mensen kunnen toch perfect met elkaar omgaan. Kinderen con fronteren ouders met hun tekortkomin gen. Ouders willen dat hun kinderen zich ontwikkelen tot mensen die beter zijn dan zijzelf, maar omdat zijzelf niet perfect zijn, kunnen zij maar gedeeltelijk het goede voorbeeld geven. Dat wil niet zeggen dat het contact niet perfect kan zijn, want het gaat er niet om hoe we zijn, maar hoe we met elkaar omgaan. Imperfecfe mensen kunnen toch perfect met elkaar omgaan, gewoon, als iemand die het goed met de ander wil hebben." Uit de column Zelfverantwoording - Is geluk een kwestie van persoonlijkheid? Diekstra: „Als kinderen trauma's meema ken, reiken de tentakels daarvan tot in de volwassenheid door. Ze veranderen de ana tomische kenmerken van het brein en zijn medebepalend voor de vorming van per soonlijkheid, gedrag en levensgeluk. Als je geen inzicht hebt in hoe je ouders en je jeugd je persoonlijkheid hebben gevormd, geef je onbewust bepaalde gedragspatro nen door. De keuze van een partner, de waarschijnlijkheid van scheiding, kindermis handeling, gereserveerd zijn, het niet zeg gen dat je houdt van je kind; dat alles doe je zoals je ouders of grootouders het heb ben gedaan. Leer daarom de geschiedenis kennen van de generatie voor je - inter view je ouders over wat toegestaan werd of niet en vergelijk dat met nu. Ik heb een interviewschema klaar liggen. Is het an ders? Hetzelfde? Maak je je ervan los of juist niet? Hoeveel speelruimte heb je om zulke patronen op te rekken of bij te stu ren?" Uit de column Verantwoording jegens de an der - Van kritiek kun je nooit genoeg krijgen Diekstra: „Kritiek moet een uitnodiging zijn, een uitnodiging om te veranderen. Vaak is kritiek negatief en destructief. Wie zegt: 'Jij bent precies je vader, net zo wei nig invoelend', psychiatriseert, breekt de ander af en geeft geen richting. Als je kri tiek levert, zeg dan niet alleen wat je dwars zit, maar ook welke kant je op wilt en waarom. Schelden of je mond houden, is gemakkelijker, maar schiet niet op. Als je iemand die overlast bezorgt daar niet op aanspreekt, verandert er niets. Effectief ie mand aanspreken, moet je leren. Dat is moeilijk, maar des te meer reden om men sen beter uit te rusten op dit punt. We moeten mensen trainen om elkaar van jongs af aan respectvol aan te spreken in het publieke domein." René Diekstra - Wegwijzers naar een hemel op aarde. Uit geverij Karakter, 19,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57