Shorttrackers gaan met z'n tienen naar Sotsji 7 Golfer Lafeber doet na veertien jaar stap terug Grote naam ontbreekt in topveld Ahoy IJsland gelijk met man minder 34 SPORT WK VOETBAL Portugal deelt eerste tik uit in tweestrijd met Zweden voor plaats op het WK. Omdat dat vorige week in Turijn ook al lukte, verzekerden beide teams zich van de benodigde top- achtklassering (inclusief gastland Rusland) op het gecombineerde olympisch kwalificatietoernooi. De achtervolging wordt straks in Sotsji gereden met een ploeg van vier. De vijfde rijder is reserve. Niet alle tien atleten zullen indivi dueel in actie komen. Nederland heeft op de drie afstanden voorlo pig dertien van de maximale acht tien startplekken veiliggesteld. Op de 1500 meter moet Oranje het doen met twee mannen en twee vrouwen. Bij de sprint (500 meter) ook, maar dat aantal zou vandaag nog naar drie kunnen worden opgeschroefd, afhankelijk van de finales in Kolomna. Op de 1000 meter heeft Nederland bij de mannen drie startplekken en bij de vrouwen twee. Vooral voor de vrouwenploeg is het geen ramp dat niet alle start plekken zijn binnengehaald. Tot dusver hebben alleen Jorien ter Mors en Yara van Kerkhof indivi dueel voldaan aan de kwalifica- tie-eisen van NOCNSF. Vandaag zou Lara van Ruijven daar nog bij kunnen komen; zij staat op zowel de 500 als de 1500 meter in de kwartfinale. De mannen hadden donderdag al twee steekjes laten vallen. Niels Kerstholt viel en Freek van der Wart werd te vroeg uitgeschakeld. De laatste toernooidag startte La feber gisteren op de eerste hole met een dubbele bogey en scoor de door nog eens twee bogeys vier boven par op zijn ronde. De Eindhovenaar eindigde daarmee gedeeld 48e, terwijl alleen de eer ste 25 plaatsen recht gaven op een plek op de Europese Tour. Wel zal Lafeber, omdat hij de cut haalde, volgend jaar een aantal toer nooien op het hoogste niveau mo gen spelen. Hoe de teleurgestelde Lafeber ver der gaat, zal hij de komende tijd overdenken, meldt zijn Face- book-account. De andere Neder landse golfers die zich voor de Eu ropese Tour trachtten te plaatsen in Spanje, Wil Besseling en Tim Sluiter, haalden de cut niet en moeten volgend jaar net als Lafe ber op de Challenge Tour uitko men. Op de Europese Tour, het hoogste niveau, spelen komend seizoen drie Nederlanders: Joost Luiten, Robert-Jan Derksen en Daan Hui zing. LISSABON - Portugal heeft gistera vond het eerste deel van het twee luik met Zweden om een WK-tic- ket met 1-0 gewonnen. Lange tijd zag het er naar uit dat het duel in 0-0 zou eindigen, maar Cristiano Ronaldo zorgde in slotfase met een rake kopbal toch nog voor de winst voor het thuisland. De ontmoeting tussen Portugal en Zweden staat naast de strijd van de landen toch vooral in het teken van welke vedette gaat ont breken. Ronaldo óf Zlatan Ibrahi- movic zal er volgend jaar niet bij zijn. Symbolisch werd dat al in de opstelling benadrukt; beiden droe gen voor hun land de aanvoerders band. Op het veld konden de ster ren in de eerste helft hun stempel echter niet drukken. Al in de vijfde minuut kreeg Joao Moutinho een uitgelezen kans om de ban te breken. Een splijten de pass van Raul Meireles zette de Portugese spits vrij voor keeper Andreas Isaksson (ex-PSV), maar de doelman drong hem te ver naar buiten om nog tot scoren te kunnen komen. Een minuut later benutte Johan El- mander (oud-Feyenoord) aan de andere kant bijna een voorzet van Mikael Lustig. Zijn inzet zeilde net voorbij het doel van Rui Patri cio. Na die stormachtige beginfa se kreeg de spanning meer de overhand en was er van goed voet bal weinig sprake. Sebastian Lars- son schoot halverwege de eerste helft vrij in, maar Patricio redde. Het overstapje van Ibrahimovic wat daaraan vooraf ging was een van de spaarzame momenten waar de ster iets van zijn klasse liet zien. Op slag van rust had Pe- pe de 1-0 tegen de touwen kun nen koppen, maar zijn poging ging recht op Isaksson af. Ook in de tweede helft bleven Ro naldo en Ibrahimovic vrijwel on zichtbaar, als het om voetballen ging. Ronaldo onderscheidde zich nog wel in negatieve zin door met nog een kwartier te spelen een kopstootbeweging te maken naar Lustig. Dat ontging scheidsrech