Bijzonder schildje voor monument Energiecentrum in Borsele komt op stoom Veel wegafsluitingen wegens werk aan asfalt met groot materieel 66 Ik moest op zoek naar poen, passie en vakmanschap. En dat heb ik gevonden mm^mmérn IPüWPEL SCHOUWEN-DUIVELAND 27 zaterdag 23 november fit meer dan 15 jaar een begrip in heet ttedertand! KAD T De Hogeschool Zeeland in Vlissin- gen en de Hogeschool voor Toeris me en Verkeer NHTV in Breda denken mee over het concept. „Het is ook de bedoeling dat leer lingen van beide scholen mee gaan doen in het energiecen trum. Ze krijgen de ruimte om met ideeën te komen om ze in het energiecentrum uit te probe ren", zegt Peter Eijgenraam, coör dinator van het attractiepark. Energiecentrum Borsele is een ini> tiatief van de Stichting Land van Borsele. Deze stichting promoot de kwaliteiten van de eigen regio. Het energiecentrum moet een educatief attractiepark worden met energie als thema. „Het moet echt-de toegangspoort naar Borse le worden", zegt Sandra Dekker, coördinator van de Stichting Land van Borsele. Er is een streekproductenrestau rant en -supermarkt gepland. „Het is immers de bedoeling dat het energiecentrum zichzelf gaat bedruipen en niet afhankelijk is van subsidies", zegt Eijgenraam. „Wij zoeken naar een model waar bij het energiecentrum tegen zo'n laag mogelijke kosten te exploite ren is." Er komen ook flexplekken voor mensen die geen vaste werkplaats meer hebben. „Bijkomend voor deel is dat diverse beroepsgroe pen elkaar ontmoeten, elkaar in spireren en wellicht tot nieuwe ideeën of inzichten komen." Het energiecentrum moet voor be zoekers de 'thuisbasis' worden voor een verkenning van de Zak van Zuid-Beveland. Dat kan met behulp van de elek trische step zijn of door het aanha ken bij excursies in het havenge bied van Borsele-West. „Er is veel belangstelling voor in dustrieel toerisme. Veel mensen willen graag de werking van een kolencentrale zien of de EPZ be zoeken. Dat willen we graag facili- teren." Er zijn nog steeds een stuk of acht locaties in beeld voor het energiecentrum. Bijvoorbeeld op het voormalige Amac-terrein in 's-Heerenhoek, bij de Wester- scheldetunnel, op Stelleplas of op een plek langs de A58. „Het moet in elk geval een plek zijn waar zo'n beetje iedereen langs komt." Om meer bekendheid te geven aan de plannen voor het energie centrum is inmiddels een korte en flitsende film gemaakt. De film is te bekijken op YouTube. Als alle positieve scenario's uitko men, kan in 2016 worden begon nen met de bouw van het energie centrum. Het was koopman Tonis van der Os die in de achttiende eeuw twee op zich al niet kleine pan den liet samenvoegen tot één grootse en statige woning voor zijn enige dochter Johanna. Van der Os was naar verluidt de rijk ste man van Zierikzee en dat mocht iedereen weten. Hij nam een architect in de arm en die liet de rijkdom van Van der Os onder meer tot uiting komen in een uit bundig vormgegeven bovenlicht en weelderig beeldhouwwerk bo ven de voordeur in de vorm van onder meer een vergulde adelaar. Een teken van macht en moeder lijke zorg. Van Os schonk zijn dochter het het ook nog eens ge heel gemeubileerde huis aan zijn dochter ter ere van haar huwelijk met Mr. Andries Heshuysen. Eni ge voorwaarde: Andries moest voor hem komen werken. Het sta tige pand, vlakbij het al even mo numentale poortencomplex van Zierikzee, onderging in de afgelo pen twee maanden een intensie ve restauratie. „Er waren heel wat problemen met het huis", zegt huidig eigenaresse en bewoonster Anjo Beukers. „Dus moest ik op zoek naar poen, passie en vakman schap. En dat heb ik gevonden." Haar huis ging ruim twee maan den schuil achter steigers maar kwam er geheel in oude glorie weer vanachter. „En ik heb het mooiste bovenlicht van Neder land heb ik me laten vertellen. „We zijn daartoe genoodzaakt we gens groot onderhoud aan het as falt waar zwaar materieel bij no dig is", laat Marnix de Jonge van de gemeente Schouwen-Duive- land weten. Deze week werden al de Delta straat in Bruinisse, de Lage Ram- pertseweg in Oosterland en de Van Veenlaan, Haringvlietstraat en de Julianastraat in Zierikzee onder handen genomen. De komende week zullen de vol gende wegen worden afgesloten: Maandag 18 nov.: -Boerenweg Zierikzee - Westerenban Haamstede - Scholderlaan Renesse Maandag 18 en dinsdag 19 nov.: - Oude Zandweg Serooskerke, van Dorpsplein t/m kruising Dorpsweg - Hoogenboomlaan Renesse Maandag 18 en wo. 20 nov.: - Zandweg Burgh-Haamstede, t.h.v. Bernhardstraat Woensdag 20 november: - Irenestraat Burgh-Haamstede, tussen Margrietstraat en Christi- nastraat - Touwbaan Zierikzee - Wandeling Zierikzee, tussen huisnummers 1 en 14 Donderdag 21 november: - Torenweg Nieuw-Haamstede, tussen Kamperfoelieweg en Es- doornweg - Klaproosweg Nieuw-Haamstede vrijdag 22 november 7.00 uur - 14.00 uur - Kloosterweg Burgh-Haamstede, tussen Vroonweg en Vertonsweg vrijdag 22 november 14.00 uur - 23.00 uur: - Kloosterweg Nieuw-Haamstede Maandag 2 december: - Elkerzeeseweg Scharendijke, tus sen Carlstraat en Dijkstraat www.traas.nl ZATERDAG 16 NOVEMBER 2013 Andries Heshuysen, Anjo Beukers en Johanna van der Os voor d'Adelaere. foto Ronald den Dekker door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Het draagvlak voor de komst van een energiecen trum in de gemeente Borsele neemt toe. De bouw van het attrac tiepark moet in 2016 beginnen. www.landvanborsele.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het is een van de vele monumenten in Zierikzee, maar toch is het geheel gerestaureerde d'Adelaereaan de Oude Haven an ders. Het is een van de weinige woonhuismonumenten die bijzon dere officiële bescherming geniet. Een blauw-wit schildje geeft aan dat het pand in tijden van oorlog niet gebombardeerd mag worden en ook niet mag worden gebruikt om troepen in te kwartieren. Anjo Beukers, bewoonster ZIERIKZEE - Verspreid over Schou- wen-Duiveland worden weggebrui kers deze en komende week gecon fronteerd met meerdere wegafslui tingen. erkend leerbedrijf ÉCÏBO OtfCÉDlÊRTEBESTRijtMNG •UltBINC CARE NATURE CARf: OPEN OAG U bent van harte welkom op onze OPEN DAG volgende week zaterdag 23 november van 10.00 - 17.00 uur. TROTS, zijn wij op ons nieuwe onderkomen aan de Rangeerstraat 2' te 's-Gravenpolder en dat willen wij u graag laten zien! mm a' Knrniscmnum Ilniphgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 121