WALCHEREN 27 KAD Gemeenten op Walcheren willen bureaucratie terugdringen en hulp beter toegankelijkmaken. vaak zaterdag 23 november fit meer dan 75 jaar een begrijp in heet tledertandl MIDDELBURG - Mensen met veel problemen krijgen vanaf 2015 te maken met één hulpverlener die alle - andere hulpverleners aan stuurt. Door de bureaucratie te verminderen, kunnen de kosten naar beneden. Dat is nodig: want er is straks veel minder geld voor jeugdzorg, bege leiding en dagbesteding. Nu be taalt het Rijk dat nog, straks wor den de gemeenten verantwoorde lijk. Middelburg, Vlissingen en Veere zijn aan het nadenken over hoe de hulp eruit moet zien en wat die mag kosten: maandag ver gaderen de drie gemeenteraden samen over het onderwerp. „Wat we belangrijk vinden, is dat mensen zelf de verantwoordelijk heid nemen", zegt de Middelburg se wethouder Saskia Szarafinski. „Samen met de mensen om hen heen: familie, vrienden en buren. Bijvoorbeeld opa's en oma's als het over gezinnen gaat en kinde ren als het om oudere mensen gaat. Hulpyerleners kijken samen met de mensen om wie het gaat naar wat er nodig is aan onder steuning." Mensen krijgen zelf meer verant woordelijkheid, en dat klinkt na tuurlijk bekend. „Voorheen be paalden hulpverleners vaak wat goed is voor de mensen. Dat wil len wij nadrukkelijk veranderen", zegt Szarafinski. „Maar dan moe ten we het wel anders gaan orga niseren." De bureaucratie moet verdwij nen, vinden de drie gemeenten. „Mensen moeten niet voor elk wissewasje naar de gemeente te rug, voor een beschikking of een indicatie. Daarmee doe je ook meer recht aan de deskundigheid van professionals. Die kunnen dat best zelf beslissen." Mensen of gezinnen krijgen straks één hulpverlener die de an deren aanstuurt. „Nu komen er soms wel zeventien organisaties los van elkaar over de vloer", zegt Szarafinski. „En die weten van el kaar niet wat ze doen. Dat is niet alleen minder effectief, het kost ook veel geld." „Laten we wel wezen: het is een bezuiniging. Maar we zullen het geld dat we van het Rijk voor zorg krijgen, niet uitgeven aan lan taarnpalen. Bezuinigen kun je al leen maar door de hulpverlening anders te organiseren dan nu. Je kunt bijvoorbeeld niet zeggen: we doen maar wat minder mensen op een groep kinderen. Dat is alle maal al een keer gedaan. Dat gaat niet meer." Landelijk was er de afgelopen week nogal wat kritiek op de ma nier waarop in Zeeland de over gang van jeugdzorg naar de ge meenten wordt aangepakt. „Een wake-up-call", vindt Szara finski. „Wij willen een bepaalde richting op, maar een aantal orga nisaties werkt in heel Zeeland. We moeten dus aansluiten op wat er Zeeuws wordt afgespro ken." www.traas.nl MIDDELBURG - De acties voor giro 555 voor de Filipijnen komen op gang. GlowGolf in Middelburg is maandag speciaal voor de actie ge opend tussen 15 en 18 uur. De ge hele omzet is voor de Nationale Actiedag Filipijnen van de Samen werkende Hulp Organisaties. De leerlingen van de tweede klassen havo en vwo van het Nehalennia bakken pannenkoeken en verko pen die volgende week voor een euro per stuk in de aula aan hun medeleerlingen. Appartementen, groepswoningen voor dementerende ouderen, stu dentenkamers, poppodium, kopti- sche kerk. Van alles is al voorbij gekomen als mogelijke bestem ming voor de Petruskerk. Plus een veelvoud aan potentiële ko pers. Maar het liep steeds op niets uit. Nu, na elf jaar, heeft project ontwikkelaar Marsaki de kerk in de Paul Krugerstraat dan eindelijk verkocht. Projectontwikkelaar Bram Mal jaars uit Vlissingen, met name ac tief op de Kenniswerf, heeft.er 320.000 euro voor neergelegd. Ruim een ton minder dan wat Marsaki ervoor heeft betaald, al kreeg die nog wel gemeentelijke subsidie om het gebouw op te knappen. Dat is er echter nooit van gekomen. „Wel zijn we veel geld kwijt geweest aan architec- tenkosten en renteverlies", zegt Marsaki-directeur Ruud de Baar. „In totaal misschien nog wel meer dan wat het gebouw ons nu oplevert." Met de verkoop van de Petruskerk is Marsaki's lijstje van restauratie projecten in Vlissingen helemaal weggewerkt. Ook de Renaissan- ce-panden aan het Bellamypark, de Dert-panden aan de Nieuw- endijk, het hoekje van de Zeil- markt en de panden Achter de Kerk zijn opgeknapt en verkocht. „Al kijken we daar met meer ple zier terug dan op de Petruskerk. Die laatste was echt een molen steen." Maljaars, nooit vies van enig opti misme, ziet het echter helemaal zitten. „Wij vinden het een prach tig gebouw, op een prachtige plek. De kerk zelf is ingewikkeld om te verbouwen, maar wij dur ven het aan. Wij ontwikkelen ei genlijk altijd gebouwen waar we zelf een beetje verliefd op zijn, en die zijn niet altijd even prak tisch." Maljaars' bedrijf Habitat BV herontwikkelde eerder de voormalige PZEM-centrale aan de Edisonweg en de loodsen aan de Voltaweg, beide op de Kennis- werf in Vlissingen. Wat met de Petruskerk zal gebeu ren, is nog niet bekend. „Daar pra ten we nog met diverse partijen over. Die zijn nog aan het reke nen, tekenen en onderzoeken. In de kerk is bijna alles mogelijk; er zit zelf nog een zorgbestemming op. We denken dan ook richting een medisch centrum, maar een woonhotel zou ook kunnen. In het luxere segment, bedoeld voor langdurig verblijf door bijvoor beeld werknemers van Damen." In de kosterswoning, die achter de kerk aan de Rochussenstraat staan, en het bijhorende zalencen trum komen 'wooneenheden'. „Niet voor studenten", aldus Mal jaars. Voor wie wel, is echter nog niet bekend. Vooruitlopend op de uiteindelijke bestemming is de koper alvast be gonnen met sloop- en opruim- werk in en rond de kerk. ZATERDAG 16 NOVEMBER 2013 hulpverlener in een gezin Eén door Nadia Berkelder 2015 Over ruim een jaar worden gemeen ten verantwoordelijk voor een groot aantal zaken die nu nog door het Rijk worden geregeld. Walcherse gemeen ten presenteren hun plannen. ONCEDlERTEBESTRIJDING H door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - De Petruskerk is ver kocht. Na elf jaar van onzekerheid en verval komt het monumentale pand in de Paul Krugerstraat in Vlis singen in handen van projectont wikkelaar van Bram Maljaars. Die heeft er nog niet een heel concreet plan voor. Wie volgende week ook een actie op touw zet voor de Filipijnen kan een mailtje sturen naar redactie@pzc.nl. De ruiten van de kerk worden schoongemaakt, foto Ruben Oreel TROTS, zijn wij op ons nieuwe onderkomen aan de Rangeerstraat 2' te 's-Gravenpolder en dat willen wij u graag laten zien! U bent van harte welkom op onze OPEN DAG volgende week zaterdag 23 november van 10.00 -17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27