ter Nicola Rizzoli echter. Terwijl Ronaldo misschien niet eens meer op het veld mocht staan, bracht hij in de 82e minuut het thuispubliek toch uit het niets in vervoering. De doelpun tenmaker van Real Madrid kwam knap voor Martin Olsson om een voorzet van Miguel Veloso bin nen te koppen: 1-0. Drie minuten later stond Portugal bijna met één been in Brazilië toen Ronaldo op de lat kopte. Het bleef echter 1-0, waardoor de ontmoeting dinsdag nog kans biedt aan Zweden om de nederlaag recht te zetten. REYKJAVIK - Het eerste play-off- duel tussen IJsland en Kroatië heeft gisteravond geen winnaar opgeleverd. In een spannende maar niet altijd even goede wed strijd in Reykjavik kwamen beide landen niet tot scoren (0-0), waar door over drie dagen in Zagreb wordt beslist welk team naar het WK in Brazilië gaat. Met name IJsland zal niet heel on gelukkig met het resultaat zijn, aangezien het thuisland bijna de hele tweede helft met een man minder speelde vanwege een ro de kaart voor Olafïir Skulason. Bij IJsland stonden de eredivisiespe lers Kolbeinn Sigthorsson (Ajax), Alfred Finnbogason (sc Heeren veen) en Johann Berg Gudmunds- son (AZ) in de basis. Sigthorsson viel al in de eerste helft uit met een enkelblessure. Finnbogason werd na een uur gewisseld. Oekraine en Griekenland namen gisteravond een optie op het WK door in eigen land te winnen. Oekraine deed dat met 2-0 van Frankrijk door doelpunten in de tweede helft van Zozulya en Jar- molenko (strafschop). Grieken land versloeg Roemenië met 3-1. De grote man was Kostantinos Mi- troglou, die twee keer scoorde. De Tsjech Tomas Berdych en de Zwitser Stanislas Wawrinka, res pectievelijk de nummer zeven en acht van wereldranglijst, zijn de laatste aanwinsten. Krajicek: „Op een bepaald moment weet je: de absolute top komt niet. Dan gaan we voor iedereen die daar achter komt en daarin zijn we goed ge slaagd. Krajicek zette bewust niet in op Federer, omdat de Zwitserse ten- nisheld de laatste twee edities al van de partij was in Rotterdam. Ook Murray liet de oud-winnaar van Wimbledon links liggen, om dat hij vreest dat de Brit nog niet volledig hersteld zal zijn van zijn rugoperatie. Krajicek ging wel vol voor Nadal en Djokovic, maar de beste twee spelers van de wereld lieten weten dat Rotterdam niet in hun schema past. „Nadal speelt alleen op hardcourt als hij niet an ders kan. Hij kiest opnieuw voor het gravel in Zuid-Amerika. Ik heb daarom stevig ingezet op Djo kovic, maar hij wilde niet. Rotter dam valt voor hem in een 'bijkom- periode' na de Australian Open." De hoogst geklasseerde speler die in Rotterdam aantreedt is de Ar gentijn Juan Martin del Potro, de nummer vijf van de wereld. door Rik Spekenbrink KOLOMNA - De Nederlandse short- trackploeg gaat komende winter voor het eerst met het maximale aantal van tien rijders - vijf mannen en vijf vrouwen - naar de Olympi sche Spelen. In het Russische Ko lomna bereikte zowel de mannen- als vrouwenachtervolgingsploeg gisteren bij de wereldbekerwed strijd de laatste acht. Bij de vorige Winter spelen, in 2010 in Van couver, waren zeven Nederlanders actief bij het shorttrack. door Hans Leber GIRONA - Golfer Maarten Lafeber (38) doet na veertien jaar Europe se Tour een stapje terug. Na slech te resultaten dit seizoen moest hij zich de afgelopen week in Spanje voor de Tour van 2014 zien te plaatsen in de finale van de Quali fying School. Dat mislukte. Ronaldo maakt het verschil door Durk Jan Kingma Zweden en Zlatan wacht over drie dagen een hels kar wei om tegen Portugal een achterstand om te buigen. door Hans Koenekoop ROTTERDAM - Het tennistoernooi in Rotterdam moet het in de eerst komende editie stellen zonder ab solute wereldtoppers als Rafael Na- dal, Novak Djokovic, Roger Federer of Andy Murray. Toernooidirecteur Richard Krajicek heeft wel zeven spelers uit de top twaalf van de we reld gestrikt voor het 41e ABN Am- ro World Tennis Tournament, van 10 tot en met 16 februari in Ahoy. Louis van Gaal en perschef Kees Jansma vermaken zich opperbest tijdens de persconferentie voorafgaand aan de interland tussen het Nederlands elftal en Japan, foto Marcel van Hoorn/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34