O V SP is uit op vertrek gedeputeerde De Reu Provincie legt rekening jeugdzorg bij het Rijk I I Integreren 66 We hadden 22 ZEELAND TERREURVERDACHTE Burgemeester Mulder van Hulst vindt vergelijking met Anders Breivik in dit stadium te ver gaan. Koen Vermeule maakt ontwerp staatsieportret zaterdag Dat er steeds meer Vla mingen in Zeeuws- Vlaanderen een huis kopen wordt met ge juich ontvangen, maar donder dag kwam de eerste wanklank. De dorpsraad van Nieuw-Na- men verwelkomt de Vlamingen nog steeds hartelijk, maar tot hun spijt integreren ze niet in het gemeenschapsleven. Zo gaan veel van de Vlaamse kinde ren niet in het dorp naar school. De zorg van zo'n dorpsraad is begrijpelijk, maar brengen veel Nederlandse ouders ook niet hun kinderen over de grens naar school? Ik begrijp die Vla mingen wel. Zij blijven aange wezen op Vlaanderen. Kijk al leen al naar het onderwijs, zij zullen voor een school kiezen die aansluit op het vervolgon derwijs in Vlaanderen. Ik vraag me af juist of Zeeuws-Vlamin gen niet beter moeten integre ren in Vlaanderen. Wie geïnte resseerd is in Zeeland zou eigen lijk het boek Stromenland van de historicus Hans Schoots moe ten lezen. De geboren Sluiskil- lenaar zat laatst nog bij de VPRO in een programma en zegt interessante dingen. Zo 9 zegt hij over Zeeuws-Vlaande ren dat de ligging in de perife rie geen noodlot is, maar een keuze. Door de blik naar Vlaan deren te richten, is er veel moge lijk, omdat je dan aansluiting kunt vinden bij de grote Vlaam se steden en hun economie. En hun onderwijs. Zo pleit hij voor een Vlaamse leerweg op de middelbare scholen zodat er voor de Zeeuws-Vlaamse jonge ren een betere aansluiting is op het onderwijs in Vlaanderen en ze dus niet zo ver wegtrekken als nu het geval is. Misschien zou men al op de lagere scholen in de grensdorpen met een Vlaamse leerweg kunnen begin nen? Dan heb je misschien wel Vlaamse kinderen? Het is iets om over na te denken. En met al die Vlaamse docenten op de Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen is er eigenlijk al een beetje Vlaams onderwijs. Dat is soms ook aanpassen geblazen. Ik moet nog regelmatig aan mijn Vlaamse docent economie denken die eens de afkorting T.T.Z. op het bord neerzette. Niemand van ons wist waar het voor stond. Hij wel: Tis Zeggen! Tijdens een door hem aange vraagd debat betoogde SP-staten- lid Jeroen van Dijen gisteren in de Staten van Zeeland dat De Reu geen open kaart heeft gespeeld over zijn betrokkenheid bij die fu sie. Hij zou de Staten bewust in formatie hebben onthouden. Van Dijen vuurde tientallen vragen op de Reu af en gebruikte een lange lijst statuten, gespreksverslagen en brieven als documentatie. De Reu verwierp de beschuldigin gen en verzekerde dat het dage lijks provinciebestuur zich be wust afzijdig heeft gehouden in het verloop van de gesprekken tussen Scoop en de Zeeuwse Bibli otheek. De fusie, die op januari volgend jaar haar beslag moet krij gen, is voor een belangrijk deel in gegeven door bezuinigingen die de provincie beide instellingen heeft opgelegd. Het personeel van de Zeeuwse Bibliotheek heeft het gevoel dat er van meet af op is aangestuurd Scoop-directeur Dick van den Bout aan het hoofd van de fusieorganisatie te krijgen. De andere statenfracties waren enigszins beduusd onder de stroom vragen die Van Dijen op de Reu afvuurde en de omvang van de leesportefeuille waarop hij zijn kritiek baseerde. Piet de Put ter en Frans Babijn (respectieve lijk van de coalitiepartijen WD en CDA) vonden dat er wel wat valt af te dingen op de manier waarop het dagelijks provinciebe stuur over de fusie en zijn rol daarin informatie heeft verstrekt. Annebeth Evertz (PvdA) viel haar gedeputeerde niet af. Ze stelde vast dat de provincie op gepaste afstand van gesubsidieerde instel lingen moet blijven. Van Dijen was van plan met een motie tegen De Reu ie komen, maar die hield hij in de zak, om dat de andere statenleden zich on voldoende hadden kunnen verdie pen in de documentatie waarop hij zijn kritiek aan het adres van de gedeputeerde baseerde. Hij kondigde aan zijn motie op 13 de cember in te dienen. Of daf een motie van wantrouwen, afkeu ring of iets van die strekking wordt, hield hij voor zich. De Reu bleef er laconiek onder. Hij vond dat niets valt aan te mer ken op zijn betrokkenheid bij het fusieproces en ontkende dat hij. de Staten verkeerd of onvolledig heeft geïnformeerd. Na afloop van het debat zei hij niet de in druk te hebben dat een eventuele SP-motie op een ruime steun in de Staten zal kunnen rekenen. Jeroen van Dijen (SCP) komt volgende maand met een motie tegen gedepu teerde Ben de Reu. CLINGE - En alweer staat Clinge in ternationaal in de schijnwerpers. Was het een kleine maand gele den nog omdat de 90-jarige dorps bewoner Marinus Borst vier da gen onopgemerkt in een droge sloot in zijn scootmobiel overleef de, nu is het andere koek. Een van de inwoners, een 23-jari- ge man uit Clinge, is door de Bel gische justitie