Eigen risico is van invloed op premie Nieuwkomers en overstappers VERDIEPING 11 Het basispakket verze kert de basiszorg: so wieso de huisarts, ver loskundige zorg en kraamzorg. Daarvoor geldt geen eigen risico, dus iedere verzekerde kan zonder enige bijbeta ling naar de huisarts. Voor het over grote deel van de in het basispakket opgenomen specialistische zorg en een aantal geneesmiddelen geldt het eigen risico wel, soms gedeeltelijk. De hoogte van het eigen risico is af hankelijk van de polis en de daaraan gekoppelde premie. Minimaal be draagt het eigen risico 360 euro. Wie weinig zorg nodig denkt te hebben, kan het eigen risico verhogen tot maximaal 860 euro, waarmee onge veer twee tientjes premie per maand worden bespaard. Voor kinderen en jongeren tot 18 jaar is de basisverzekering gratis, maar die moet wel afgesloten wor den (de ouders moeten dit regelen binnen vier maanden na de geboor te). Voor deze groep vergoedt de ba sisverzekering de meeste tandartsbe handelingen. Tandheelkundige zorg voor volwassenen zit niet in het ba sispakket. Zorgverzekeraars vergoe den wel chirurgische tandheelkundi ge zorg en een uitneembaar kunstge bit uit het basispakket. Naast het basispakket bestaan aller lei aanvullende verzekeringsmoge lijkheden. Bij voorbeeld voor alterna tieve geneeswijzen, tandartszorg en fysiotherapie. Die kunnen worden af gesloten bij een andere maatschappij dan de maatschappij waarbij het ba sispakket is afgesloten. De aard van de aanvullende pakketten en de pre mies lopen sterk uiteen. Diverse websites geven overzichten, maar ze zijn niet allemaal onafhanke lijk. Wel betrouwbare informatie is te vinden op de site van de Consu mentenbond. breide - en ongelimiteerde - fysiotherapie meer voorkomt. De basispolis vergoedt maar maximaal tien fysiobezoeken per jaar. Ben je aangewezen op geregelde be handelingen door een fysiotherapeut (30 euro per keer), dan kun je je alleen nog aan vullend verzekeren voor maximaal dertig extra behandelingen. Dat kost dan circa 15 euro per maand. Veel mensen sluiten, zeker als ze wat ouder worden en gebitsproblemen zich aandienen, voor iets meer dan een tientje per maand een verzekering af voor tand heelkundige zorg. Wie in Nederland gere geld naar de dokter moet, wil tijdens die ene vakantie in het buitenland niet verrast worden, dus is een complete buitenland dekking nodig. Al deze noodzakelijke voor zieningen brengen de maandpremie op meer dan 120 euro, bijna het dubbele van de allergoedkoopste basispremie. De strijd die de grote maatschappijen voe ren om de patiënt, lijkt zich vooral te rich ten op de gezonde Nederlander die kan vol staan met het basispakket. Wie afhankelijk is van veel zorg en dus een uitgebreide ziek tekostenverzekering nodig heeft, is altijd duur uit. De solidariteit die het stelsel lan ge tijd kenmerkte, is zoek. In het verleden bleven door 'oververzekering' van de ge zonde Nederlanders, de premies redelijk voor mensen die waren aangewezen op een aanvullend pakket. Tot enkele jaren ge leden was meer dan 85 procent van de Ne derlanders aanvullend verzekerd, nu is dat minder dan 75 procent. Door de teruggelo pen inkomsten uit aanvullende pakketten, kleden de verzekeraars die steeds verder uit. Zo slaan ze een gat in de portemonnee van patiënten die het door een verminder de gezondheid al niet gemakkelijk hebben. Voor collectiviteitskorting van de werkge ver komt deze oudere, vaak gepensioneer de of afgekeurde, verzekerde ook al niet in aanmerking. „Dat is wel het meest ranzige van het systeem, dat werkenden korting krijgen. Dat haalt alle solidariteit onder uit", zegt DSW-bestuurder Chris Oomen. De markt voor zorgverze keringen lijkt onbe grensd. Bij het naderen van het nieuwe jaar dui ken tal van nieuwe aan bieders op. Opvallendste debutanten zijn dit jaar de HEMA en BeterDicht- bij. Het zijn speciale arrangementen van grote verzekeringsmaatschappij en, die door een heel gericht aanbod de premie kunnen drukken. De HEMA-polis is een online-pro duct van Menzis, dat voor de prijsbe wuste klant gunstig kan uitpakken, omdat de polis naast zorg ook kor ting biedt op een groot aantal pro ducten in de winkels van HEMA. BeterDichtbij - waar de verzekerings maatschappijen DSW en ASR achter schuilgaan - beveelt de basiszorg aan in 42 streekziekenhuizen, van Ter- neuzen tot Winterswijk en van Roer mond tot Den Helder. De polis biedt als bijzonderheid de kwijtschelding van het eigen risico (van 360 euro) voor vijf veel voorko mende operaties: de kijkoperatie van de knie, liesbreuk, het verwijderen van de galblaas, het plaatsen van een heupprothese en een staaroperatie. Die operaties moeten dan wel wor den uitgevoerd in één van de 42 aan gesloten streekziekenhuizen. Het overstappen van de ene naar de andere verzekeraar is een stoelen dans, waar dit jaar naar verwachting 1,4 miljoen mensen aan meedoen. Elk jaar wisselt zo'n 6 procent van al le verzekerden (en 19 procent van de jongeren) van maatschappij. Jonge ren doen dat niet alleen met het oog op een lagere premie, maar ook om het welkomstgeschenk, zoals een iPad of een smartphone. Voor mensen die een overstap over wegen, zijn er speciale (online) 'over- stapservices', waar overigens vaak verzekeringsmaatschappijen achter schuilgaan. Zo is Independer niet - zoals de naam suggereert - onafhan kelijk, maar een onderdeel van Ach- mea. ZATERDAG 1 6 NOVEMBER 2013 is zoek consumenten- bond.nl/zorgverzekering/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11