WERKEN 5 moet een ontruimingsverklaring zijn opgenomen in de huurover eenkomst voor het geval de huur der niet wil vertrekken. Verder moet de vraagprijs van de woning vaak minimaal 10 procent hoger zijn dan de hypotheek schuld. De huurprijs moet mini maal 70 procent van de maande lijkse hypotheeklasten bedragen en dit bedrag moet ten goede ko men aan de hypotheek. Wil je het volgens het boekje aan pakken, dan geef je de huurder een huurcontract van minimaal een halfjaar met een opzegter mijn van een maand. Is je huis ver kocht? Houd er dan rekening mee dat je het huurcontract zelf drie maanden van tevoren opzegt. Kijk voor meer informatie op de website van VEH. André de la Por te: „Hoe graag je ook een huurder wilt, houd wel vooral je gezond verstand erbij en let goed op je huis. Wacht bijvoorbeeld niet met een kijkje nemen totdat drie maan den de huur niet is overgemaakt, maar kom meteen in actie. Het zal niet de eerste keer zijn dat iemand een wietkwekerij in je huis neer zet. Hoe eerlijk je huurder in eer ste instantie ook overkwam." kaal geld. Onder hen politici, lokale overhe den, ondernemers, welzijnsorganisaties en financiële deskundigen. De conferentie werd bezocht door 550 betrokkenen uit al le continenten. Belangrijke gast was de be vlogen Belgische econoom Bernard Lietaer, hoogleraar aan de Universiteit van Califor- nië en Moskou en voorheen werkzaam bij de Centrale Bank van België. Hij stelt dat complementaire munten kun nen bijdragen aan een oplossing voor de economische crisis. Ter illustratie vertelt hij het verhaal over het Oostenrijkse stadje Worgl, waar in 1932 30 procent van de be volking werkloos was. Er bestond daar des tijds een soort verdwijngeld, genaamd Frei- geld. De munt verloor zijn waarde als je .hem niet binnen een maand uitgaf. Dat was een prikkel het geld zo snel mogelijk uit te geven, zodat het bleef rollen. In an derhalfjaar leidde dat tot een enorme eco nomische activiteit. Toen veel steden het kopieerden, stak de Centrale Bank er een stokje voor. De econoom Keynes wijdde er een hoofdstuk aan in een van zijn boeken. In Worgl ging het om het stimuleren van de lokale economie. Maar er zijn veel voor beelden waarbij de lokale munt wordt inge zet om maatschappelijke doelen te dienen, zoals zorg voor hulpbehoevenden, duur- TIPS& HINTS zaamheid, betere gezondheid, sociale cohe sie, stimulering van kunst en cultuur. Bij de makkie in Amsterdam-Oost gaat het om het stimuleren en belonen van werk zaamheden in de buurt, zoals groenonder houd en hulp aan ouderen. De E-porte- monnee in de Belgische provincie Limburg beloont het scheiden van afval met mun ten waarvoor je spaarlampen, treinkaartjes en theaterkaartjes kunt kopen. In de VS zijn zorgverzekeraars die gezond gedrag, zo- - als deelname aan sportprogramma's, belo nen met munten die je kunt besteden aan gezonde voeding of sportschoenen. „TXissen al die enthousiaste internationale gasten met hun complementair-geldprojec- ten zou je bijna denken dat een lokale munt gemeengoed is", zegt Harrie Vol- laard, innovatiemanager bij Rabobank. „Maar als je hier naar buiten stapt, kom je weinig mensen tegen die het kennen." Dat is ook de kritiek van Arjo Klamer, hoogleraar economie aan Erasmus Universi teit, die onderzoek deed naar complemen- taire-muntsystemen. Hij constateert dat de lokale munten in een te klein circuit circu leren en ziet slechts beperkte voortgang. Toch ziet hij wel dat complementaire mun ten de lokale economie kunnen bevorde ren en kunnen zorgen voor opwaardering van belangrijke maatschappelijke en cultu rele waarden. „Mits er een goede organisa tie achter zit, die vertrouwen wekt. Want om vertrouwen draait het bij geld altijd." ZATERDAG 16 NOVEMBER 2013 1 Er gaan geruchten dat er een groot gezondheidscentrum in onze straat komt Daarvoor moet vol gens mij het bestemmingsplan wor den gewijzigd. Ik wil graag bezwaar maken. Hoe doe ik dat? Pas nadat de gemeente haar voorne men in het huis-aan-huisblad bekend maakt, kun je als burger (binnen vast gestelde termijn) een zienswijze indie nen; het best te omschrijven als me ning van belanghebbende over ont werpbesluit van de overheid. Vaak is dat nodig om later bezwaar te mogen maken. Als de beslissing is genomen, kan een bezwaar worden ingediend, dat moet worden gemotiveerd. Wordt niet geluisterd naar het bezwaar, dan is beroep bij de Raad van State moge lijk. Termijnen zijn hard: bij te laat be zwaar aantekenen, wordt inhoudelijk niet meer op argumenten ingegaan. 2 Er komt een groot appartemen tencomplex tegenover ons huis. Wij zijn niet alleen bang voor bouw- schade. We lijden ook schade omdat ons uitzicht wordt verpest, waardoor ons huis minder waard wordt Wat kunnen we doen? Die schade wordt ook wel planschade genoemd: schade die ontstaat door dat de gemeente de bestemming wij zigt. Wanneer u denkt dat sprake is van planschade, kunt u bij uw gemeen te een verzoek indienen voor een tege moetkoming. Veel gemeenten hebben standaardformulieren om planschade aan te vragen. Waarschijnlijk laat de ge meente de mogelijke schade bepalen door een extern adviesbureau. De hoogte van de tegemoetkoming hangt onder meer af van de waarde van uw woning en hoeveel van het be stemmingsplan wordt afgeweken. 3 In het artikel 'Een bouwput in de buurt? Doe een nulme ting* schrijft u dat je foto's van je woning het best kunt laten regis treren bij een notaris. Kan dat niet veel goedkoper bij de Belasting dienst? Helaas, de Belastingdienst is sinds 1 januari 2013 gestopt met het ver lenen van bewijsregistraties. Alleen onderhandse akten waarvan regis tratie verplicht is, worden nog voor zien van een dagstempel door de Belastingdienst. reageren? geld@depersdienst.nl Bedenk welk doel je wilt dienen met je lokale munt. Zoek medestanders met onderne merstalent en maak businesscase. Onderzoek de risico's. Kies voor één betaalsysteem. Vraag goedkeuring aan De Neder landse Bank. Creëer ruime verdien- en verzil- vermogelijkheden. Zorg voor een lange adem. www.qoin.org www.makkie.ee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 113