aangemerkt als een terreurverdachte, die ernstige en concrete plannen had om 'de Bel gische staat omver te werpen'. Het Parket van Dendermonde had aanwijzingen dat de bedrei gingen heel concreet werden. De man was praktische zaken aan het regelen. Het bleef niet bij ge dachtes, zo luidde het. Woensdagavond werd hij opge pakt in een café in Sint Niklaas, terwijl hij mensen probeerde te ronselen om aanslagen te plegen. Hij had op dat moment een vuist dik manifest onder de arm, waar in hij onder meer een machtsom wenteling van de Belgische staat uit had gewerkt. Mede dat roept een vergelijking met de Noorse terrorist Anders Breivik (dader van de gruwelijke moordpartij op het Noorse eiland Utoja) in gedachten. Was de man niet aangehouden, dan was het volgens justitie nog maar een kwestie van dagen ge weest totdat de Clingenaar zijn aanslagen had gepleegd. Ook wordt het niet uitgesloten geacht dat hij de Belgische Koningsdag, die gisteren vrijdag 15 november werd gevierd, uitgekozen had om zijn daad te plegen. Hij zou het onder meer hebben voorzien op de publieke omroep VRT. De Clingenaar zou via de omroep zijn boodschap willen verkondigen, desnoods met ge weld. Ook zou hij 'politieke instel lingen' in het vizier hebben ge had. Het Parket van Dendermon de houdt het er op dat de man al leen handelde. - De verdachte is na zijn aanhou ding overgebracht naar de psychia trische afdeling van de gevange nis in Brugge. Daar houdt een col- aanwijzingen dat de bedreigingen heel concreet werden. MIDDELBURG - Het Rijk moet de frictiekosten voor rekening ne men die voorvloeien uit de over gang van de jeugdzorg naar de ge meenten in 2015. Provinciale Sta ten hebben vrijdag unaniem een motie van die strekking aangeno men. Gedeputeerde George van Heukel- om (SGP) was het volmondig eens met het initiatief van Groen links en CDA. „Dat is het stand punt van alle provincies. Wij heb ben dit niet gewild." Hoe hoog die kosten voor Zeeland uitpak ken, is nog onduidelijk. Landelijk onderzoek heeft uitgewezen dat die post per provincie kan op lopen tot 6 miljoen euro. De Staten vinden dat van gemeen ten mag worden verwacht dat zij hierover met de zorgaanbieders goede afspraken maken. Een aan tal fracties, de PvdA voorop, maakt zich grote zorgen over het verloop van de overdracht. De transitiecommissie heeft de opzet van de Zeeuwse gemeenten afge keurd. Fractievoorzitter Annebeth Evertz vindt dat de provincie des noods financieel moet bijsprin gen, wanneer Zeeuwse kinderen hiervan de dupe dreigen te wor den. lege van rechtspsychiaters zich met hem bezig. Dinsdag ver schijnt hij voor de rechter. De vergelijking met Breivik gaat de Hulster burgemeester Jan-Frans Mulder in dit stadium van het onderzoek te ver. Mulder werd door de Belgische autoritei ten op de hoogte gebracht van zijn arrestatie. „Deze man was in elk geval geen bekende voor ons, we hadden hem niet specifiek in het vizier. Het kan ook zomaar zijn dat hij een beetje psychotisch was. Om nu al vergelijkingen te trekken met Breivik, vind ik niet kunnen. De zaak is immers volop in onder zoek." De man wordt door psychiaters onderzocht, omdat er aanwijzin gen zijn dat 'er een psychiatrische problematiek' mee gepaard gaat, meldt de Belgische justitie. Dorpsraadvoorzitter Ellen Verstra ten kijkt gek genoeg niet echt meer op van het nieuws. „Ik zou niet weten wie het is, maar het is al het zoveelste inci dent in korte tijd in ons dorp. Dat heeft te maken met een aantal cliënten met gedragsproblemen van de stichting Tragel, die hier sinds een paar maanden wonen." Haar dorpsraadcollega Piet van der Hulst sluit zich daarbij aan. „Deze terreurverdachte heeft hele maal niets met de Stichting Tra gel te maken, maar een reeks van relatief kleine incidenten met cliënten van Tragel heeft er wel voor gezorgd dat wij niet meer zo snel schrikken. Dat kunnen we dan wel in de doofpot stoppen, maar daar is een dorpsraad niet voor." Tragel benadrukt dat de ver dachte geen cliënt is. GOES - De in Goes geboren Koen Vermeule (1965) is een van de twaalf beeldend kunstenaars die een schetsontwerp mogen maken voor een staatsieportret van Ko ning Willem-Alexander. Een expertcomité, aangesteld door het Mondriaan Fonds, heeft de kunstenaars geselecteerd. Op basis van de ingediende schetsont werpen kiest het comité half ja nuari drie kunstenaars die de uit eindelijke portretten mogen ver vaardigen. Koen Vermeule werd geboren in Goes en beleefde zijn jonge jaren in Ovezande. Hij woont en werkt nu in Amsterdam. Maikel Harte - ten 'tk Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen MIDDELBURG - De SP wil dat provin ciebestuurder Ben de Reu (PvdA) opstapt. Reden: zijn rol in het fusie proces tussen het Zeeuws instituut voor sociale en culturele ontwikke ling Scoop en de Zeeuwse Biblio theek. Man uit Clinge wilde in België aanslag plegen door Edith Ramakers en Raymond de Frel Parket van Dendermonde door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 138